• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Black Phone
    • Anmeldelse: Jurassic World: Dominion
    • Anmeldelse: Filmtyven
    • Anmeldelse: Men
    • Anmeldelse: Eiffel
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

STATISTIKK

Billettprisene har økt mest i Oslo

Billettpriser første kvartal 2014 vs samme periode 2013 hos landets tre største kinokjeder. Basert på Film & Kino-statistikk. GRAFIKK: PER MORK, KINOMAGASINET ©
Billettprisene har økt mest i Oslo
John Berge
24. april 2014

Hva kostet billettene på kino for ti år siden, i 2004?
Ifølge Film & Kinos årbok 2013, kostet de da i snitt 65,4 kroner.
I 2013 var landsgjennomsnittet på 92,8 kroner for en kinobillett. For utenlandske filmer var snittet 95,8 kroner, for norske filmer 82,6 kroner og for 3D-filmer 105,9 kroner.

Billettprisene på kinobesøk øker jevnt og trutt, og ingen steder stiger snittprisen mer enn i Oslo.

Det fremgår av kinostatistikken fra bransjeorganisasjonen Film & Kino.

I mars 2014 kostet en kinobillett hos Oslo Kino i snitt 111,17 kroner, mot 92,04 kroner i mars 2013.

Dette er en prisendring på nesten 21 prosent ila. tolv måneder.

I februar 2014 var snittprisen 107,30 og i januar 2014 var den 105,40 kroner hos Oslo Kino.

En annen måte å regne økningen på er å legge sammen prisene for årets første kvartal. (Se hovedbildet til saken.) Også disse viser at Oslo Kino som kjede er i teten hva gjelder snittpriser.

Her forteller tallene at Oslo-kinokjedens gjennomsnittlige billettpris var på hhv. 95,76 kroner i første kvartal 2013 og på 105,4 kroner i perioden januar-mars 2014. Dette gir en økning på 10,11 %.

For Oslo Kino alene (m.a.o kun Oslo-kinoene i kjeden) er forskjellen på første kvartal 2013 og samme periode i 2014 på hhv. 95,87 og 107,87 kroner, m.a.o. 12,51 % dyrere.

Mandag 20. januar 2014 økte billettprisene i snitt med ti kroner hos Oslo Kino-kjeden.

HØYERE ENN KONKURRENTENE

For hele Oslo Kino-kjeden samlet, inkludert Norsk Kino og Drammen: KinoCity, er økningen i gjennomsnittlig billettpris samlet sett høyere enn hos sammenlignbare konkurrenter, som SF Kino og Kino Sør.

Snittprisen fra mars 2013 til mars 2014 økte hos hele Oslo Kino-kjeden fra 92,70 kroner til 107,97 kroner, som gir en prosentvis økning på 16,47 %.

Ser man på den alternative måten å beregne det på, for hele kvartalet, er økningen fra første kvartal 2013 til første kvartal 2014 for hele kjeden altså på 10,11 %.

Hos SF Kino er snittøkningen i samme periode på 2,22 % og hos Kino Sør er prisene faktisk lavere enn i fjor, med minus 1,49 % i første kvartal.

Sammenligner man mars 2013 med mars 2014 hos de to kjedene er prisene 4,59 % dyrere hos SF Kino i mars i år enn samme måned i fjor, og 3,70 % dyrere hos Kino Sør.

«IKKE SAMMENLIGNBARE»

Morten Valestrand, økonomidirektør hos Oslo Kino, er forelagt tallene og sier overfor KINOMAGASINET at han mener at tallene fra i fjor og i år ikke er sammenlignbare og at de dermed er misvisende.

Han forklarer:

– I en del av våre kinoer tilbyr vi komfort- og sofaseter til en forhøyet pris. Dette har vi gjort i en årrekke, men omsetningen for disse setene ble først inkludert i Film&Kino-statistikken i fjor høst. Derfor er tallene for 2014 kunstig høye når de sammenlignes med 2013. Prisene våre har vært nøyaktig de samme i februar og mars i år.

Morten Valestrand mener at dette med å se på gjennomsnittspriser har begrenset verdi.

– Vi har samme prisstruktur i og utenfor Oslo. Likevel ser vi at f.eks. Kristiansund har ti kroner lavere gjennomsnittspris enn i Oslo. Det er nærliggende å tenke seg at forskjellen har med kundesammensetningen å gjøre. Utenfor Oslo er besøket på barnefilmer forholdsmessig langt større enn i Oslo, noe som selvfølgelig trekker snittprisen ned. Av denne grunn vil Oslo automatisk få høyere snittpriser, selv med de samme billettprisene. Så en snittpris gir ikke nødvendigvis et riktig bilde av prisnivået, men sier mer om kundesammensetningen. Prisstrukturen er altså lik hos våre kinoer utenfor Oslo og kinoene i Oslo. Filmene koster det samme. Derfor mener jeg at det som virker som betydelig høyere priser i Oslo, ikke er tilfelle.

Valestrand mener at «det eneste tallet som har noe som helst å si» er hva en enkeltfilm koster.

– Det er hva kunden må betale som er avgjørende, sier han.

– Tall lyver som kjent ikke, men statistikk kan selvsagt presenteres på ulikt vis. Uansett fremstilling, det er ingen tvil om de høyeste snittprisene for å gå på kino i Norge, er hos Oslo Kino, iht. vår research. Er du uenig i det?

– Det er vel slik at det finnes tre typer løgner; løgn, forbannet løgn, og statistikk. Ja, det stemmer i forhold til Film & Kino-statistikken, men hva er det publikum betaler? gjentar Valestrand.

