• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Fabelmans
    • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    • Anmeldelse: Munch
    • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    • Anmeldelse: Babylon
  • KINOBRANSJEN
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
    • Filmweb har rundet 25 år. Her er historien om dette unike norske nettstedet.
    • Er over kneika, men fortsatt utfordrende
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

FESTIVAL

Fem norske filmer til TIFF

Fem norske filmer vil være representert ved Toronto International Film Festival (TIFF).
Fem norske filmer til TIFF
Katrine Wang Svendsen
24. august 2015

Årets TIFF - Toronto International Film Festival – er den 40-ende i rekken og finner sted fra 10. til 20. september 2015.

Norge vil være representert med hele fem filmer under den internasjonale filmfestivalen i Toronto. Louder Than Bombs, Bølgen, De nærmeste, Oslos rose og Fuglehjerte er de utvalgte filmene.

Årets TIFF – Toronto International Film Festival – er den 40-ende i rekken og finner sted fra 10. til 20. september 2015.

Denne festivalen ble etablert i 1976 og har siden da opparbeidet seg til å bli et av det mest prestisjefylte film-eventene i verden. TIFF er en filmfestival som samler de beste filmene fra hele verden, og er en essensiell markedsføringskanal for filmer som ønsker å nå ut internasjonalt.

På årets festival vil hele fem norske filmer innta Canada og Toronto. Joachim Triers Louder Than Bombs ble annonsert tidlig. Den får følge av Bølgen i Special Presentations-programmet, og De nærmeste presenteres i Contemporary World Cinema-programmet.

I Short Cuts-programmet vil kortfilmene Fuglehjerter og Oslos rose ha sin plass.

KORTFILMENE
I Oslos rose følger vi Nader som lenge har vært håpløst forelsket i Janne. I over to år har dette gått ut over hans kreativitet og arbeid, men endelig kan han legge kortene på bordet. Oslos rose er den den første filmen fra Det sporadiske filmkollektivet, og filmen har allerede vunnet Terje Vigen-prisen på Kortfilmfestivalen i Grimstad i 2015. Det sporadiske filmkollektivet består av 15 medlemmer. Det kollektive står sterkt innad, og de ønsker dermed ikke individuell kreditering for sine produksjoner.

Fuglehjerter handler om kjønnsroller, sjalusi, sex og familie. Benjamin og Maja deler leilighet og en kveld er Tobias på besøk. Under middagen forteller Maja om en seksuell opplevelse hun hadde i Brasil. Dette bringer Benjamins dårlige selvtilitt til overflaten. Filmen er produsert av Westerdals Oslo ACT. Regissør er Halfdan Ullmann Tøndel, og han har også skrevet manus.

LANGFILMENE
Louder Than Bombs er en norsk-fransk-dansk samproduksjon. Tre år etter fotografen Isabelle Reeds fatale bilulykke, må enkemannen Gene nå forklare sønnen Conrad hva som egentlig skjedde. Eldstesønnen Jonah går ikke med på å støtte faren, og vender seg mot ham i stedet. Filmen deltok i hovedkonkurransen på Filmfestivalen i Cannes, og var den første norske deltagende filmen på 36 år. Den var også avslutningsfilmen på Den norske filmfestivalen 2015 i Haugesund.

Louder Than Bombs er nok en film hvor Joachim Trier samarbeider med Eskil Vogt, hans faste medforfatter i over ti år.

Bølgen er Norges, og Skandinavias, første katastrofefilm. Og så langt ser det virkelig ut som om satsingen på denne sjangeren har vært rett. Filmen åpnet Filmfestvialen i Haugesund og fikk mange svært gode kritikker og høye terningkast. KINOMAGASINETs redaktør John Berge gav filmen en solid femmer. Handlingen i filmen er inspirert av historikk og et fremtidsscenario. I filmen har katastrofen som fryktes blitt et faktum da fjellet raser ut i fjorden. Det hele skaper en gigantisk bølge, og Geiranger har mindre enn ti minutter på seg før den treffer. Filmen er produsert av Fantefilm Fiksjon AS, og er regissert av Roar Uthaug. Bølgen er allerede solgt til over 100 land, og vil få sin internasjonale premiere i Toronto.

De nærmeste er historien om to halvsøsken som møtes i voksen alder. Søskenkjærligheten får en helt ny og forvridd betydning i filmen, og skaper et uvanlig drama relatert til søken etter familie, tilhørighet og trygghet. Filmen mottok en rekke gode kritikker, og fikk terningkast fire av KINOMAGASINET. De nærmeste er Anne Sewitskys tredje langfilm, og har allerede deltatt på konkurranse ved Sundance Film Festival, Göteborg International Film Festival og Transilvania International Film Festival.

Vi gleder oss til TIFF, og krysser fingrene for alle de norske bidragene.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FESTIVAL
24. august 2015
Katrine Wang Svendsen https://www.facebook.com/catbeist

Redaksjonsassistent hos KINOMAGASINET og kinosjef hos Nordisk Film Kino Hønefoss.

Relaterte sakerKino
  • Anmeldelse: Bølgen 16.08.2015
  • Ny trailer: Tar Bølgen til Haugesund 15.04.2015
  • Ny trailer: Tar Bølgen til Haugesund 15.04.2015
  • Anmeldelse: De nærmeste 03.04.2015
  • Louder Than Bombs avslutter i Haugesund 04.08.2015

Siste saker fra FESTIVAL

Amandavinnere 2022 under Den norske filmfestivalen

admin21. august 2022
Les mer

Anerkjent britisk sjangerregissør til Oppdal

John Berge18. august 2022
Les mer

Fransk veteranfilmskaper til Haugesund

John Berge4. august 2022
Les mer

«Noen ganger er det så enkelt at det koker ned til hva ville vi ha dratt for å se på kino»

Arne Bakkevold15. juli 2022
Les mer

Dette er nominasjonene til den norske filmprisen Amanda 2022

admin16. juni 2022
Les mer

Krigsseileren er åpningsfilmen under Den norske filmfestivalens 50-årsjubileum

John Berge10. juni 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen,Matias Kjølstad, Magnus Meling.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Slik blir Marvel-året 2023
    FILMLANSERING7. februar 2023
  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Veldig fornøyd med at 50 kinoer har booket film «som kan berge liv»
    FILMLANSERING10. januar 2023
  • Fortsatt kinoaktuelle Kampen om Narvik til topps hos Netflix
    VOD (KLIKKEFILM)26. januar 2023
  • Anmeldelse: Utama
    ANMELDELSE10. januar 2023
  • James Cameron om forskjellen på kino vs. hjemmekino
    REGISSØRINTERVJU30. januar 2023
  • Slik blir Marvel-året 2023
    FILMLANSERING7. februar 2023
  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Prisvinnere fra Den norske filmfestivalen 2015
Klart for BIFF nr. 16