• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    • Anmeldelse: Memory
    • Anmeldelse: Doctor Strange in the Multiverse of Madness
    • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
    • Anmeldelse: Villmenn
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

KINODRIFT

Markerer kinonedleggelsen i Levanger med halv pris på billettene

Festiviteten Kulturhus & Kino. Foto: Levanger kommune.
Markerer kinonedleggelsen i Levanger med halv pris på billettene
John Berge
10. desember 2018

Fra 1. januar 2019 blir Levanger kommune den eneste byen i Norge på sin størrelse som ikke har egen kino.

Festiviteten kulturhus og kino skal ikke stenge dørene, men ikke lenger vise film.

Nå skal bygget ombygges til ren kulturscene og festsal. Bygget er en en-sals kino/kulturhus, som i all hovedsak brukes til filmvisninger.

– Jeg har lenge ment at kinodriften bør legges ned i Festiviteten, sier Astrid Olaussen, kino- og kulturhusssjef, til KINOMAGASINET.

– Å drive kino med en sal veldig utfordrende, det blir et begrenset antall filmer og visninger. Men nedleggelsen skulle skje under forutsetning av at det bygges en ny kino, sier Astrid, og beklager at hennes arbeidsgiver, Levanger kommune, og flertallet i kommunestyret ikke så det slik.

Levanger kino hadde nærmere 15.000 besøkende i 2017, en nedgang på nesten 20 prosent fra 2016.

Kultursjef Guri Marjane Sivertsen i Levanger kommune tror mellom 60.000 og 70.000 besøkende pr. år er realistisk hos en eventuelt ny kino i byen.

Det var planer om nytt biblioteksbygg med tresalers kino. Kommunen innledet forhandlinger med Trondheim Kino (en del av KinoNor-kjeden), men det hele ble skrinlagt da kommunen avlyste bibliotekbygget.

Det bor ca. 22.000 personer i Levanger kommune.

I 2018 kan det ende på 15.500 solgte kinobilletter.

4. januar 2017 feiret den kommunale kinoen i Levanger 100 år, og det har vært kultursenter der siden 1898 – altså 120-årsjubileum i 2018. Privat kinodrift startet allerede i 2012. Altså 107 års kontinuerlig kinodrift.

Våren 2018 vedtok kommunestyret i Levanger som kjent å avvikle kinodriften ved Festiviteten kino- og kulturhus – som en del av en innsparingspakke på 13 millioner kroner.

– Mange folk i bransjen rister på hodet og lurer på hvordan det er mulig at en by på størrelse med Levanger kan takke nei til kino, sier Astrid Olaussen.

– Men kan de ikke dra til nabobyene da, Stjørdal og Verdal?

– Det vil sikkert noen gjøre. Kimen kulturhus i Stjørdal og Nordisk Film Kino Verdal er begge femten til tjue minutter unna med bil, litt avhengig av hvor i Levanger man kjører fra. Kimen er en flott kino, med de samme driverne vi ønsker oss. Men vi tenker det å ha kino er et viktig tilbud i egen by, ikke minst for de 2.500 studentene vi har. Det sies lokalt at de vil at kinoene i Verdal og Stjørdal skal gå bra og at dette vil hjelpe de. Det er flott tenkt, men en kommune skal primært tenke på å ha et bredt og godt kulturtilbud til sine egne innbyggere. Det er rom for kinoer alle disse stedene og Trondheim kino har jo tro på at det ville fungert hos oss med en tresals kino.

Salen i Festiviteten kulturhus og kino. Foto: Levanger kommune.

Det vil, på et eller annet tidspunkt, starte opp kino igjen i kommunen, men når og hvor er ennå usikkert.

– Blir det verken kommunal eller privat kino i fremtiden?

– Det blir ikke kommunal, det er sikkert. Det må eventuelt bli private som tar initiativet. Det skal godt gjøres å få det lønnsomt med en kinosal som ikke er oppgradert siden 1993. Hadde vi fått en moderne kino med tre kinosaler er vi overbevist om at det ville gått bra. Men politikerne tenker på en annen måte.

