• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    • Anmeldelse: Memory
    • Anmeldelse: Doctor Strange in the Multiverse of Madness
    • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

FILMOMTALE

Fakta om Rogue One: A Star Wars Story

TRIO: (fra venstre): Diego Luna som Cassian Andor, Felicity Jones som Jyn Erso og Alan Tudyk som K-2SO.
Fakta om Rogue One: A Star Wars Story
John Berge
14. desember 2016

Rogue One: A Star Wars Story er den første i en serie av frittstående filmer som lages om Star Wars.

Disse frittstående filmene gjør at filmmakerne kan utforske Star Wars-universet og eksperimentere med forskjellige stiler og hvordan historien fremstilles.

I Rogue One: A Star Wars Story møter vi flere karakterer fansen vil kjenne igjen, inkludert overhodet i opprørssenatet, Mon Mothma, som nok en gang spilles av Genevieve O´Reilly. For å skape inntrykket og opplevelsen de ønsket i Rogue One: A Star Wars Story, benyttet regissør Gareth Edwards og filmfotograf Grieg Fraser, kameraobjektiv fra 1970-årene, kombinert med moderne digital teknologi.

Alan Tudyk som K-2SO.

Alan Tudyk som K-2SO.

Konstruksjonen av den nye droiden, K-2SO, filmet i performance capture og med stemmen til Aland Tudyk, krevde samarbeid mellom teamet i Industrial Light & Magic (ILM) og Neal Scanlans team med eksperter på skapninger og drioder. K-2SO ble først laget i en maquette i full størrelse og deretter levendegjort med visuelle effekter.

••• LES OGSÅ KINOMAGASINETS ANMELDELSE AV FILMEN:

Anmeldelse: Rogue One: A Star Wars Story

Rekonstruksjonen av Darth Vaders utseende var en utfordring for kostymedesignerne Glyn Dillon og David Crossman. I hver Star Wars-film har det vært små, umerkelige forskjeller i detaljene i skurkens antrekk. For eksempel er hjelmen Vader bruker i The Empire Strikes Back mer skinnende enn sin forgjenger. Det krevde mye diskusjon, før regissøren bestemte seg for at han foretrakk den matte versjonen, slik den først fremstår i A New Hope. Sluttresultatet er en trofast reproduksjon av Vaders utseende, hvor boksene på beltet hans perfekt matcher de i A New Hope. Selv merkene i boksene er med. Brystboksen er også på nytt malt treverk med knapper festet på.

I tillegg til de ikoniske Stormtroopers, ønsket regissør Gareth Edwards å gi fansen noe nytt og skremmende. Derfor ble Death Troopers skapt. Death Troopers har et fullstendig nytt design, spesielt laget for Rogue One: A Star Wars Story. De er en gruppe med elite fightere, fullstendig kledd i svart. Kostymene til Stormtroopers var laget for alle som var mer enn 179 cm (5 ft 9 inch). For de skumle Death Troopers er kostymene for skuespillere som er godt over 183 cm (6 ft) høye.

Regissøren ønsket at skapningene i Rogue One: A Star Wars Story skulle fremstå naturlige og passe troverdig inn i omgivelsene. For å få til dette, ble de behandlet på samme måten som de andre skuespillerne. Det gikk så langt at hår- og make-up teamet tilførte støv, skitt, svette og fett, akkurat som de gjorde på alle andre.

Diego Luna som Cassian Andor.

Diego Luna som Cassian Andor.

Fansen vil kjenne igjen opprørernes base på Yavin 4, først vist i Star Wars: A New Hope, hvor Lucas av budsjettmessige årsaker ikke kunne bygge mer enn deler av opprørsbasen, og måtte stole på et blekt maleri for å gi en illusjon av størrelse. I Rogue One kunne man fullføre basen. I tillegg fikk teamet muligheten til å besøke det eksakte stedet man bygget den originale Yavin 4 – nemlig Cardington Airfield i U.K. De enorme hangarene ga designerne muligheten til å faktisk bygge Yavin 4 i full størrelse. Ferdigstilt målte settet 106,7 meter (350 ft) i lengde og 61 meter (200 ft) i bredde. Yavin 4-hangaren var så fullstendig konstruert at også de ansatte gikk i kostyme.

Jedha-settet var laget på tilsvarende måte, og filmskaperne hadde så mye on-location-filming som de fikk til for å følge Gareth Edwards visjon. Selv når blå skjermer var påkrevet, så bygget de så mye som mulig av kulissene slik at de hadde referanser fra virkeligheten. For å få inspirasjon til å skape den hellige byen Jedha, undersøkte designerne Jerusalem og ørken fortet Masada i Israel. De fant også mye inspirasjon fra Paris under andre verdenskrig.

••• LÆR MER OM FILMEN:

Mer stjernekrig i sikte

Kilde: Lucasfilm

Saken er hentet fra KINOMAGASINET 8•2016 SOM DU KAN LESE DIGITALT NEDERST I ARTIKKELEN.

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILMOMTALE
14. desember 2016
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsiden
  • Nå starter billettsalget til Rogue One: A Star Wars Story 20.11.2016
  • Ny trailer: Rogue One: A Star Wars Story 14.10.2016
  • Ny trailer: Rogue One: A Star Wars Story 15.08.2016
  • Mange avsløringer under Star Wars Celebration Europe 2016 17.07.2016
  • Traileranalyse: Rogue One: A Star Wars Story 07.04.2016
  • Utsatt premieredato for Star Wars: Episode VIII 24.01.2016
  • Anmeldelse: Rogue One: A Star Wars Story 13.12.2016
  • Kinoene spente på Rogue One: A Star Wars Story 12.12.2016

Siste saker fra FILMOMTALE

BAY IS BACK!

John Berge9. mars 2022
Les mer

Lynvingen flyr igjen

John Berge1. mars 2022
Les mer

Ridley Scott gir oss et nytt episk eventyr

John Berge16. oktober 2021
Les mer

40-årsjubilant får utekinovisning i Oslo

admin4. august 2021
Les mer

På cruise i jungelen

John Berge2. august 2021
Les mer

Den etterlengtede James Bond filmen: No Time to Die

admin6. juni 2021
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Trailer: Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
    TRAILER23. mai 2022
  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Hvorfor får filmer oss til å gråte, skvette og juble
    19. mai 2022
  • To år etter blir det krigsfilmpremiere
    FILMLANSERING19. mai 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix skrekk spenning thriller Star Wars superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022
  • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
    ANMELDELSE4. mai 2022
  • Anmeldelse: Memory
    ANMELDELSE10. mai 2022
  • Trailer: Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
    TRAILER23. mai 2022
  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Hvorfor får filmer oss til å gråte, skvette og juble
    19. mai 2022
  • To år etter blir det krigsfilmpremiere
    FILMLANSERING19. mai 2022
  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper | Erzurumdanhaber.com says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • Massasje escorte thai escorte oslo | escorte massasje real escorte date – Realxpressionz says:

    […] som så skulle bringe ordrene videre til de norske…

  • Alexandr says:

    He Makes Money Online WITHOUT Traffic? Most people believe that…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Mer stjernekrig i sikte
Tre Oscar-kandidater fra Nordisk Film Distribusjon