• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: How to Blow Up a Pipeline
    • Starten på slutten av en endeløs motorvei: Fast & Furious 10
    • Anmeldelse: R.M.N
    • Anmeldelse: Corsage: Ubeskrivelig hjerteskjærende
    • Anmeldelse: Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • KINOBRANSJEN
    • Gir seg etter femten år på Ski kino
    • Varsler storsatsing på kinofilmer
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 7•2022
    • KINOMAGASINET 6•2022
    • KINOMAGASINET 5•2022
    • KINOMAGASINET 4•2022
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

FILMLANSERING

Istid-lansering: Klar for kjølig sommer

Istid: På kollisjonskurs. (Saken er hentet fra KINOMAGASINET 4•2016 SOM DU KAN LESE DIGITALT NEDENFOR!)
Istid-lansering: Klar for kjølig sommer
John Berge
11. juli 2016

Istid: På kollisjonskurs
Norgespremiere: 15.07.2016
Regissører: Mike Thurmeier og Galen T. Chu
Distribusjon: Twentieth Century Fox Norway
Tid: 1t 40min
Tekniske spesifikasjoner: 2.35:1. Digital 3D. Kinomaster i 2K. Dolby Atmos, Datasat, SDDS

VERDENSTALL:

Ice Age (2002) – Budsjett: $59 million. Kinoomsetning totalt: $383.3 million

Ice Age: The Meltdown (2006) – Budsjett: $80 million. Kinoomsetning totalt: $660.9 million

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (2009) – Budsjett: $90 million. Kinoomsetning totalt: $886.7 million

Ice Age: Continental Drift (2012) – Budsjett: $95 million. Kinoomsetning totalt: $877.2 million

Ice Age: Collision Course (2016) – Budsjett og kinoomsetning totalt: Ikke klart per juli 2016.

SCRAT-FAKTA: Det var manusforfatter Michael G. Wilsons datter Flora som kom på ideen om et dyr som både var ekorn og rotte, og ga det navnet Scrat, og at dyret var besatt av å få tak i sin spesielle nøtt. Figuren ble så populær etter gjesteopptredenen i den første filmen at han ble gitt en stadig viktigere rolle i serien.

Er det virkelig hele fjorten år siden den første Istid-filmen? Det er det – og nå er det klart for Istid: På kollisjonskurs!

Ice Age (2002) – eller Istid på norsk – ble på mange måter et paradigmeskifte innenfor digitalanimasjon.

Skillet mellom hva som fungerte for voksne og barn ble ytterligere visket ut. Dette var kjempemoro for begge aldersgrupper. De minste fikk elleville sprell og full rulle fra ende til annen, selv om en og annen replikk gikk over hodet på dem.

Med den første filmen fikk Blue Sky Studios, sammen med distribusjonspartner 20th Century Fox, virkelig vist at de kunne hamle opp med giganter som Disney/Pixar og Dreamworks Animation innenfor den da relativt nye dataanimerte sjangeren.

Det ble Blue Skys første animasjonsfilm, etter å ha drevet med visuelle effekter helt siden1987.

Den første Istid-filmen ble en stor kassasuksess, med nesten 400 millioner dollar i verdensomspennende kinoomsetning. Den ble også nominert til Academy Award (Oscar) for beste animasjonsfilm. Og de øvrige enda større. (Se faktaboksen).

Årets nye film – Ice Age: Collision Course (på norsk: Istid: På kollisjonskurs) – er den femte i serien, men den første siden film to, tre og fire som ikke har filmnummeret i den norske tittelen.

Filmen er regissert av parhestene Mike Thurmeier og Galen T. Chu. Chu er et for oss ubeskrevet blad, mens Thurmeier debuterte som regissør med forrige film i serien – Ice Age: Continental Drift (2012), og han var (som Chu er nå) medregissør på filmen før der igjen: Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (2009).

Thurmeier har viet seg til Istid-universet de siste ti årene. Hans første regijobb var kortfilmen No Time for Nuts i 2006, hvor alles kjære Scrat hadde hovedrollen. Også i den nye filmen spiller Scrat – som er en fantasiblanding av ekorn og rotte – en viktig rolle. Viktigere enn noensinne.

Scrat er fortsatt på jakt etter eikenøtta. Jakten slynger ham denne gang rett ut i verdensrommet. Der steller han selvfølgelig i stand katastrofe på katastrofe som snart truer livet til alle vennene våre i istid-verdenen.

