
En av kinobransjens travleste kvinner, programdirektør Christin Berg i Nordisk Film Kino, har fått en «ny, høyre hånd» – en ny medhjelper!
Einar Almås Berg er ansatt som programcontroller hos landets største kinokjede. Denne sommeren er han vel på plass hos kjedens hovedkontor på Colosseum.
Vi stakk innom for en prat med den nye duoen, som skal sørge for at NFK-kinoene over det ganske land har rett filmer på repertoaret.
– Hvordan er det endelig å ha fått en medarbeider, Christin?
– Jeg er strålende fornøyd med å ha fått en så flink, hyggelig og bra kollega som Einar. Fra å ha sittet alene med ansvaret for programmeringen, har jeg nå en nær kollega som jeg kan diskutere og sparre med for å lage verdens beste filmprogram. Ved å være to blir det også mindre sårbart. Siden jeg er mye ute og reiser, har Einar mulighet for å følge opp ting underveis på en bedre måte. Det vil nok både våre kollegaer, samarbeidspartnere og distributørene nye godt av.
– Endrer dere på ting etter at Einar er kommet inn?
– Jeg vil fortsatt ha ansvaret for å se filmene og programmere dem på de enkelte kinoene, og ta de programmessige vurderingene ut fra hver enkelt tittels potensial og målgruppe. Einars hovedoppgave er å legge inn hele programmet, med forestillingstider, i billettsystemet vårt, Vista. I nært samarbeid med kinosjefene på den enkelte kino, vil programmet finjusteres slik at vi kan tilby våre gjester de aktuelle filmene på det tidspunktet som er tilpasset de ulike målgruppene. Samarbeidet med kinosjefene er superviktig. Det er de som kjenner kinoen sin og publikummet lokalt best, så nøkkelen til suksess er å ha en god dialog.
En endring er at programmeringen i billettsystemet som kinosjefene tidligere har gjort lokalt dette vil nå ligge sentralt hos NFK i Oslo. Programcontrolleren vil også bruke mye tid på å analysere tall og besøk, som vi kan bruke i den videre programmeringen.
– Hva er Einars styrker?
– Einar er siviløkonom og har en litt annen kompetanse enn meg, noe som er helt avgjørende! Sammen er vi et godt team og vi utfyller hverandre bra. Han bruker for eksempel et nanosekund på å lage et Excel-ark som jeg banner og sverter over å få til. Jeg er nok ganske utålmodig på den type arbeid, så det er topp for meg (alle) at dette er noe Einar faktisk synes er morsomt! Einar har et ryddig hode og takler stress bra. Vi har hele tiden deadlines vi skal jobbe mot og mange baller i luften hele tiden, så orden i hodet er bra å ha. I tillegg er han en veldig hyggelig kar, så bedre enn dette blir det ikke!
Einar Almås Berg er 27 år og har bakgrunn fra offentlig sektor.
– Hvordan er den nye jobben?
– Jeg har blitt veldig godt mottatt hos i Nordisk Film Kino og kjenner at dette er en plass jeg kommer til å trives godt. Jobben som programcontroller har så langt vært spennende, lærerik og morsom. Det er et høyt tempo, ting skjer raskt og det har vært en intens og god start med mye nytt for min del. Jeg ser frem til å dykke dypere ned i alle tallene som omhandler kinobesøk og jobbe med dette for å se om vi kan få enda flere til å komme på kino. Å jobbe med kino gir mange nye spennende utfordringer for meg personlig som jeg ser frem til å mestre.
– Hvordan er det å jobbe sammen med bransjeveteranen Christin Berg?
– Christin har tatt veldig godt imot meg, fått meg til å føle meg trygg og har alltid døren åpen for hver minste lille irriterende ting jeg måtte lure på. Hun er positivt innstilt til mine meninger. Jeg føler meg hørt og jeg har stor tro på at dette kommer til å bli et meget godt samarbeid.
– Hva er det viktigste for deg å få utført i din nye jobb?
– Det er å komme ordentlig i programmeringsjobben, få satt opp gode kinoprogram og få et godt samarbeid med kinosjefene. For å lykkes er det også viktig at jeg virkelig kommer langt nok ned i datamaterialet slik at vi får satt opp det programmet vi mener treffer publikum best og som selvsagt øker antall kinobesøkende. Det skal være gøy å gå på kino, og da må også de riktige filmene bli satt opp til rett tid og på rett sted slik at alle får en god opplevelse.

Facebook
RSS