
Tony Fjærgård, program- og markedssjef ved Ski Kino, har tatt permisjon for å hjelpe Ulrik Imtiaz Rolfsen med Haram-lanseringen.
– Ulrik ringte meg i vinter og var nysgjerrig på hvordan distribusjonsleddet ut mot kinoene fungerer. Vi møttes noen ganger og diskuterte alle mulige aspekter rundt en lansering, og etter noen uker hadde vi bestemt oss for at dette var et meget spennende prosjekt vi hadde lyst til å gjøre sammen, forteller Fjærgård til KM.
– Filmen hans er en flerkulturell film og Ski var en av de første som begynte å jobbe med Bollywood-filmer. Så jeg hadde blitt anbefalt av folk rundt dette miljøet. Vi hadde mange felles visjoner og utfyller hverandre veldig godt, sier han videre.
– Jeg synes det har vært veldig spennende å følge Haram-filmen frem mot ferdig resultat, og alle involverte er nå meget fornøyde med resultatet og vi gleder oss til å vise filmen for kinosjefer og publikum. Haram har en originalitet og et særpreg som kommer til å bli lagt godt merke til både blant publikum og anmeldere. Izzat tok Norge med storm i 2005, og alle filmene til Ulrik har vært suksesser på kino i Norge. Nå satser vi alt på en ny suksess med Haram.
Tony Fjærgård har vært program- og markedssjef i elleve år hos Ski Kino.
Han kommer fra Løten på Hedmark, og faren var kinomaskinst da han var liten gutt. Hver søndag fra fireårsalderen var han med faren på jobb og puslet rundt med filmrullene. Da han fylte 13 år gjorde han en spesialavtale med kultursjefen og fikk lov til å være selvstendig kinomaskinist på Løten kino.
Fjærgård har en lang karriere i bransjen. Han har vært kinosjef i Løten, Moss, Horten og Ås, og jobbet som kinomaskinist på stort sett alle kinoene i Oslo Kino på 90-tallet.
I sommer har han jobbet noen timer i uken for Haram, som har norgespremiere 3. oktober, men nå i innspurten er det på heltid.
– Jeg har ansvaret for distribusjonen til kinoene, med kontrakter og den tekniske overføringen. Med andre ord at kinoene har en distribusjonsavtale med Curry Film. Vi sender selve filmen via MovieTransit.
Til nå er det 90 kinoer som har sagt ja til Haram fra uavhengige Curry Film (eid av regissøren).
– Vi er overveldet over responsen. Filmen får premiere på kinoer som spenner seg geografisk fra Buen kino i Mandal til Longyearbyen.
– Hvordan er det å gjøre alt selv fra grunnen av?
– Jeg, Ulrik og Julius Solheim fra NorgesExpo, og flere av de andre, har jobbet i kinobransjen i mange år. Tilsammen kjenner vi bransjen ut og inn. Ulrik har laget mye TV-serier og film før, og har hatt stor suksess i alt han har gjort. Den kombinasjonen har vi en veldig god følelse på, og vi føler at vi når frem til kinoene, sier Tony Fjærgård.
Det blir en stor lanseringsturné, hvor det skal rulles ut rød løper og festpremierer.
– Her har vi fått lov til å avslutte BIFF, og så jobber vi med festforestillinger med påfølgende «Club Haram» i Oslo, Fredrikstad, Drammen, Trondheim, Kristiansand og Stavanger. Vi kommer også til å besøke mange andre kinoer med skuespillere, vi oppfordrer kinosjefer til å ta kontakt hvis de har gode ideer til hva vi kan gjøre, forteller Fjærgård.
– Vi kommer til å dra ut på en lang lanseringsturne i ukene før og etter premiere med skuespillere og andre artister som har bidratt i filmen. Curry Film, som både distribuerer og produserer filmen, har blant mye annet investert i en stor Haram-buss med plass til 20 personer. Denne bussen vil vi farte på kryss og tvers av Østlandet, Sørlandet og Vestlandet og andre steder hvor det er praktisk å farte rundt i en stor buss). Vi ønsker at flest mulig kinoer spiller på lag med oss og at vi kan lage fester og aktiviteter for å skape oppmerksomhet rundt filmen.
Haram har allerede fått veldig mye redaksjonell omtale og mye mer kommer frem mot premieren.
– Den har et unikt særpreg som gjør at media kaster seg over den, mener Fjærgård.
– Når utgis video (fysisk) og VOD-versjon av filmen?
– Vi har så langt kun hatt fokus på kino. Målsetningen er at filmen skal få et så langt liv som mulig på kino.
Facebook
RSS