For å berge seg fra farene drar Manny, Sid og Diego og resten av flokken ut på nok en farefull ferd, på vei til et eksotisk nytt land hvor de møter en rekke fargerike nye karakterer.

Nå kan det virkelig være fare på ferde for at istiden begynner å gå mot slutten, ettersom asteroidene regner over planeten Tellus i filmen.

For oss voksne er halve moroa å se filmen med originalskuespillernes tale, men mange av oss vil nok også måtte se den med norsk dubbing. Ifølge med barna i familien! Og det er veldig moro, da kvaliteten har vært eksemplarisk på de foregående filmene. Dagfinn Lyngbø, Otto Jespersen, Sven Nordin og Linn Skåber er igjen det norske stjernelaget.

Er nå Istid-serien ved veis ende? Det skal ha bli sagt, men man skal aldri si aldri når det kommer til Hollywood og store filmsuksesser. Men det hevdes i alle fall at dette er den siste. I denne omgang!

Saken er hentet fra KINOMAGASINET 4•2016 SOM DU KAN LESE DIGITALT HER:

De fire første Istid-filmene har i Norden solgt mer enn seks (!) millioner fysiske videogram og er Fox’ største filmserie. Bare i Norge alene er salget på 1 De fire første Istid-filmene har i Norden solgt mer enn seks (!) millioner fysiske videogram og er Fox’ største filmserie. Bare i Norge alene er salget på 1,6 millioner eksemplarer på Blu-ray og DVD. Norge er det landet med mest solgte Ice Age-filmer i forhold til antall husholdninger med Blu-ray og DVD-spillere. Kilde: 20th Century Fox
6 millioner eksemplarer på Blu-ray og DVD. Norge er det landet med mest solgte Ice Age-filmer i forhold til antall husholdninger med Blu-ray og DVD-spillere. Kilde: 20th Century Fox Istid-serien på kino i Norge. GRAFIKK: PER MORK, KINOMAGASINET. Kilde: 20th Century Fox Norway AS
Relaterte sakerBlu-rayDVDKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILMLANSERING
11. juli 2016
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerBlu-rayDVDKino
  • Hvor stor blir den femte Istid? 11.07.2016

Siste saker fra FILMLANSERING

Tok ingen sjanser denne gang. Økte aldersgrensen

admin20. april 2023
Les mer

Ond oppstandelse

Jon Smeland Olsen18. april 2023
Les mer

Slik blir Marvel-året 2023

Matias Kjølstad7. februar 2023
Les mer

Veldig fornøyd med at 50 kinoer har booket film «som kan berge liv»

John Berge10. januar 2023
Les mer

Endelig er det duket for Avatar-bonanza

John Berge13. desember 2022
Les mer

«Vi håper at det å fortelle disse historiene på det store kinolerretet bidrar til at Alf Prøysen blir aktuell for nye generasjoner eventyrlystne barn.»

John Berge5. desember 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • En oppsummering av Cannes 2023
    FESTIVAL27. mai 2023
  • En ny havfrue, for en ny tid
    FILMOMTALE24. mai 2023
  • Anmeldelse: How to Blow Up a Pipeline
    ANMELDELSE23. mai 2023
  • Trailer: Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
    TRAILER19. mai 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama Kinobransjen film action Disney Magasinet Digitalt abonnement skrekk Marvel Fremhevet Netflix thriller spenning Star Wars Skrekkfilm superhelt komedie Festival dc grøsser animasjon

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Heng på – Stallone tar en ny «Cliffhanger»
    FILMPRODUKSJON2. mai 2023
  • Fort & farlig: Fast & Furious 10
    FILMOMTALE12. mai 2023
  • Anmeldelse: Guardians of the Galaxy Vol. 3
    ANMELDELSE2. mai 2023
  • Viva El Duderino! Et kjært tilbakeblikk på The Big Lebowski
    FILMHISTORIKK15. mai 2023
  • En oppsummering av Cannes 2023
    FESTIVAL27. mai 2023
  • En ny havfrue, for en ny tid
    FILMOMTALE24. mai 2023
  • Anmeldelse: How to Blow Up a Pipeline
    ANMELDELSE23. mai 2023
  • Trailer: Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
    TRAILER19. mai 2023
  • kathleen says:

    Would you cum to the dark side for me? http://prephe.ro/Phqn

  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Om lanseringen av Don’t Tell Me The Boy Was Mad
Den nye Tarzan svinger seg løs på kino