• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: 65
    • Anmeldelse: Boy From Heaven
    • Anmeldelse: Agent Max
    • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
  • KINOBRANSJEN
    • Varsler storsatsing på kinofilmer
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

KINODRIFT

KinoCity i Drammen fortsatt fristilt

Kinosjef Steinar Johansen i KinoCity. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
KinoCity i Drammen fortsatt fristilt
John Berge
11. november 2014

KinoCity
Bragernes torg 2A, 3017 Drammen
www.kinocity.no

Daglig leder: Steinar Johansen (f 1957)
Styrets leder: John Amund Tønnes (f 1961)
Styremedlem: George Harold Fulford (f 1951)
Styremedlem: Jannicke Haugen (f 1967)
Styremedlem: Morten Valestrand (f 1979)
Styremedlem: Sigrid Hilsen (f 1971)

KinoCity - Drammen er en topp moderne heldigital kino med 6 THX godkjente saler. Kinoen, som eies av Nordisk film og Drammen kommune, ble etablert i Drammen 30. november 2001. Den har et årlig besøk på ca 350.000, og er med det landets femte største kino.

Driftsinntekter 2012: 49,9 mill. kroner
Driftsresultat 2012: ca 6,9 mill. kroner

Kilde: Proff.no

Mens stadig større deler av Kino-Norge legges inn under den danske kinogiganten Nordisk Films kontroll, har deres første brohode i Drammen en større grad av egenstyring.

– Drammen vil ha sitt eget liv, fordi de er deleid av Drammen kommune. De vil drive for seg selv, men i et samarbeid med Oslo Kino, har John Amund Tønnes, direktør i Nordisk Film Biograferne, fortalt KINOMAGASINET.

Og i Drammen er kinosjef Steinar Johansen i full drift for tiende år på rad. Da han overtok i 2004, etter flere år i videobransjen, hadde Nordisk Film eid KinoCity sammen med Drammen kommune i tre år. Nordisk Films eierselskap, Egmont, eier 67 % og kommunen de resterende 33 %.

– Kommunen er mer en passiv eier. De er opptatt av at vi har et godt kinotilbud til kommunens innbyggere og at kinoen har lokal tilhørighet, forteller Johansen til kinobransjens fagblad.

– Ila. de siste ti årene, har det vært lokal debatt om kinoens rolle og eierskapet?

– Det har faktisk ikke vært det. Kommunen har hele tiden sagt seg godt fornøyd med kinoen som kultursted og eierskapet. De har verken ønsket mer eller mindre eierandel. Kommunen var jo tidlig ute med privatisering. Mange andre kommuner har vært tilbakeholdne og vil bare selge ut 49 %, som vi ser flere eksempler på. Drammen var tidlig ute med tankegangen om at majoriteten gis til et privat selskap, men at de fortsatt ønsker å sitte i baksete og ha en viss form for påvirkning.

– Du var i mange år alene som brohodet for Nordisk Film Biograferne i Norge, inntil selskapet våren 2013 kjøpte Oslo Kino og nå i 2014 kjøper KinoSør. Hvordan merker du endringene?

– Det oppleves som spennende for meg. Jeg har, som du sier, vært alene med Nordisk Film-hatt på frem til i fjor. Det har gjort at vi har drevet veldig selvstendig de årene vi har vært her. Det har vært noe samarbeid med Danmark, men vi har ikke en del av den danske kjeden, og vært frittstående som egen kinoenhet.

– Hva endres nå?

– Vi blir tilknyttet på en positiv måte. Vi kommer selvsagt til å bli en viss del av kjeden, og ta med oss alt som er av nyutvikling og backofficesystemer. Og selvsagt også en del på markedskampanjer, så slikt sett kommer vi til å bli mer integrert. Men det blir likevel en form for selvstyring på grunn av at kommunen er deleier og at de ønsker lokal basis.

– Blir KinoCity-navnet endret til det kommende nye navnet på Oslo Kino og Norsk Kino-kjeden?

– Det er ikke tatt en formell beslutning på at vi skal endre navnet, men jeg vil tro at det er helt naturlig. Jeg ser ikke noe problem med å endre navnet. Kinoen som treffsted er ikke så navneavhengig. Jeg ser større fordeler ved at vi eventuelt blir en del av et større fellesskap og med et navn som blir mer kjent på landsbasis.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINODRIFT
11. november 2014
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKino
  • KinoCity: Veldig godt fornøyd med kinoåret 19.12.2013
  • Tok ut 15 mill. kr. i utbytte 16.08.2014

Siste saker fra KINODRIFT

Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak

admin21. mars 2023
Les mer

Kinogiganten ODEON inntar Bodø

John Berge19. desember 2022
Les mer

ODEON med «pop up»-stunt hos Oslo City

John Berge9. desember 2022
Les mer

ODEON kino mister Sarpsborg kino. Erkekonkurrenten overtar

John Berge30. november 2022
Les mer

Dette unge paret og mange andre fikk kinokvelden i Asker ødelagt. Det meldes om mye bråk på kinoer landet rundt

John Berge8. november 2022
Les mer

Slik blir nye Edda kino

John Berge21. september 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Anmeldelse: 65
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Anmeldelse: Boy From Heaven
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival dc animasjon eventyr

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Disney+ sender Oscar-utdelingen
    PRISUTDELING3. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Anmeldelse: The Mandalorian: sesong 3 – episode 1: The Apostate
    ANMELDELSE5. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • Anmeldelse: 65
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Anmeldelse: Boy From Heaven
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Vil vekke en konservativ kinobransje
Sabeltannsalg hos Nordisk Film Kino