• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • MAGASINET
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    • Anmeldelse: Operasjon Nordpolen: Svippen på eventyr
    • Anmeldelse: Ma Rainey’s Black Bottom
    • Anmeldelse: Pinocchio
    • Anmeldelse: Mank (VOD, Netflix)
  • MAGASINET
    • KINOMAGASINET 5•2018
    • KINOMAGASINET 4•2018
    • KINOMAGASINET 3•2018
    • KINOMAGASINET 2•2018
    • KINOMAGASINET 1•2018
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
    • Nå kan du bestille Disney+ for 590 kroner
    • Gå ikke glipp av én eneste utgave – bestill abonnement på KINOMAGASINET her
    • Ja, vi elsker Kinoklubben!
    • HOLD skaper engasjement for kinogjengeren
  • Facebook

  • RSS

Ukategorisert

Fosse i BIFF «forbannet på NFI»

Søknadene fra internasjonale filmfestival (BIFF) overfor Norsk filminstitutt (NFI) om støtte til Nasjonalt dokumentarfilmseminar.
Fosse i BIFF «forbannet på NFI»
John Berge
John Berge
19. oktober 2013

Festivalsjef Tor Fosse i Bergen internasjonale filmfestival (BIFF) raser mot Norsk filminstitutt (NFI) fordi festivalen ifølge ham ikke får støtte til et dokumentarfilmseminar under årets festival.

Bergen internasjonale filmfestival (BIFF) skal arrangere et tre dagers dokumentarfilmseminar fredag 25. til søndag 27. oktober, Nasjonalt dokumentarseminardager. Årets festival har dokumentarfilmsjangeren i fokus og får besøk av flere internasjonale filmskaperne, heriblant legenden John Richard Pilger (74) og Joshua Oppenheimer, som med sin The Act of Killing er en klar Oscarfavoritt og delprodusert av Piraya Film i Stavanger.

– Vi gjennomfører dette bransjetiltaket uten støtte fra filminstituttet. De har valgt å la være å være behjelpelige med å opplyse om det og sende ut informasjon om seminaret – da de «får så mange henvendelser». De kan ikke støtte seminaret sier de – fordi de skal bruke filmen i en lignende setting halvannen måned senere – og da uten regissøren tilstede, forteller Tor Fosse til KINOMAGASINET.

– Har ikke NFI støttet festivalen tidligere?

– Jo, første gang vi søkte fikk vi 100.000 kroner. Så har det gått ned, 30.000 fikk vi noen år. I fjor fikk vi dekt en flybillett. På meg virker det som om når det ikke skjer i Oslo, så skjer det ikke i Norge.

– Har du klaget?

– Å klage har lite for seg. Vi har nå fått ny regjering. De sier det skal bli slutt på maktkonsentresjonen i filmens hus. Jeg håper den nye regjeringen mener alvor med avsentraliseringen innen kultursektoren, sier Fosse og beskriver det som «slitsomt» å jobbe opp mot NFI.

– Det hele gjør meg ganske irritert og forbannet, sier han åpenhjertig.

Manglende pengestøtte satt til side, er Fosse oppgitt over at NFI ikke en gang vil sende ut informasjon om Nasjonalt dokumentarseminardagene i Bergen via sine kanaler.

Elin Erichsen, seksjonssjef utvikling hos NFI, bekrefter overfor KINOMAGASINET at de ikke vil sende ut informasjon om BIFFs dokumentarfilmseminar.

– Det er helt riktig. Det er et prinsipp som er fattet på øverste nivå i NFI. Vi får mange henvendelser om forskjellige seminarer og workshops. En del av dem er kjempebra. De spør om vi kan legge informasjon ut på nettsiden vår og melde om ting i nyhetsbrev. Da må vi kvalitetsikre alle forespørselene og det har vi ikke kapasitet til. Vi bruker bare våre kanaler til arrangementet hvor vi selv er medvirkende. Men det vi kan gjøre er å sende ut til organisasjonene, i den grad det hjelper, fremfor at arrangøren selv gjør det, sier Erichsen.

Elin Erichsen er forelagt kritikken fra Fosse og har dette å si:

– BIFF har ikke søkt om støtte. Skal man søke penger fra oss, til avvikling av seminar, da må vi vite hva det dreier seg om. Vi kan ikke gi generell støtte, f.eks. at du får 50.000 kroner til å lage et seminar før du får stablet det på beina. Vi har gitt BIFF støtte hvert år, når de har søkt. Tor Fosse hadde ikke programmet på plass før veldig sent før festivalstart. Så han har ikke fått nei fra oss. Det var han som sa at han syntes det var så komplisert at han ikke kom til å søke. Dette har ikke noe med at vi er kjipe på å gi støtte. Vi er med på verdifulle seminarer rundt om på forskjellige steder, og i de tilfellene er gjestene og opplegget klart i god tid, og vi forholder oss til et konkret opplegg. Men med den formen de jobber i BIFF, er det vanskelig å gi prosjektstøtte.

– Kan de søke nå før festivalstart?

– Det kan de.

– Stemmer det at NFI skal ha dokumentarfilmseminar snart?

