
I år som i fjor og årene før der igjen: Den norske filmfestivalen 2015 vil også by på flere bransjerettede arrangementer. Her er oversikten.
Mandag 17. august inviterer DX kinobransjen til sosial samling på puben Irish Viking fra kl. 17.00.
– Det er hektiske dager for kinosjefene i Haugesund, så å få de samlet er veldig bra, mener daglig leder Oddvar Haug Jenssen i DX.
Han sier den sosiale samlingen med en time eller to hvor man kan puste ut mellom løping fra film til film er noe som tas godt i mot.
– En av grunnene til at vi gjør det er at det er en sosial greie, hvor vi samler kinobransjen. Det er ikke bare våre kunder som er inviterte, men distributører og andre kinoer, slår han fast.
Tirsdag 18. august blir det felles presentasjon fra tre firma på Lille Maritim kl 19:30. Dette er i utgangspunktet på initiativ fra Location, som har hatt en slik samling i årevis. Det er fritt frem for andre aktører å melde seg på.
– Dette er et fagseminar hvor vi presenterer nyheter og snakker om hva som skjer fremover. Det blir lett serverering, forteller markedssjef Christian Heger.
– Hva vil dere snakke om?
– Vi vil fokusere på nettbutikken, som nylig er lansert, vårt intranett og nyheter på godterifronten. Vi skal også presentere vår nye driftssjef, Lars Rundegren, som starter 1. september.
Presentasjoner holdes også av DX og Flavo.
Tommy Wikmark i Flavo forteller:
– Vi vil ha fokus på sikkerhet og brannsikkerhet. Vi har et automatisk brannslukningssystem som flere har behov for til sine popcornmaskiner. Og så er det noen smånyheter innenfor produktspekteret.
DX forteller:
– Vi skal ha søkelyset på trender og erfaringer og ikke så mye om produktene våre, sier Oddvar Haug Jenssen.
Det sparer firmaet til onsdag 19. august. Da blir det mer «hands-on-visning» av det firmaet har utviklet på et showroom på Rica Maritim.
– Det er fordi det er lettere å kommunisere det i en slik setting, og det gir også muligheten for innspill. Da skal vi vise hva vi holder på med på dxPos/dxWeb/eBillett, sier DX-sjefen.
DX utvikler stadig sine produkter og lover nå en ny versjon av hovedproduktet, dxBillett, som heter dxPos. dxPos skal erstatte dagens dxBillett, som er selskapets programvare for billett- og kiosksalg.
Filmweb har pleid å presentere på minimessen under Haugesund, men forteller til KINOMAGASINET at de i år sparer på godsakene, som i stedet skal presenteres på Den norske kinokonferansen 2015, som finner sted ved Drammen Kino 10.– 12. november 2015.
Andre bransjerelaterte arrangement:
Filmpolitisk seminar, mandag 17. august, Scandic Martim 10.00–12.00
Dagbladet-debatten: Hvordan kan Norge bli en filmnasjon? Mandag 17. august, Scandic Martim, 15.30–16.30
Videvox’ minimesse, mandag 17. august og tirsdag 18. august, Scandic Maritim Hotel, Caiano. Årets påmeldte leverandører er Barco, Harkness, Ezcaray, MasterImage og Dolby.
Krabbelaget til Norske kinosjefers forbund, mandag 17. august.
Wendyfest tirsdag 18. august i regi av SF Norge og Norsk Superfilm.
Unique Cinema Systems (UCS) har satt opp møterom på Maritim Hotell fra mandag 17. august til og med onsdag 19.august. De har samme møterom som i fjor; Maritim Rennesøy i tredje etasje.

Facebook
RSS