• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • MAGASINET
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    • Anmeldelse: Operasjon Nordpolen: Svippen på eventyr
    • Anmeldelse: Ma Rainey’s Black Bottom
    • Anmeldelse: Pinocchio
    • Anmeldelse: Mank (VOD, Netflix)
  • MAGASINET
    • KINOMAGASINET 5•2018
    • KINOMAGASINET 4•2018
    • KINOMAGASINET 3•2018
    • KINOMAGASINET 2•2018
    • KINOMAGASINET 1•2018
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
    • Nå kan du bestille Disney+ for 590 kroner
    • Gå ikke glipp av én eneste utgave – bestill abonnement på KINOMAGASINET her
    • Ja, vi elsker Kinoklubben!
    • HOLD skaper engasjement for kinogjengeren
  • Facebook

  • RSS

FESTIVAL

Hamarama for sjette gang. For første gang med egen festivalsjef

Hamaramas festivalsjef Bjarte Ytre-Arne legger puslespillet for 2018-festivalen. Foto: Hamar kino.
Hamarama for sjette gang. For første gang med egen festivalsjef
John Berge
John Berge
8. mars 2018

Bjarte Ytre-Arne har storkost seg med å sy sammen Hamarama 2018. – Jeg vurderer å ta av meg skiltet «Under opplæring», men venter kanskje til siste rulletekst går i svart ca. ved midnatt søndag 18. mars, sier han og gliser bredt.

Årets festival hos Hamar kino foregår fra 14.– 18. mars.

– Hvordan har det vært å lage festival?

– Jeg har jo alltid likt å skape gode opplevelse for mange målgrupper, men filmfestival er nytt. Siden kinosjef Espen Jørgensen hos Hamar kino har gjennomført fem festivaler før 2018-utgaven, har jeg jo kunnet jobbe etter noen oppgåtte stier. Men samtidig prøvd å utvikle og utvide festivalen. Alt i alt en meget lystbetont utfordring! sier han til kinobransjens fagblad.

Det har vært fra 1.500 til 2.000 besøkende under Hamarama, med et snitt på 1.800 årlig de fem årene festivalen har vært arrangert.

Hamar kino-sjef Espen Jørgensen uttalte i 2016 at han tror en ny festivalsjef kan doble nivået, minst. I første omgang er målet for 2018-festivalen å nå 2.500 besøkende. Det vil i så fall være 500 flere enn de 2.000 som fant veien under 2016-utgaven av festivalen, som så langt er rekord.

Men ambisjonene er lokale, eller regionale, ikke nasjonale. Det understreker kinosjefen overfor lokalavisen Hamar Arbeiderblad.

Hamarama skal forbli for Hamar og omegn og for Innlandet, sies det.

«Vi vil være den mest kompakte og koseligste filmfestivalen. Her trenger ikke folk løpe gatelangs for å delta på festival. Her kan folk delta bare ved å være innomhus i dette flotte kulturhuset,» sier Bjarte Ytre-Arne til lokalavisen.

Hamarama-plakat 2018.

Bjarte Ytre-Arne skal løfte Hamarama Filmfestival

Den nye Hamarama-sjefen skal besøke andre norske filmfestivaler

– Hva var hyggeligst med å lage filmfestival, Bjarte Ytre-Arne ?

– Jeg har jo fått sjansen til å se mye god film, og vært rundt og sett hvordan de store jobber: Bergen, Tromsø, Film fra Sør og Kosmorama. Så har jeg fått noen hyggelige nye kollegaer. Hamar Kino har et fantastisk team som tar seg av alle sider ved driften her. Og vi holder til i et hus fullt av opplevelser hele tiden: Hamar Kulturhus, som åpnet i mars 2015. Slik fremmer kreativitet og arbeidsglede. Nå gleder jeg meg til å presentere drøye 40 kvalitetsfilmer fra 24 ulike nasjoner.

– Hva slags endringer blir det fra tidligere festivaler?

– Vi åpner et nytt delprogram: Musikkfilm – der vi har funnet en del sterke både artistportretter og fiksjonsfilmer med musikk som hovedingrediens. Noe jeg håper vi gi økt publikumsoppslutning. Musikk på film er også tema for et fagseminar, der vi trekker fram noen kvinnelige komponister: Kate Havnevik og Hanne Hukkelmo. Sistnevnte har komponert musikken til Sofia Haugans Røverdatter, som er vår åpningsfilm. Mens Grace Jones-dokumentaren avslutter festivalen, på lerretet, etter at vi også har kjørt stumfilmene «Et hundeliv» (Chaplin, 1918) og «Sherlock jr.» (Keaton 1924)  med musikk improvisert av Hamar StumFilmJam orkester. (Bestående av Frode Berntzen, Bjørn Thomassen, Skjalg Lidsheim og Lars A. Kvistum )

Den sjette utgaven av Hamarama byr også på de samme delprogrammene som tidligere: Første sjanse, KosmoHamar, Best av de beste, Kort og Kortreist, pluss en del Spesialvisninger. I år tas også Pauline Hall Multisal i Hamar kulturhus i bruk, for å vise morsom stumfilm til levende musikk. Og det blir gratis utekino på Stortorget i Hamar by: Mamma Mia! The Movie fra 2008.