– Det er ikke vi alene. Vi arrangerer dokumentarfilmkonventet på Solstrand i Os som en av aktør, sammen med Produsentforeningen, Filmforbundet, Vestnorsk filmsenter, FilmReg og fjernsynstasjonene. At The Act of Killing og produsenten skulle til konventet, har vært klart i flere måneder.

Elin Erichsen sier hun forstår at folk blir frustert hvis de ikke får støtte.

Tor Fosse hevder i en replikkommentar at Elin Erichsen «sa det var «ugreit» at vi skulle vise den samme film som de i forhold til et seminar de skulle ha på dokumentarkonventet – altså The Act of Killing. Og når de da ikke kunne være med på det, kunne de heller ikke sende ut informasjon om seminaret – i sin helhet.»

– Stemmer det at dere ikke søkte om støtte og at dere ikke hadde programmet klart før rett før festivalstart?

– Vi har søkt, sier Fosse og legger frem dokumentasjon. (Se artikkelens hovedbilde.)

– Det som skjer i en slik prosess, er at vi blir bedt om å komme i møter i Oslo – og drar da fra Bergen til slike møter for å diskutere innhold. Vi har sagt i et halvt år at John Pilger skal komme. Vi har sagt i lengre tid at vi skal vise filmene Big Men av Rachel Boynton, After Tiller av Shane og Wilson og en del andre filmer. Det er først i det siste vi har visst at Joshua Oppenheimer kommer. Da var det først veldig interessant for NFI, før det var uaktuelt å støtte oss grunnet at filmen inngikk i en annen sammenheng som NFI skulle støtte, hevder Fosse.

Han bekrefter at BIFF hvert år har det endelige programmet klart først like før festivalstart.

– Fordi vi vil ha de mest aktuelle filmene. Men seminaret har vært klart en stund.

Årets BIFF støttes med 1,1 millioner kroner bevilget via festivalstøtteutvalget i regi av Film & Kino, opplyser Fosse til KINOMAGASINET.

Paradox Tor Fosse er primus motor for Bergen internasjonale filmfestival (BIFF). Her i aktivitet under en tidligere festival. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
Ukategorisert
19. oktober 2013
John Berge
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKino

Siste saker fra Ukategorisert

Filmguide til 100-årsjubilanten Roald Dahl

Trond Sätre13. september 2016
Les mer

Disse vant Amandaprisene 2016

Ann Mari Nettum27. august 2016
Les mer

Disse tror vi vinner Amanda 2016

Ann Mari Nettum25. august 2016
Les mer

Kulturmeglerne: «Minimal betydning at enkelte kinoer har trukket seg»

John Berge17. august 2016
Les mer

Nei fra kinoene til nettkino-prosjektet

John Berge17. august 2016
Les mer

30-årsjubileumsfest for Aliens

Per Mork24. juli 2016
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Redaksjonsassistent: Christian Høkaas.

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, 
Katrine Wang Svendsen
, Torbjørn Grav
, Marcus Patai
, Preben Lillebø Rongve, 
Matias Kjøstad, 
Torunn Sola,
Stina Ueland, 
Joachim Eikeri
, Rolf Einar Hammerås, Trond Sätre, Eren Gudny og Kaisa Waldenstrøm Breiland

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

KINOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Ber Oslo åpne opp for kinodrift slik at bransjen kan overleve. Møter motbør i kommentarfeltet.
    LESERINNLEGG16. januar 2021
  • Robotene slippes løs i regi av svenske Mikael Håfström
    FILMLANSERING15. januar 2021
  • Johanne Anderssens sitt første år som kinosjef ble HELT annerledes enn hun hadde sett for seg
    HURTIGSPOLING14. januar 2021
  • Praktbok om Raging Bull – ansett som en av verdens beste filmer
    FILMHISTORIKK14. januar 2021

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Teknologi Video DVD Blu-ray VOD trailer drama film action Disney Fremhevet Netflix Marvel skrekk spenning Star Wars thriller superhelt komedie eventyr krim grøsser spillefilm dc Skrekkfilm animasjon x-men

© 2013-2020 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • En lang rekke storfilmer utsettes enda en gang. No Time to Die og Fast & Furious 9 trolig først på kinoene høsten 2021.
    KORONAVIRUSET13. januar 2021
  • ODEON-sjef mener at deler av nedstengningen er absurd og mangler begrunnelse
    KORONAVIRUSET23. desember 2020
  • Edelh Lena Ingebrigtsen sier farvel til kinobransjen og blir museumsdirektør
    NYTT OM NAVN5. januar 2021
  • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    ANMELDELSE27. desember 2020
  • Ber Oslo åpne opp for kinodrift slik at bransjen kan overleve. Møter motbør i kommentarfeltet.
    LESERINNLEGG16. januar 2021
  • Robotene slippes løs i regi av svenske Mikael Håfström
    FILMLANSERING15. januar 2021
  • Johanne Anderssens sitt første år som kinosjef ble HELT annerledes enn hun hadde sett for seg
    HURTIGSPOLING14. januar 2021
  • Praktbok om Raging Bull – ansett som en av verdens beste filmer
    FILMHISTORIKK14. januar 2021
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Benestad takker for seg etter 31 år
Priser til norske filmer i Chicago