• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    • Anmeldelse: The Dam
    • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    • En trygg og blodig oppfølger: Scream VI
    • Anmeldelse: Saint Omer
  • KINOBRANSJEN
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

DØDSFALL

Full kirke og pølsefest for Jon Skolmen

Tine og Christian Skolmen under bisettelsen til sin far Jon Skolmen i Oslo onsdag. Foto: Lise Åserud / NTB scanpix.
Full kirke og pølsefest for Jon Skolmen
NTB
24. april 2019

En fullsatt Fagerborg kirke i Oslo tok onsdag 24. april 9 farvel med komikeren og skuespilleren Jon Skolmen. Etter bisettelsen vanket det pølsefest på kirkebakken.

Det noe uvanlige innslaget spiller nok blant annet på pølseskolesketsjene den folkekjære artisten og revyforfatteren fremførte.

Skolmen døde 28. mars – ifølge dødsannonsen med de nærmeste rundt seg og med jazz på radioen. Han ble 78 år gammel.

Skuespilleren og komikeren Jon Skolmen ble bisatt fra Fagerborg kirke i Oslo onsdag. Her er han fotografert i 2012. Foto: Lise Åserud / NTB scanpix.

Musikken under bisettelsen bar preg av mannen selv. Et fullt band spilte jazzstandardene «Misty» og «Stella by Starlight», og «Sing, sing, sing» og «Fly me to the moon» tonet ut fra lydanlegget.

«Ave Verum» ble sunget av Sølvguttene og Kåre Conradi sang «De nære ting».

Artisten Kari Svendsen beskriver Skolmen som en god venn. Her ankommer hun bisettelsen til Skolmen i Fagerborg kirke onsdag. Foto: Lise Åserud / NTB scanpix.

Minneord ble lest av Rolf Karlstrøm og styreformann Andreas Diesen i Norsk Revyforfatterforening. Kringkastingssjef Thor Gjermund Eriksen talte også under bisettelsen.

Artisten Kari Svendsen beskriver Skolmen som en god venn.

– Ja, vi var gode venner. Dødsfallet var ikke uventet, men jeg vet at det blir tøft når jeg går inn i kirken. Jeg husker han holdt en «takk for maten-tale» da jeg ble 50 år. Vi lo så vi nesten datt av stolen, sier hun til NRK.

Han var ifølge Svendsen best når han improviserte.

– Han var best på improvisasjon. Og det hjalp han like mye privat som på scenen, sier hun.

Skolmen ble godt kjent utenfor landegrensene gjennom de fem Selskapsreisen-filmene han gjorde sammen med Lasse Åberg.

– Han var en veldig vennlig og empatisk person. Vi hadde det veldig moro da vi spilte inn filmene, sa Åberg til Expressen.

Etter bisettelsen spilte Barnas Jazzhus, mens det ble delt ut pølser utenfor kirken.

– Jeg vet ikke om det var hans ønske å servere pølser etter bisettelsen, men det var iallfall noe barna Tina og Christian ønsket. Det er en fin ting å gjøre for alle gjestene som kommer. Man kan jo ikke ta med seg alle gjestene hjem fra bisettelsen til mat, sier Pia Cyrén i begravelsesbyrået.

I tillegg til filmkarrieren var Skolmen i mange år ansatt i NRK. I 1976 vant han sammen med Trond Kirkvaag både Gullrosen, Chaplinprisen og presseprisen i Montreux. Senere generasjoner kjenner Skolmen som blånissen Mjøltyt i «Jul i Blåfjell», samt fra «Julekongen».

Skolmen har underholdt store og små i over 40 år, og har vært å se på TV, i film og revyer i både inn- og utland. Han var onkel til Hege Schøyen og Anne Ryg, og far til Christian og Tine Skolmen.

De siste årene av sitt liv tilbrakte Skolmen som pensjonist med sin samboer Elisabeth Rud og savnet ikke tilværelsen i rampelyset.

– Jeg føler at jeg har gjort mitt, og har ingen planer om å stå på scenen igjen, sa han i et intervju med Se og Hør i 2015. (Dag Kjørholt, NTB)

Andreas Diesen på pølsefest etter bisettelsen til Jon Skolmen i Oslo onsdag. I egenskap av formann i Norsk Revyforfatterforening, var Diesen en av dem som leste minneord for sin venn i Fagerborg kirke. Foto: Lise Åserud / NTB scanpix.

Relaterte saker
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
DØDSFALL
24. april 2019
NTB

Relaterte saker

Siste saker fra DØDSFALL

Raquel Welch er død

admin15. februar 2023
Les mer

En musikerlegende er gått bort

John Berge10. februar 2023
Les mer

Get Carter og Flash Gordon-regissøren er død

John Berge29. desember 2022
Les mer

Til minne om Cato Rosseland

Jørgen Søderberg Jansen15. september 2022
Les mer

Wolfgang Petersen er død

John Berge18. august 2022
Les mer

Et skuespillerliv er over: Anne Heche død

John Berge13. august 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak
    KINODRIFT21. mars 2023
  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival dc animasjon eventyr

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • 20 år med elleve norske filmer som solgte over 500.000 kinobilletter
    STATISTIKK21. februar 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Anmeldelse: Ant-Man and the Wasp: Quantumania
    ANMELDELSE22. februar 2023
  • Kinosjefene hedret sine 2022-favoritter
    FILMPRIS16. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak
    KINODRIFT21. mars 2023
  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Kinobransjeveteranen Jon Eidsbråten er død
John Singleton er død