
– Dette er en stor ære! Vi er utrolig stolte over å ha vunnet «Gullfilmen», sier markedsdirektør Ted Allergoth fra Joh. Johannson Kaffe. Ny kinoreklamefilm kommer til høsten.
Joh. Johannson Kaffes film «Butler» med Morgan Freeman viser historien til nettopp en lang rekke butlere som drar til kaffeplantasjene og til slutt serverer den.
Filmen markerer et trendskifte for den norske kaffegiganten som har det gående i 61 år i år.
Nå er det slutt på britisk artistokrati, sier Ted Allergoth til KINOMAGASINET.
– Ideen er å modernisere Evergood i vår samtid.
Kinoreklame har vært viktig for selskapet helt siden 60-årene. Med unntak va 2012 og 2013 har selskapet vært «på kino» helt siden den gang.
– Evergood ble markedsleder ved å satse på kinoreklame på 60-70-tallet. Alle i kaffebransjen lurte da på hvorfor selskapet ville kjøre kinoreklame. Der går bare de unge, sa man, og drikker ikke kaffe. Men så satset man og leide inn teamet bak serien Herskap og tjenere (Upstairs, Downstairs), forteller Allergoth.
Satsingen ga frukter, for datidens unge er nåtidens middelaldrende og eldre.
– Nå har vi fått fra det britiske artistokratiske, til det mer moderne,og kontinentale – fra britisk herskapsmiljø til New York, sier markedssjefen videre.
De filmet i ti dager på Costa Rica sist vinter, omtrent på denne tiden, og det er masse ubrukt materiale.
(Les mer om kåringen av Gullfilmen 2015 i denne artikkelen.)
Og markedsdirektøren lover fortsatt, og større, satsing på kinoreklame. Minst 30 prosent mer enn i 2015. Nå har han dessuten Gullfilmen-prisen å benytte seg av. Den gir kinoreklame for en verdi av 500.000 kroner.
– Dette var kjempegøy. Vi er utrolig stolte. Vi var kjempespent får kåringen fordi vi konkurrerte mot veldig mye bra filmer. Vi ville lage en Evergood-film folk snakker om. Når jeg ser nivået på de vi kjempet mot er dette en ordentlig fjær i hatten, sier Allergoth.
Til høsten 2016 kommer en ny reklamefilm.
– Prestasjonsangst?
– Hehe, kanskje det. Jeg vet ikke hvem vi skal følge opp Morgan Freeman med, sier han med et lurt glimt i øyet, før vi foreslår Tom Cruise.
– Heder og ære, men hva med ønsket effekt?
– Kaffemarkedet i 2015 hadde en tilbakegang innen dagligvare, men vi hadde et rekordår, med en volumvekst på fem prosent. Vi er bekymret over nedgangen. Det viktig at Norge har høyt forbruk av kaffe. Vi tror vi vinner fordi vi er en kvalitetsleverandør som aldri har veket på kvaliteten. Det vinner vi på i det lange løp. Det handler om alle detaljer.
– Kinoreklameeffekten?
– Vi har ikke målt kinoreklameeffekten ennå, men håper å se effekter av det!


Facebook
RSS