
Arthaus melder om stor interesse for det som er Saudi-Arabias første spillefilm – «Den grønne sykkelen».
Torsdag den 17. oktober er det klart for Film fra Sør-festvisningen av Den grønne sykkelen (også kjent under tittelen Wadjda) på Klingenberg kino i Oslo, med regissør Haifaa Al Mansour til stede.
Den grønne sykkelen er ikke bare hennes debutfilm, men også oppsiktsvekkende nok den aller første spillefilm fra den strengt muslimske landet Saudi Arabia.
Det har vært stor oppmerksomhet rundt filmen og den har blitt en suksess på kino og festivaler verden over. Blant de mange festivalene som har vist den er Venezia, Telluride og Göteborg, for å nevne noen. Filmen er også Saudi-Arabias første Oscar-kandidat.
Det er Arthaus som er norsk kinodistributør av Den grønne sykkelen, som blir beskrevet som «en sjarmbombe fra et lukket land».
I filmen blir vi kjent med den unge og uredde ti år gamle jenten Wadjda som drømmer om en grønn sykkel. Men i Saudi-Arabia, hvor hun bor, er det ikke tillatt for jenter å sykle i gatene, og hun må kjempe en kamp for å få lov til å sykle.
Filmsjef Anne Marte Nygaard hos Arthaus kan melde om stor interesse.
– Den grønne sykkelen går opp på cirka 40 kinoer den 1. november. Noen skal ha den seinere og det vil garantert bli flere bookinger etter hvert. Mange av kinoene skal ha spesialvisninger / førpremierer allerede på FN-dagen 24. oktober og vi oppfordrer alle til å ha skolevisninger, sier hun til KINOMAGASINET.
Nygaard sier Den grønne sykkelen er en film som er enkel å programmere.
– Filmen er svært tilgjengelig, lett å like og med sine 1 t 37 min er den også enkel å programmere. Både i det vanlige kinoprogrammet, spesialvisninger, seniorvisninger og i egne kvalitetsfilmprogram.


Facebook
RSS