• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    • Anmeldelse: Memory
    • Anmeldelse: Doctor Strange in the Multiverse of Madness
    • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

FILMOMTALE

Hacksaw Ridge: Pasifist i krigen

Andrew Garfield i hovedrollen som Desmond Doss i Hacksaw Ridge.

Saken er hentet fra KINOMAGASINET 8•2016 SOM DU KAN LESE DIGITALT NEDERST I ARTIKKELEN.

Hacksaw Ridge: Pasifist i krigen
John Berge
12. desember 2016

Hacksaw Ridge

Norgespremiere: 09.12.2016

Regissør: Mel Gibson

Distributør: SF Studios

Mel Gibsons nye film, Hacksaw Ridge, tar for seg den utrolige historien om amerikaneren Desmond Thomas Doss som uten våpen i hånd berget over 75 liv under andre verdenskrig.

Den snart 61 år gamle australsk-amerikanske skuespilleren og filmskaperen Mel Gibson (han er født 3. januar 1956) har en lang rekke storslagn og voldsomme filmer med krig og elendighet i fokus.

Vi kan nevne alt fra Gallipoli (1981), til Braveheart (1995), The Patriot (2000) og We Were Soldiers (2002), og flere han selv har regissert, herunder nevnte Braveheart, The Passion of The Christ og Apocalypto.

«Jeg ble forbløffet over hvor mye Desmond Doss hadde ofret, som den første militærnekteren som hadde mottatt den amerikanske æresmedaljen. Desmond var en helt ordinær mann som gjorde ekstraordinære ting,» sier Mel Gibson i filmens produksjonsnotater.

«Da andre verdenskrig brøt ut ville Desmond tjenestegjøre, men vold gikk mot hans religiøse og moralske tro. Han nektet selv å røre et våpen. Desmond gjennomgikk en intens forfølgelse for dette, men han entret krigens helvete med ikke mer enn sin tro, og fremstår som en av de største krigsheltene gjennom tidene.»

REGI-COMEBACK: Mel Gibson i aksjon under innspillingen av Hacksaw Ridge.

REGI-COMEBACK: Mel Gibson i aksjon under innspillingen av Hacksaw Ridge.

Gibson forteller at Desmond Doss – medlem av Syvendedags-Adventist- kirken – i årevis nektet noen å lage film ut av sin historie, og mente at de virkelige heltene var soldatene.

Doss tjenestegjorde i saniteten.

Under ett av de blodigste slagene under andre verdenskrig, på Okinawa, var det Doss som reddet livene til over 75 amerikanske soldater.

I ettertid regnes Doss som en av de mest unike krigsheltene i historien.

«I et kinolandskap overfylt av fiksjonelle superhelter, syntes jeg det var på tide å hedre en ekte helt,» sier Mel Gibson.

«Det var et privilegium og en ære å kunne fortelle denne historien.»

Andrew Garfield – kjent som nettopp en av disse super-heltene, nemlig Peter Parker i den siste runden med filmer om Edderkoppen – spiller hovedrollen i Hacksaw Ridge.

Gibson mener Doss var den modigste av de modige.

«Hva slags gærning går inn i en slik situasjon uten våpen? Denne karen gjorde modige ting hele døgnet rundt, i over en måned. Dette er et helt annet nivå enn andre som har fått kongressens fortjenestemedalje.»

Doss var ikke teknisk en militærnekter i full forstand, ettersom han vervet seg med viten og vilje.

«Han ville være en del av krigen, men for å berge liv. Han ressonerte dithen at siden så mange ville forsøke å drepe hverandre, burde han forsøke å berge liv. Og det gjorde han. Mange overlevde fordi han dro de i sikkerhet eller sydde de sammen,» sier Gibson.

Andrew Garfield og Mel Gibson i munter passiar under innspillingen av Hacksaw Ridge.

Andrew Garfield og Mel Gibson i munter passiar under innspillingen av Hacksaw Ridge.

Andrew Garfield ble imponert over Doss’ respekt for fienden.

«Han behandlet fienden med like mye omsorg som sine amerikanske soldater. Jeg forstår egentlig ikke det, men jeg ville forsøke å forstå det og lære fra hans perspektiv på livet og verden, dette vakre perspektivet om at vi alle er en. Selv om Desmond Doss var en syvendedagsadventist så tror jeg historien hans går utover noen spesifikk religion eller spirituelt trosystem,» sier Garfield.

Skuespilleren fikk dessverre aldri møtt mannen han portretterer, da Doss døde i 2006, 87 år gammel.

Men han brukte mye tid på å sette seg inn i hvem han var. Garfield leste alle bøkene om ham og besøkte hans hjemby.

«En av gledene med å lage en slik film er at du kan stupe inn i en annens liv, tiden de levde, som er endeløst fascinerende. Du får være både en historiker og researcher,» sier Garfield. Selve krigshandlingene er filmet med den ytterste form for realisme i fokus.

Produsent Bill Mechanic sier at han synes måten krigsscener er vist i mange nye filmer, tar ham bort fra hendelsene.

«Det føles som det er kunstig og falsk og jeg kan se sømmene,» sier Mechanic. Mel Gibsons og hans teams tilnærming i denne og tidligere filmer fra ham som regisør er å gjøre slike scener med praktiske effekter.

En praktisk metode er en nyutviklet «bombeboks» som inneholder trygge elementer, som selv når de sendes ut i stor hastighet, ikke skader skuespillerne. Andrew Garfield sier at innspillingen av Hacksaw Ridge har vært høydepunktet for ham som skuespiller så langt i karrieren.

«Han forteller historien på en så vakker, ren og interessant måte. Han er som Desmond Doss på mange måter, han har en ekte uskyldighet og renhet, alt er på overflaten, så du kan se hva han føler hele tiden. Han er ekte og lidenskapelig og det smitter over på alle.»

FILMPLAKAT: Hacksaw Ridge.

FILMPLAKAT: Hacksaw Ridge.

Saken er hentet fra KINOMAGASINET 8•2016 SOM DU KAN LESE DIGITALT HER:

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILMOMTALE
12. desember 2016
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra FILMOMTALE

BAY IS BACK!

John Berge9. mars 2022
Les mer

Lynvingen flyr igjen

John Berge1. mars 2022
Les mer

Ridley Scott gir oss et nytt episk eventyr

John Berge16. oktober 2021
Les mer

40-årsjubilant får utekinovisning i Oslo

admin4. august 2021
Les mer

På cruise i jungelen

John Berge2. august 2021
Les mer

Den etterlengtede James Bond filmen: No Time to Die

admin6. juni 2021
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022
  • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    ANMELDELSE14. mai 2022
  • KINOMAGASINETs vårutgave
    KINOBRANSJEN13. mai 2022
  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix skrekk spenning thriller Star Wars superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Villmenn
    ANMELDELSE21. april 2022
  • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
    ANMELDELSE4. mai 2022
  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Kampen om kinogodtet fortsetter. Noen norske kinosjefer ønsker å nekte kundene å ta med medbragt.
    KINOBRANSJEN22. april 2022
  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022
  • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    ANMELDELSE14. mai 2022
  • KINOMAGASINETs vårutgave
    KINOBRANSJEN13. mai 2022
  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper | Erzurumdanhaber.com says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • Massasje escorte thai escorte oslo | escorte massasje real escorte date – Realxpressionz says:

    […] som så skulle bringe ordrene videre til de norske…

  • Alexandr says:

    He Makes Money Online WITHOUT Traffic? Most people believe that…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Dramatisk togtur: The Girl on the Train
Mer stjernekrig i sikte