
Om Kulturbadet: Kulturbadet er tegnet av L2 arkitekter. Bygget er klar til innflytting i løpet av juni 2015, offisiell åpning er satt til 10. oktober 2015. Her finnes 7500 m2 med kino, kultur-/konferansesal, bibliotek, galleri, folkebad, øvingslokaler for musikk, dans, drama/teater og møterom. Vegg i vegg med Kulturbadet finnes Scandic hotell 7 søstre med 160 rom. Fra Kulturbadet er det direkte gjennomgang i alle etasjer.
Projektorer:
Kinosal: Christie Solaria CP 4220, 4K, 3D
Storsal: Christie CP 2220 – flyttes fra dagens kino.
Stoler: Skeie Sonate i kino.
Ilmonte leverer stoler i storsal.
Lerret: Cinevision Screen W800 x H335
Billettsystem blir DX
Nettsiden leveres av DX.
www.kulturbadet.no
Sandnessjøen er en by og en tidligere kommune i Nordland. Byen er også Alstahaug kommunes administrasjonssenter. Pr. 1. januar 2014 har Sandnessjøen 5 963 innbyggere. Kilde: Wikipedia.
Lørdag 22. august åpner det nye kulturhuset i Sandnessjøen i Alstadhaug kommune.
Kulturbadet Sandnessjøen kalles bygget, som kinomessig har en dedikert kinosal med 4K og Dolby Atmos og en flerbruks storsal med 2K-prosjektor med 348 seter. Det er også bibliotek og svømmebasseng i bygget, herav navnet.
Anne Meek er ansatt som kulturbadkonsulent galleri/kinosjef, mens Odd Arnold Skogsholm er kulturhusleder.
Skogsholm forteller til KINOMAGASINET at det Unique Cinema Systems som har stått for den kinotekniske installasjonen, mens DX står for billett- og nettsideløsning. Skeie har levert setene.
Programmering av kinoen gjøres via Trondheim kino.
– Det blir film fra tolv til tolv på åpningsdagen. Vi begynner med Inside Out og avslutter med Sinister 2, sier Anne Meek.
– Dette blir en helt annen kino vi kan tilby enn det vi har hatt tidligere. Vi gleder oss til å ta imot store og nye filmer, spesielt med Dolby Atmos. Håpet er at folk skal få mer lyst til å gå på kino, forteller hun videre.
Sandnessjøen har «kinolekkasje», men nå håper sandnessjøingene at de får «kinoimport». Tidligere har mange reist til Mosjøen.
– Nå har vi fått en spesiell kino! Her skal det skje ting fra morgen til kveld. Det er arkitektonisk dobbelt kinderegg, dette bygget. Det blir en helt annen by å bo i. Vel inne i huset kan du lettere også bruke de ulike tingene.
Meek sier hennes jobb blir å tilrettelegge for pensjonister, babykino osv-, for å få flest mulig grupper til å komme på kino.
– De som virkelig er interessert i film, må bare komme til oss. Med programmeringen fra Trondheim Kino føler vi oss i trygge hender.
Den gamle kinoen i Alstadhaug ble pakket ned 15. juni. Det var ca. 6.000 besøkende på kinoen per år der, og nå regner man med 25.-28.000 besøkende per år etter nyåpningen, opplyser Skogsholm. Det er et umiddelbart omland på ca. 14.000 innbyggere.
Den dedikerte kinosalen har plass til 103 personer i behagelige, justerbare stoler med høy rygg og koppholder. Det er tre rullestolplasser, og salen har teleslynge. Kinoen er utstyrt med topp moderne digitalt kinoutstyr med 3D, 4K og Dolby Atmos-lyd.
Den offisielle åpningen av Kulturbadet Sandnessjøen skjer først 10. oktober 2015, men man tjuvstarter altså lørdag 22. august med kulturdelen av bygget.

Facebook
RSS