Bjarte Ytre-Arne er leder for Hamarama 2018. Foto: Arnfinn Johnsen.

Hamarama-plakat 2018.

FAKTA OM FESTIVALSJEFEN:

Bjarte Ytre-Arne (født i 1953 i Bergen) er en norsk programleder og medieperson som kanskje er best kjent for å være medprogramleder i ungdomsserien Halvsju på NRK fra 1980-tallet.

Ytre-Arne jobbet i en årrekke for NRK, har startet TV-produksjonsselskapet Fabelaktiv og vært leder for lanseringsavdelingen hos Norsk filminstitutt.

Ytre-Arne startet 1. oktober 2017, etter å ha jobbet som prosjektleder for Lillehammer Olympic Legacy Centre. Stillingen som festivalsjef for Hamarama er en femtiprosentstilling, i et prøveprosjekt på to år.

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FESTIVAL
8. mars 2018
John Berge
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsiden
  • Kinosjefen i Hamar truet med å nekte å pressevise filmer etter flere negative filmanmeldelser, som han kalte «fjas» 25.10.2017
  • Den nye Hamarama-sjefen skal besøke andre norske filmfestivaler 22.09.2017
  • Bjarte Ytre-Arne skal løfte Hamarama Filmfestival 22.09.2017
  • Hamarama filmfestival skal få egen festivalsjef 06.07.2017
  • Hamars kinosjef får skryt av lokalavisen 15.03.2017
  • Klart for femte Hamarama 02.03.2017
  • Kinobransjen samlet på Hamar 07.11.2016
  • Hamar og Namsos solgte én kinoklubb-billett 26.05.2016

Siste saker fra FESTIVAL

TIFF 2021 går digitalt

Gitte Johannessen12. januar 2021
Les mer

Filmfestivalen i Cannes kan bli utsatt

admin8. januar 2021
Les mer

Slik blir programmet hos Film fra Sør 2020-festivalen

admin23. oktober 2020
Les mer

Film fra Sør går digitalt til 30-årsjubileumet, men det blir også kinovisninger. Lederen mener «kinoen er som Noahs ark».

John Berge30. september 2020
Les mer

Kunstneren og tyven vant pris for beste nordiske dokumentarfilm

admin24. september 2020
Les mer

Grugleder seg til at Ramaskrik blir heldigital filmfestival

John Berge18. september 2020
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Redaksjonsassistent: Christian Høkaas.

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, 
Katrine Wang Svendsen
, Torbjørn Grav
, Marcus Patai
, Preben Lillebø Rongve, 
Matias Kjøstad, 
Torunn Sola,
Stina Ueland, 
Joachim Eikeri
, Rolf Einar Hammerås, Trond Sätre, Eren Gudny og Kaisa Waldenstrøm Breiland

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

KINOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Ingen fred å få for A Quiet Place Part II
    KORONAVIRUSET23. januar 2021
  • Nå har også «Morbius» fått ny dato
    FILMLANSERING22. januar 2021
  • Nolan har trolig forlatt Warner for alltid
    FILMDISTRIBUSJON22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for fjerde gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Teknologi Video DVD Blu-ray VOD trailer drama film action Disney Fremhevet Netflix Marvel skrekk spenning Star Wars thriller superhelt komedie eventyr krim grøsser spillefilm dc Skrekkfilm animasjon x-men

© 2013-2020 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • En lang rekke storfilmer utsettes enda en gang. No Time to Die og Fast & Furious 9 trolig først på kinoene høsten 2021.
    KORONAVIRUSET13. januar 2021
  • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    ANMELDELSE27. desember 2020
  • Edelh Lena Ingebrigtsen sier farvel til kinobransjen og blir museumsdirektør
    NYTT OM NAVN5. januar 2021
  • Femten toppfilmer fra 2020 fra anmelder Christian Høkaas
    TOPPLISTER30. desember 2020
  • Ingen fred å få for A Quiet Place Part II
    KORONAVIRUSET23. januar 2021
  • Nå har også «Morbius» fått ny dato
    FILMLANSERING22. januar 2021
  • Nolan har trolig forlatt Warner for alltid
    FILMDISTRIBUSJON22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for fjerde gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Kosmorama 2018 er festival nummer 14 i rekken
Fire Kanonpriser hver til Hva vil folk si og Thelma