
Kosmorama - Trondheim Internasjonale Filmfestival går av stabelen fra 28. april til 4. mai. KINOMAGASINET vil dekke festivalen.
– Filmweb går tungt inn i Kosmoramafestivalen, forteller direktør Harald Løbak Sæther.
Filmweb og Kosmoramafestivalen velger å annonsere det nye samarbeidet eksklusivt via KINOMAGASINET.
– Vi sponser både pitchekonkurransen og Kanonprisen blir i år hetende Filmwebs Kanonpris, forteller Løbak Sæther.
Fra før av har Kanonprisen vært en bransjerettet pris, hvor fjorårets beste norske filmer er hedret av bransjen selv. Åtte fagforbund stemmer frem sine kollegaer til elleve ulike priser.
Men i år skal også folket få si sin mening.
– Før har bare noen få bestemt Kanonprisen, nå blir det også folkets pris, og avstemningen skal skje via Filmweb.no fra og med fredag 14. mars. Vi forventer noen tusen stemmer på det som blir beste norske film i 2013, sier Filmweb-direktøren.
Under Kosmorama – Trondheim Filmfest, deles prisene ut på Kanonshowet. I år går det av stabelen mandag 28. april på Clarion Hotell og Kongress – i Trondheim selvsagt.
– Både festivalen og Filmweb er opptatt av at Kanonprisen skal ha god forankring i bransjen, samtidig håper vi at det kan skape ytterligere engasjement at det blir en kategori der også hele det norske filmpublikum kan være med å stemme, sier direktør i Kosmorama – Trondheim Filmfest, Silje Engeness.
Engeness sier det er mye potensial i å gjøre Kanonprisen mer kjent gjennom Filmwebs kanaler.
Filmweb er Norges største filmportal og en stor markedsplass for å promotere film. Som innholdsleverandør til de fleste norske kinoer når de månedlig opp mot 1,9 millioner brukere.
I tillegg finansierer Filmweb stipendet på 100.000 kroner, som deles ut under festivalens pitchekonkurranse.
Harald Løbak Sæther forteller til KINOMAGASINET at det er helt bevisst at selskapet bidrar med Filmwebs penger tilbake til bransjen. Fra før av har de også samarbeid med Bergen internasjonale filmfestival (BIFF).
– Vi nærmer oss mer produsentene av film, siden vi går inn og betaler ut hele prisen på 100.000,- til den som vinner pitchekonkurransen. Her har tidligere idéer til Max Manus, Pionér og flere storfilmer dukket opp, så dette er en viktig arena for norsk film, sier Løbak Sæther.
Han betegner det nye samarbeidet med Kosmorama som langsiktig.
Facebook
RSS