• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Dam
    • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    • En trygg og blodig oppfølger: Scream VI
    • Anmeldelse: Saint Omer
    • Anmeldelse: The Mandalorian: sesong 3 – episode 1: The Apostate
  • KINOBRANSJEN
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

KINODRIFT

Kino er bærebjelken for Ullensaker Kulturhus – som feirer 20 år

Ullensaker kulturhus er 20 år. Foto: John Berge. ©
Kino er bærebjelken for Ullensaker Kulturhus – som feirer 20 år
John Berge
27. april 2019

Lørdag 27. april 2019 feirer Ullensaker Kulturhus 20-års jubileum.

Dette ble markert med storslått festforestilling med Sol Heilo m/band, Eli Kristin Hanssveen, Jonas Rønning, Ingrid Berg Mehus og elever fra Romerike Folkehøgskole og Jessheim vgs. og mange, mange flere.

I tillegg til jubileumsforestillingen markeres jubileet på dagtid på kulturhuset – bla. åpnes feiringen av ordfører Tom Staahle.

Da huset var nytt i 1999 var tanke å vise scenekunst, kino, og ha bibliotek og kulturskole.

– Men livekonserter er risikosport i forhold til kino, sier kulturhusleder John Jørgen Støa.

Kinoen styres av kollega Haakon Drage.

John Jørgen Støa forteller til Scenegamagasinet at kulturhuset betyr veldig mye, for mange, i kommunen.

 

John Jørgen Støa er kulturhussjef i Ullensaker. Foto: Ullensaker kommune.

 

– Men vi er blitt for små. Da det åpnet i 1999 syntes alle det var for mye av det gode, men så er det altfor lite i dag. Vi greier ikke å gjøre alt det vi kunne ha lyst til å gjøre. Vi er jo både kino og kulturhus, forteller Støa.

I 2018 var det 180.000 solgte billetter, herunder 140.000 på kinoen og 40.000 på andre kulturhusarrangement.

– Det er snakk om privat kino på Jessheim. Er det noe nytt i den saken?

– Vi vil gjerne drive selv, i kommunal regi, men jeg vet ikke mer om privatkinoplanene. Jeg vil at kommunen investerer i nytt kinobygg. Det er en viktig bærebjelke i økonomien av kulturhuset, selve kinodriften. Forsvinner den, vil vi ikke gå med overskudd.

– Har dere plass til påbygg?

– Ja, det er tomteareal til påbygg. Og det finnes en mulighetsstudie. Kan vi frigjøre dagens to kinosaler, kan disse omgjøres til øvingssal for lokalt kulturliv, og ønsker å utvide hovedsalen fra 450 til rundt 800 stoler.

Det var 17.000 innbyggere i Jessheim i 2005. Pr. 2019 er det 37.000 innbyggere.

– Det er en voldsom økning, det merker vi. I 2018 var det totalt utsolgt på nesten alt vi presenterte. Det å ha et godt kulturtilbud betyr mye for nyinnflyttede folk og vi ser en oppblomstring av lokalt teaterliv. Det gir plassproblemer. De vil gjerne øve, men det går ikke her for da kræsjer det med kino og andre forestillinger.

Kinoreklame utenfor Ullensaker kulturhus. Foto: John Berge, Scenemagasinet. ©

Kulturhuset jobber derfor mye med Romerike folkehøgskole og Jessheim videregående skole med arrangementer og øvingene skjer i hovedsak på skolene.

– Målet er å reflektere mangfoldet i kommunen med alle kunstarter, og engasjerte mest mulig lokale profesjonelle utøvere kombinert med studenter.

– Hva er mest givende med å drive Ullensaker kulturhus?

– Det er at det kommer folk på det man tilbyr. Man blir målt og veid på tall!

Kinosjef Haakon Drage i Ullensaker Kino på Jessheim. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©

Stativ hos Ullensaker kulturhus. Foto: John Berge, Scenemagasinet. ©

Historisk bakgrunn:

Allerede fra 1990 så man et skrikende behov for et skikkelig kinotilbud i kommunen, og det var et sterkt ønske blant folk om at det skulle bygges et kulturhus på Jessheim. Det skulle likevel gå en lang stund før noe ble gjort i denne saken. I perioden fra rådhuset stod ferdig bygget og til vedtaket om ny hovedflyplass kom, var det så mye annen byggevirksomhet og andre behov som måtte dekkes at tankene om et kulturhus måtte legges litt på is. Men, da hovedflyplassen ble vedtatt å være på Gardermoen visste man at man ville stå ovenfor en stor ekspansjon. Politikerne ønsket at folk skulle ha lyst til å flytte til Ullensaker, og da ville et oppdatert kulturtilbud være av største nødvendig.

Fem arkitekt-firmaer var med i anbudsrunden om å få bygge Ullensaker Kulturhus, men det ble LPO Arkitekter AS som gikk av med seieren til sist. LPO Arkitekter har tegnet bygg som Astrup Fernly museumet i Oslo, Oslo Spektrum og har også hatt en del store oppdrag for Jessheim Storsenter.

Det kostet ca 70 millioner kroner å bygge Ullensaker kulturhus. 5 millioner var statsstøttet og det resterende beløpet på 65 millioner kroner ble betalt av kommunen selv.

Kulturhuset er bygget som et moderne flerbrukshus som i tillegg til å romme scener for artister i alle sjangre også rommer bibliotek og kino. Ullensaker Kulturhus fått status som et regionalt kulturhus som skal ha betydning for hele øvre Romerike. Kulturhuset holder en teknisk god standard og kan tilby gode fasiliteter både for artister og gjester.

Inngangen til Ullensaker kulturhus. Foto: John Berge, Scenemagasinet. ©

John Jørgen Støa er stolt av et spennende teaterprogram hos Ullensaker kulturhus

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINODRIFT
27. april 2019
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra KINODRIFT

Kinogiganten ODEON inntar Bodø

John Berge19. desember 2022
Les mer

ODEON med «pop up»-stunt hos Oslo City

John Berge9. desember 2022
Les mer

ODEON kino mister Sarpsborg kino. Erkekonkurrenten overtar

John Berge30. november 2022
Les mer

Dette unge paret og mange andre fikk kinokvelden i Asker ødelagt. Det meldes om mye bråk på kinoer landet rundt

John Berge8. november 2022
Les mer

Slik blir nye Edda kino

John Berge21. september 2022
Les mer

Kinogigantene kjemper om Sarpsborg kino

John Berge21. september 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023
  • Kinosjefene hedret sine 2022-favoritter
    FILMPRIS16. mars 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Pur film-magi fra Sam: Empire of Light
    ANMELDELSE20. februar 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • 20 år med elleve norske filmer som solgte over 500.000 kinobilletter
    STATISTIKK21. februar 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023
  • Kinosjefene hedret sine 2022-favoritter
    FILMPRIS16. mars 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Storbritannias andre Dolby Cinema
Lucky kjemper for ny kino i Halden