
Det ligger an til gigantiske summer i «tapt omsetning» som følge av at kinoene er stengt i store deler av verden.
Ifølge The Hollywood Reporter kan Hollywood tape opptil 20 milliarder dollar, som for oss blir ca. 200 milliarder norske kroner – litt avhengig av kronekursen, og som kjent er den i fritt fall for tiden.
Og det kan bli atskillig mer, hvis det ikke blir gjort forandringer om hvordan man skal takle koronaviruset. Kanskje blir løsning for flere studioer å lansere noen av filmene digitalt, og deretter 4K UHD, Blu-ray og DVD, som Universal skal gjøre.
Foreløpig er nå over tjue filmer forskjøvet og flere kan det bli. Samtlige nye film- og TV-produksjoner har også stoppet opp etter dette. Samtidig så er det mange kinoer som har blitt stengt, ikke bare her i Norge, men over hele verden.
For noen dager siden ble det bekreftet fra IGN at produksjonen er stanset både av Amazon Primes nye Lord of the Rings-serie og sesong to av The Witcher-serien til Netflix.
Opptil flere fil-festivaler og -messer blir avlyst, herunder CinemaCon i Las Vegas og Festival De Cannes.
Flere skuespillere har også fått viruset og blant dem har vi: Tom Hanks og hans kone (som nå er friskmeldte), Idris Elba og Kristoffer Hivju.

Henry Cavill i en scene fra The Witcher. Serien stopper må opp produksjonen av nye episoder. Foto: AP.
Black Widow har også blitt forskjøvet og forløpig er det ingen ny dato som er klar. Denne filmen skulle være den første til utforske karakteren Natasha Romanoff/Black Widow (spilt av Scarlett Johansson) og da være satt i tiden mellom Captain America: Civil War og Avengers: Infinity War. Det er trist at sånt skjer, men heldigvis er det bare midlertidig.
Samme kan man si for de som savner de TV-seriene som også nå blir påvirket av koronaviruset. De vil nok bli savnet, men ikke glemt. Dette er beviset på at kultur som film og TV er viktig selv i krisetider, selv om man kanskje også da må være tålmodig på å få sett sine nye opplevelser fra underholdningsuniverset. Og om ikke annet, så kan vel i det minste forfatterne snu problemet til en mulighet: Her åpner det seg for nye ideer om virusepidemier, myndighetskontroll og vaksineutvikling. Og sitter forfatterne hjemme i karantene, har de jo tid til å å skrive.
Ifølge NTB-TT får koronaviruset store konsekvenser for svært mange ansatte. Mer enn 120.000 jobber i Hollywood anslås å forsvinne i kjølvannet av at mange film- og TV-produksjoner tar pause – eller legger opp. Meldingen kommer fra fagforbundet Alliance of Theatrical Stage Employees, IATSE, som blant annet representerer teknikere og håndverkere i teater-, film- og TV-bransjen. Forbundet har 150.000 medlemmer og tallet omfatter om lag 80 prosent av disse.
«Selv om en del av medlemmene våre får lønn i opp til to uker etter at deres produksjoner har stengt ned, er det høyst usannsynlig, basert på alvoret i verdenskrisen vi nå opplever, at produksjonene gjenopptas etter så kort tid», skriver fagforbundets formann, John Lindley.
IATSE krever at underholdningsbransjen skal inkluderes i en statlig krisestøttepakke.

Scarlett Johansson som Natasha Romanoff/Black Widow i Black Widow (hentet fra Marvel.com)
Facebook
RSS