
Kinoklubb (Kinoklubb Norge)
Kinoklubb Norge eies og drives av Filmweb AS. 80 kinosteder var med fra starten, 2. februar 2016.
Et medlemskap i Kinoklubben koster 149,- pr. år.
Blant kinoene som er med og markedsfører det nye tilbudet – rettet mot «godt voksne» kinogjengere, finner vi naturlig nok Filmwebs majoritetseier, Nordisk Film, som har med alle kinoene i sin kjede.
Store kjeder som KinoNor (Trondheim, Aurora og Haugesund) er også med, samt KinoAlliansen (alle, minus fire - se under), KinoSør og Drammen (begge deleid av Nordisk Film).
I tillegg er flere kommunale kinoer med, herunder Fredrikstad, Lillehammer, Hamar, Kongsberg, Kongsvinger, Larvik, Porsgrunn (Filmsentret Charlie), Tysvær, Voss, Ørsta, med flere. Det er 81 kinoer med.
SF Kino-kjeden er ikke med i klubben. Det er heller ikke disse kinoene i Kinoalliansen: Førde, Gjøvik, Molde og Oppdal.
Se oversikt over deltakende kinoer her.
Kinoklubben er en stor satsing fra Filmweb, som har uttalt at målet er å få 40.000 medlemmer i løpet av 2016. Målet i Norge er på sikt 100.000, men i første omgang ble det sagt at man ønsket å skaffe 40.000 medlemmer i løpet av 2016.
Dette er de neste filmene i Kinoklubben:
A Perfect Day – 03.06.2016
Løvekvinnen – 26.08.2016
Kongens nei – 23.09.2016
Florence Foster Jenkins (med Meryl Streep og Hugh Grant) – 04.11.2016
Se våre tidligere saker om Kinoklubb Norge via lenkene nedenfor denne artikkelen.
For mer informasjon besøk kinoklubb.no.
I løpet av åpningshelgen for Birkebeinerne ble det solgt én billett på hvert sted i Kinoklubb Norge-ordningen hos Hamar Kino og Namsos Kino.
Vi snakket med flere kinoer i månedskiftet februar/mars 2016.
Over to måneder etter – i månedskiftet april/mai – tok vi igjen kontakt med kinoene.
Da hadde også Carol og Grand Hotel blitt lansert, hhv. med premiere 11.03. og 08.04. Ingen av de to filmene slo an i stor grad på kinomarkedet, og er i skrivende stund sett av hhv. 14.176 og 32.013 besøkende. Birkebeinerne ble sett av 267.595.
HAMAR KINO
Kinosjef Espen Jørgensen i Hamar Kino sa dette til kinobransjens fagblad i februar 2016:
– Jeg har sett etter hvordan det var første helgen. I løpet de tre første dagene var det ca. 1.500 solgte billetter alt i alt til Birkebeinerne. En av disse var Kinoklubb-billett. En eneste en. Jeg tror også det er på det nivået rundt omkring hos andre kinoer, fortalte Jørgensen da vi snakket med ham i februar 2016.
Han var da positiv og optimistisk med hensyn til klubbens potensial:
— Dette kan bare gå en vei. Oppover!
– Du har altså fortsatt tro på konseptet?
– Ja, jeg er positiv til konseptet. Rom ble ikke bygget på en dag.
– Siden det var så få solgte billetter i starten: Har dere ikke markedsført klubben godt nok lokalt?
– Vi har fulgt opp markedsføringen som Filmweb la opp til og brukt materiellet vi fikk.
I mai 2016 snakket vi med Espen Jørgensen igjen. Verken Carol eller Grand Hotel, de to neste Kinoklubb-filmene, gjorde mye fra eller til.
– Filmene i klubben har generelt hatt labert besøk, og ikke de store tallene. Mne jeg har ikke sjekket etter februar om hvor mange klubbbilletter som er solgt. Jeg har hatt mye annet å gjøre.
– Hva har gått galt – filmene eller konseptet?
– Jeg skal ikke påstå at det er noe galt.
Jørgensen påpeker at klubben ikke er initiert av kinoene.
– Men det er en god tanke å forsøke å få opp besøket i gruppen, og så lenge noen var villig til å gjøre noe, er vi glade for det.
– Er publikum klar over klubben?
– Jeg har ikke hørt så mye om det. Det har ikke vært mye pågang.
NAMSOS KINO
Kinosjef Ingeborg Flornes hos kommunale Namsos kino fortalte i februar 2016 at det var solgt én stk. Kinoklubb-billett.
– Det vil nok ta tid å innarbeide dette. Det er synd, fordi det var Birkebeinerne som skulle vær en inngangsport til konseptet. Men jeg ønsker Kinoklubb Norge velkommen. Det er et godt tiltak å ha fokus på god kvalitetsfilm.
Flornes forteller at Namsos kino har brukt alt tilsendt reklamemateriell, som flyers, standee og plakater. Kinoen har også markedsført Kinoklubb Norge på Namsos Kinos Facebook-side.
– Kanskje er det slik at aldersgruppen som klubben retter seg mot trenger tid for å endre sine vaner? undrer Flornes.
I mai 2016 sier Flornes at «vi ikke har fått til så mye resultat».
– Ideen i seg selv er god og det kan tenkes at det er bedre i større, store byer – det er mulig. Men det er ikke store resultatter å se her. Det kan vi ikke gjøre så mye med. Det er bra markedsført, både nasjonalt og lokalt.
– Hva er årsaken?
– Kanskje er det ikke den rette målgruppen man har satset på. Det ble snakket om det både før og underveis. En ting er hvordan det har vært gjort i Danmark. Det er noe annet her i Norge.
STEINKJER
Ketil Tronstad hos Steinkjer kommunale kino fortalte dette til KINOMAGASINET i februar:
– Det har ikke vært så mye action hos oss ennå, det har det ikke. Jeg sjekket etter første helgen med Birkebeinerne og og da tror jeg det ikke var noen solgte billetter via Kinoklubb Norge.
– Etter det har jeg ikke sjekket. Det kan ha kommet noen etter det.
Tronstad mener at det var for knapp tid mellom da markedsføringen av den nye kinoklubben startet i begynnelsen av februar til den første filmen, Birkebeinerne, hadde premiere 12. februar.
– Jeg vet ikke om alle hadde fått med seg hva det var for noe. Vi satte ut standeer og infomateriell. Kanskje det kommer mer kunder etterhvert?
– Liker du konseptet?
– Alt som kan få mer folk på kino er greit for meg. Blir det en suksess er det kjempebra. Da får vi mange flere folk til å gå på flere filmer, sier Tronstad.
I mai 2016 sier Ketil Tronstad dette:
– Det ble solgt noen få Kinoklubb-billetter på Carol og Grand Hotel. Men det har ikke vært noen kjempesuksess.
– Hva skyldes det – filmene eller konseptet?
– Spør du meg, så spør jeg deg. Nå sier Kinoklubben at det vil ta tid og få opp og gå. Det kan se ut som de har rett – at det vil ta tid før det tar av.
Tronstad spekulerer i at prissenstivitet er større blant ungdom, mens de eldre vil ha events.
– Tross for reservasjonene våre, så må vi være med. Vi kan ikke bare si nei. Vi må være med og bidra. Om det ikke går, så kan vi si at vi har vi prøvd. Det tror jeg mange tenkte.
Tronstad tror den neste filmen i klubben, A Perfect Day 3. juni, ikke blir en kjempestor film, uansett Kinoklubb eller ei.


Facebook
RSS