
De 3.200 innbyggerne i Fitjar kommune i Hordaland fylke får litt av en julegave. Politikerne bestemmer 20.12. å investere i en egen digital kinoprojektor. Dermed blir det fast kinovisninger minst et par ganger i uken i Fitjar Kultur og Idrettsbygg (FKIB).
Ole Bergersen, daglig leder i Fitjar Kultur og Idrettsbygg, sier at mange i øykommunen Fitjar reiser til Stord kino, tre mil unna, for å se storfilmene.
Selv om Bygdekinoen er innom Fitjar annen hver søndag, er ikke dette nok til å dekke behovet for nyhetshungrige filmelskere.
Med Bygdekinoen blir det filmvisninger tidligst to dager etter premieren, men ofte ni eller 16 dager etter premieren, og da er ferskvaren ikke så fersk, sier Bergersen.

Ole Bergersen, daglig leder i Fitjar Kultur og Idrettsbygg, foran bygget. Foto: FKIB.
Den kombinerte kultur- og idrettshallen har hatt flere år med nedgang i kinobesøket. Selv i 2016, da resten av kino-Norge slo alle rekorder, sank besøket ytterligere. Det var kun 1.400 kinobesøkende, mot rekordåret 2013 hvor det kom tusen flere – 2.400 personer.
– Med slike besøktsall taper vi penger på å ha kinoen, så da var valget enten å satse på kino eller å legge ned tilbudet, forteller kultur- og idrettsbyggsjefen.
Men nå skjer det altså ting. Julegaven til innbyggerne fra seg selv, dvs. kommunestyret, vedtas 20.12., og så snart det er muligheter for det, blir det installasjon på nyåret 2012. Fitjar Kultur og Idrettsbygg har innhentet pristilbud pg valget falt på bransjefavoritten Christie CP-2220, som blir levert og installert av Unique Digital Nordic.
– Målet er å komme i gang kjapt på nyttår, så fort det er praktisk mulig, forteller Ole i samtalen med KINOMAGASINET.
Det hele finansieres med «laksepenger», hvor kommunen har fått utbetalt over 10 millioner kroner som oppgjør for en konsesjon. Dette er avsatt i et fond, og av disse bevilges 450.000 kroner til en ny kinoprojektor.
Fitjar Kultur og Idrettsbygg tilbyr 286 sitteplasser og et lerrett på 10 x 15 meter. I første omgang skal de vise filmer fredager og søndager, hver uke. De skal også sette opp en bedre, mer permanent kiosk, og målet er 3.000 besøkende pr. år.
– Dette blir spennende! Det er mange gode folk som brenner for kino i bygden, så jeg håper vi får publikum med oss, sier Ole Bergersen.
FKIB tror at den nye kinoen også vil gi mer inntekter, slik at det blir mindre behov for kommunal støtte.

Fitjar Kultur og Idrettsbyggs logo.
Fitjar er en kommune i Hordaland fylke, i Sunnhordland. Størstedelen av kommunen ligger på øya Stord, der kommunen Stord ligger i sør, og Fitjar kommune ligger i nord.

Ole Bergersen, daglig leder i Fitjar Kultur og Idrettsbygg. Foto: FKIB.
Facebook
RSS