
Haram-skaper Ulrik Imtiaz Rolfsen er kjempefornøyd med nærmere 9.000 besøkende etter førpremierer og åpningshelg.
– Det er en egendistribuert dugnadsfilm, hvor vi så langt har solgt 9.000. Det er den tredje største filmen hos Nordisk Film Kino i Oslo, det må man være fornøyd med, sier Ulrik Imtiaz Rolfsen til KINOMAGASINET.
– Ser man på dine tidligere kinofilmer, fra Izzat til Den siste revejakta, som alle hadde fra 20.000 til 30.000 i åpningshelgene, er dette den svakeste debuten din. Du har heller aldri hatt så bred kinodistribusjon?
– Ja, men dette er en helt annen type film, med et bittelite markedsføringsbudsjett. Jeg er kjempefornøyd. Vi er på god vei mot 10.000, slik at etterhåndstøtten fra Norsk filminstitutt kan løses ut. Husk det er en film som ikke har noe støtte.
Filmskaperen medgir at han hadde håpet på enda høyere salg.
– Men når kinohøsten er som den er, og tatt i betraktning at jeg har gjort så og si alt selv på et minimalt budsjett, så kan jeg ikke si annet enn at tallene er gode.
Haram-gjengen har reist land og strand rundt med sin egen ombygde russebuss og hatt lokale premierer. Filmen har også fått god oppmerksomhet i mediene. Anmeldelsene varierer fra terningkast fem i Natt & Dag, til fire hos NRK P3 og Cinema, og treere fra aviser som VG, Aftenposten, Dagbladet, Adresseavisen og Bergens Tidende.
Haram ble vist i 121 kinosaler hos i alt 87 kinobedrifter, viser tallene etter første helg på kino i Norge.
– Nå som høstferien er over på Østlandet, er jeg spent på besøket videre for Haram, sier regissøren, som også er manusforfatter, produsent og distributør av filmen.
I forkant av lanseringen fortalte han dette til KINOMAGASINET:
– Vi skal ikke så langt opp før vi går rundt, men «the sky is the limit». Vi har et tall vi snakker om hva vi ønsker oss, men jeg er så redd for å si de tallene. Alle filmene mine har solgt over 100.000 billetter i Norge, så det er klart jeg håper på det, men jeg vet at filmmarkedet er veldig vanskelig.
– Hva skjer med videogramutgivelsen av Haram?
– Jeg har ikke bestemt meg for videoutgivelse. Jeg tror min målgruppe ikke kjøper så mye fysiske discer lengre. Jeg oppfatter også de som primærkilden til piratkopiering. Så jeg vurderer å droppe fysisk videogram. For meg dreier det seg om kino, som jeg satser alt på. Jeg skal overtales tungt hvis jeg skal utgi den på DVD, da jeg ikke ser behovet for det.
– Hva med filmsamlere?
– Det kan hende de er interesserte, men jeg lager ikke filmen for dem, men storpublikum. Haram er en film som egner seg som kinofilm.
Facebook
RSS