
En tredjedel av overskuddet hos Aurora Kino IKS i 2013 skal utbetales til eierne. Administrerende direktør Geir Martin Jensen sier det er langsiktige tiltak som har gitt de gode resultatene.
Aurora Kino IKS vært IKS siden august 2007, gjennom fusjon av Tromsø kino KF og Alta kino KF. Deretter kom Kirkenes med fra 2009 og Narvik i 2010.
Tromsø kommune, Alta kommune og Sør-Varanger kommune eier IKS-et.
Tallene for 2013 er nå klare. Det ble et overskudd på 2,2 millioner kroner, rapportere lokalmediene itromso.no og Nordlys.
I 2012 var overskuddet på 3,2 millioner, sier Geir Martin Jensen til KINOMAGASINET.
– Det ligger ingen eksterne faktorer bak overskuddet i fjor, det er driften i seg selv som går med overskudd. Alle avdelingene har bidratt med positive resultater, sier han til kinobransjens fagblad.
– Eierne har vært der for oss når det har gått dårlig, så det føles veldig rett at de kan få et utbytte når det nå går så bra. Så vi vil innstille at eierne deler 700.000 kroner mellom seg, og så beholder vi resten av overskuddet for å gjøre selskapet mer robust, sier styreleder Knut Rye-Holmboe i Aurora kino IKS til itromso.no.
Jensen forteller til KINOMAGASINET at kinoen har fått redusert finanskostnadene en del fra 2012 til 2013, ved at de har banket ned en del gjeld. De siste to årene er gjelden halvert.
– Vi har arbeidet med mange langsiktige tiltak fra 2008/9 og frem mot nå, som gradvis har gitt større økonomisk effekt, slik som tariffskifte i 2009, utvidelser i Kirkenes og Narvik, billettformidling for eksterne kulturaktører, billettsalg i kiosk, reforhandling av avtaler etc.
– Hva skjer i 2014?
– Den viktigste endringen vår i 2014, er at vi overtok kioskdriften i Tromsø 1.1. Vi har fra tidligere drevet kiosken selv i de øvrige avdelingene.
– Du har tidligere antydet at du vil ha Dolby Atmos. Når kommer det?
– Ikke umiddelbart, men vi vil vurdere det ila. året.
Et annet viktig tiltak i 2014 blir en ny nettside med bedre kvalitet enn dagens.
Aurora Kino IKS kan vise til et overskudd på 2,2 millioner i 2013 på tross av alle dommedagsprofetiene rundt norske kinoer.


Facebook
RSS