• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Agent Max
    • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    • Anmeldelse: The Dam
    • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
  • KINOBRANSJEN
    • Varsler storsatsing på kinofilmer
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

VIDEOSTATISTIKK

Digitalfilm er den nye markedsgiganten

Det norske filmmarkedet fra 2008 vs 2014, basert på en undersøkelse fra Gfk og Film & Kino. Graf: Film & Kino.
Digitalfilm er den nye markedsgiganten
John Berge
25. mars 2015

I 2014 så nordmenn nærmere 150 millioner filmer og TV-serier digitalt. Det er ny rekord. Kino er en god nummer to, mens fysisk film er redusert til lillebror.

Det fysiske markedet er gått fra gigant til lilleputt siden 2008, viser en ny forbrukerundersøkelse i regi av GfK og Film & Kino.

Mens totalmarkedet for film i 2008 hadde en forbrukerverdi på over 3,5 milliarder kroner, er estimatet for 2014 på 3,4 milliarder.

GfK og bransjeorganisasjoen estimerer digitalfilmtjenesten til å stå for 1,6 milliarder av dette. I tillegg kommer kinoomsetningen på 1,1 milliard og fysisk videofilm (med ca 700 millioner kroner).

I 2007/08 var det fysiske videomarkedet på sitt største. Da ble det solgt og leid ut DVD-er for 2,6 milliarder, og med kino var verdien oppe i 3,5 milliarder.

«Verdiene som omsettes i det totale filmmarkedet har ikke endret seg så mye siden DVD-ens glanstid», fastslår Ingar Johansen, rådgiver innen statistikk og analyse i Film & Kino i en artikkel (Les den her.)

Bakgrunnen for tallene er at GfK har spurt 1.000 norske husholdninger om de bruker de nye filmtjenestene, og hvor mye film de har sett siste måned. Undersøkelsen ble gjort i desember 2014 og februar 2015.

Det finnes som kjent to typer digitale filmtjenester, av de lovlige:

TVOD – transaksjonsbasert VOD, hvor man betaler per film, som da enten er en leiefilm, eksempelvis via Get, Altibox osv., eller som EST (electronic sell through) – digital kjøpefilm på godt norsk. Den mest kjente tilbyderen her er Apple via deres iTunes. Da laster man ned en digital kopi og eier filmenr.

SVOD – hvor S står for subscriber – og kan da kalles abonnementsbasert VOD på godt norsk. Der kjøper man en adgang til tjenesten for en viss periode, eksempelvis en måned. Eksempler på disse aktørene er Viaplay, CMore, HBO, Netflix med flere.

Undersøkelsen avdekket av nesten halvparten av de spurte har en SVOD-løsning, hele 46 prosent. 30 % av alle spurte sier de abonnerer på Netflix, som da er undersøkelsens «vinner». 55 prosent totalt sier de bruker en eller flere digitalt baserte tjenester, som tilsvarer ca. en million husstander. Undersøkelsen viser at SVOD i bruk om omfavn er mye større en TVOD og står for ca. 90 prosent av totalforbruket. Ca en tredjedel av innholdet som blir sett er TV-serier.

Johansen peker på i artikkelen av ordinært TV-påsyn, strømming av lovlige TV-kanaler og innhold sett via ulovlige kanaler kommer i tillegg.

basert på en undersøkelse fra Gfk og Film & Kino. Graf: Film & Kino. Ingar Johansen, rådgiver innen statistikk og analyse hos Film & Kino. Foto: John Berge, VIDEOMAGASINET ©
Relaterte sakerBlu-rayDVDKinoVOD
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
VIDEOSTATISTIKK
25. mars 2015
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerBlu-rayDVDKinoVOD

Siste saker fra VIDEOSTATISTIKK

Rekordvekst for hjemmekinomarkedet i USA i 2020

John Berge27. januar 2021
Les mer

Videotoppen 2016: Zootropolis solgte mest

John Berge18. januar 2017
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023
  • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    ANMELDELSE25. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival dc animasjon eventyr

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Trailer: Sulis 1907
    TRAILER28. februar 2023
  • Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak
    KINODRIFT21. mars 2023
  • Disney+ sender Oscar-utdelingen
    PRISUTDELING3. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023
  • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    ANMELDELSE25. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Videotoppen 2016: Zootropolis solgte mest