
LAS VEGAS: – Jeg synes mange i vår bransje fokuserer litt for mye på innpakningen, men det er filmene vi selger og det er imponerende hvor mye godt innhold det ser ut til å komme på kinolerrettene de neste tolv til åtten månedene.
Det uttaler salgs- og driftsdirektør hos Nordisk Film Kino, Espen L. Pedersen, som etter å ha besøkt CinemaCon 2018-messen fremhever studiopresentasjonene som høydepunkt.
– Det som er gledelig er at det er disse presentasjonene som står frem som høydepunktene i løpet av uken, og slik bør det jo også være at innholdet kommer først, mener L. Pedersen.
– Hva var høydepunktet?
– Disney sin presentasjon, og især med avslutningen der de viste åpningsscenen fra Løvenes Konge i sin nye live actionfilm-drakt. Det ga meg virkelig gåsehud! Helheten fra alle studioene imponerer meg også, nemlig at ingen av studioene skuffer med sitt filminnhold.
L. Pedersen var på CinemaCon i år for tredje år. Han var der også i fjor, 2017 og i 2015.

Tommy Wikmark (t.v) er sjef for Candy People Norway. Her sammen med Espen L. Pedersen (t.h.), salgs- og driftsdirektør hos Nordisk Film Kino, på messegulvet under CinemaCon 2018. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©
– CinemaCon er alltid innholdsrik og spennende, men uten for mye innovasjon i år synes jeg. Ellers vil jeg også trekke frem ScreenX fra teknologifronten som jeg synes er et konsept som fungerer svært godt sammenlignet med Barco Escape. Alikevel er jeg noe tvilende til om dette virkelig er noe kinopublikummet ønsker seg.
– Hva er nytteverdien for deg i jobben din med et slikt messebesøk?
– Den er stor – både i å treffe leverandører til kinoindustrien innenfor alle feltene jeg jobber med innovasjon. Her er det et vidt spekter av alt fra stoler, trappelys, akustikk, kinoteknikk, kioskløsninger, osv. Helhetlig er det mye å ta med seg tilbake på kontoret som jeg kan benytte i mitt daglige virke.
– Hva skiller CinemaCon fra CineEurope?
– Alt er jo større i USA! Messen, presentasjonene, foredragene, alt er større enn på CineEurope. Allikevel vil jeg anbefale de norske kinoene å reise til CineEurope fremfor CinemaCon da denne messen er mer rettet mot det europeiske markedet med foredrag som retter seg mer mot vår hverdag. Hvis jeg jobbet for en enkeltstående kino ville jeg valgt CineEurope. Der får du en god del av alt fra film og markedsføring til basic drift og utvikling.
Facebook
RSS