31. desember 2018 blir siste dag med kinodrift for de to siste ansatte ved Festiviteten kulturhus og kino, Kai Robert Arvola og Astrid Olaussen. Det var tidligere sju ansatte.

I et intervju med lokalavisen Innherred (bak betalingsmur) medgir duoen at de er enig i at Festiviteten ikke lenger fungerer som kino.

– Vi har jo visst om nedleggelsen siden i sommer, så vi har hatt god tid til å forberede oss og å få omplassert ansatte til andre enheter. Men det blir likevel rart å legge ned kinoen på nyttårsaften. Men nå skal vi først gjennomføre de siste babykinoene og seniorkinoene før julen kommer. I romjulen kjører vi halv pris på alle kinovisninger til og med nyttårsaften for å markere at det er slutt for kinoen. På nyttårsaften blir det også servert kaffe og noe godt attåt. Det håper jeg at folk benytter seg av, sier Astrid Olaussen.

Astrid Olaussen, kino- og kulturhusssjef. Foto: Privat.

Astrid Olaussen har hatt jobben siden september 2016 og går motivert løs på videre drift.

– Jeg er skuffet over at det ikke blir ny kino annet sted, men jeg er glad vi får et fullverdig kulturhus, sier hun til KINOMAGASINET.

I starten av januar skal 1993-utstyret i salen erstattes med nytt lyd, lys og AV-teknisk utstyr verdt 1,5 millioner kroner. Og i 2021 står et nytt kulturhus klart. Det er bevilget hele 15 millioner kroner til en komplett innvendig ombygging, som skal gi større festsal, nytt amfi og bedre fasiliteter.

– Og allerede i 2019 får Levanger en mye bedre scene som kommer lokale kulturkreftek til gode, samt at vi kan ta i mot omreisende turneer, ettersom utstyret omsider tilfredsstiller moderne krav, sier hun.

Trondheim Kino AS vil gjerne drive nye Levanger kino

Kino og bibiliotek er førsteprioritet i Levanger

Festiviteten Kulturhus & Kino pusses opp

Kinoen i Levanger legges ned mens man venter på ny kino i 2020

Håper på Kimen-effekt i Levanger

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINODRIFT
10. desember 2018
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra KINODRIFT

Kinoen i Alta må må holde storsalen stengt i månedsvis

John Berge18. januar 2022
Les mer

Kari tror på kinoåret 2022

John Berge6. januar 2022
Les mer

Slik endret kinokjøpene seg i Norden fra 2019 til 2021

admin20. desember 2021
Les mer

Kolbotn kan miste kinoen

John Berge3. november 2021
Les mer

Levanger kan igjen få kino

John Berge3. november 2021
Les mer

Kinobesøket tilbake til gamle høyder

John Berge1. november 2021
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    ANMELDELSE14. mai 2022
  • KINOMAGASINETs vårutgave
    KINOBRANSJEN13. mai 2022
  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Anmeldelse: Memory
    ANMELDELSE10. mai 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix skrekk spenning thriller Star Wars superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Villmenn
    ANMELDELSE21. april 2022
  • Trailer: Thor: Love and Thunder
    TRAILER18. april 2022
  • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
    ANMELDELSE4. mai 2022
  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    ANMELDELSE14. mai 2022
  • KINOMAGASINETs vårutgave
    KINOBRANSJEN13. mai 2022
  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Anmeldelse: Memory
    ANMELDELSE10. mai 2022
  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper | Erzurumdanhaber.com says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • Massasje escorte thai escorte oslo | escorte massasje real escorte date – Realxpressionz says:

    […] som så skulle bringe ordrene videre til de norske…

  • Alexandr says:

    He Makes Money Online WITHOUT Traffic? Most people believe that…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

ODEON i England: 440 kroner for en kinobillett
ODEON Oslo er verdens første 5G-kino