– Der er vi ikke uten videre alltid høyest i pris. Det som er avgjørende for en billettpris, er hva kunden betaler for en billett, repeterer økonomidirektøren.

SAMMENLIGNING AV ENKELTFILM

KINOMAGASINET har for ordens skyld sammenlignet enkeltpriser. Den viser at på en valgt påskefilm – Divergent – er Oslo Kino er «midt på treet» prismessig (110 kroner – som er det samme som Kristiansand) og Bergen kino er dyrest med 124 kroner. Rimeligst er filmen hos Fram Kino i Bodø med 100 kroner.

Ifølge Bergen Kino er det ikke så fornuftig å se på nettopp snittprisene enn en og en film, siden det er en rekke variabler hos de ulike kinoene som gjør slike prissammenligninger meget vanskelige.

Det kan være både tidspunkt på dagen, ukedager kontra helg, type sal filmen vises i, type seter, rabattordninger, prisreduksjoner etter noen uker, gebyr på nettbillettbetstillingen kontra å kjøpe direkte i billettluken, også videre.

– Når det gjelder snittpriser ligger vi bra an, sist jeg sjekket var vi midt på treet. Snittprisene gir et mer riktig bilde over tid, mener Bergens kinosjef, Elisabeth Halvorsen.

(Les en egen sak om prissjekken på Divergent her.)

Valestrand hos Oslo Kino sier at en prissammenligning nettopp bør fokusere på på konkrete filmer – hvor mye koster den de forskjellige stedene.

– Først da kan du sammenligne epler og epler, mener Valestrand.

– Å sammenligne gjennomsnittlige billettpriser er problematisk på flere måter, siden det er mange forstyrrende elementer som spiller inn. F.eks. gjelder dette omfanget av fribilletter, rabattkort, samarbeidsavtaler og hvorvidt billetter til festivaler og andre arrangementer ligger inne i tallene. I tillegg har det stor betydning hvilke filmer som trekker flest besøk på den aktuelle kinoen. Størst utslag gir barnefilmer. Det som er avgjørende når man skal sammenligne billettpriser er å se på hva kundene faktisk må betale for de ulike forestillingene. Først da får man et riktig bilde av billettprisene rundt omkring.

– Stiller private eiere høyere krav til lønnsomhet enn kommunale eiere?

– Jeg kan kun snakke på vegne av oss. Basert på erfaringene i Oslo har ikke eierskapet betydning for fastsettelse av billettprisene. Verken Oslo kommune eller Nordisk Film har presset fram prisøkninger. I Oslo har vi økt prisene i sykluser på to-tre år, og da vi gjorde endringen nå i 2014 hadde grunnprisene stått stille siden 2010. De gangene vi har gjort prisendringer med Oslo kommune som eier, har vi også beveget oss opp mot de høyeste nivåene. Vi kommer nok ikke til å endre prisene neste år. Det er min antagelse. Men neste gang vi øker prisene så havner vi sikkert i det øvre sjiktet igjen.

Økonomidirektør Morten Valestrand i Oslo Kino. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
Økonomidirektør Morten Valestrand i Oslo Kino. Foto: John Berge Gjennomsnittlige billettpriser på norske kinoer 2004-2013. Kilde: Film & Kino årbok 2013.
Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
STATISTIKK
24. april 2014
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKino
  • Er det dyrt å gå på kino? 22.04.2014
  • Prissjekken: Divergent 22.04.2014
  • Valestrand blir konst. dir. for Oslo Kino 30.09.2013
  • Nok et brudd mellom Oslo Kino og Disney 22.03.2014
  • Oslo Kino og Norsk Kino skifter navn 28.02.2014
  • Oslo Kino om Film & Kinos fremtid 10.03.2014
  • 2013: 5,1 % besøksnedgang for Oslo Kino 06.01.2014
  • Slik blir nye Oslo Kino 21.12.2013
  • Tre forlater i Oslo Kino 18.12.2013
  • Jafar Altememy slutter i Oslo Kino 18.12.2013
  • Norsk Kinodrift og Oslo Kinodrift nedlegges 15.12.2013
  • Jannicke Haugen blir ny Oslo Kino-direktør 10.10.2013
  • Vaktbytte på direktørkontoret hos Oslo Kino 30.09.2013
  • Bergkastet forlater Oslo Kino 12.06.2013
  • Nordisk Film som ny Oslo Kino-eier: Stolte og ambisiøse 04.04.2013

Siste saker fra STATISTIKK

Bedre enn normalt

admin9. juni 2022
Les mer

Rekordene står i kø for Tom Cruise

John Berge30. mai 2022
Les mer

Dramatisk kinonedgang, men Lange flate ballær 3 løfter ellers svakt norsk kinofilmbesøk

admin10. mai 2022
Les mer

Sonic setter nye rekorder

John Berge12. april 2022
Les mer

Rekordomsetning for ny Spider-Man-film

John Berge24. januar 2022
Les mer

Slik ble det norske kinoåret 2021

admin4. januar 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Lenge å vente til neste Bond-film
    FILMPRODUKSJON30. juni 2022
  • Kevin Costner skal gi oss filmer vi aldri har sett maken til
    FILMPRODUKSJON27. juni 2022
  • 70 år med sang i regnet
    FILMHISTORIKK24. juni 2022
  • Tingen fra en annen verden runder 40 år
    FILMJUBILEUM23. juni 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet skrekk Netflix spenning Star Wars thriller superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: The Black Phone
    ANMELDELSE22. juni 2022
  • Anmeldelse: Jurassic World: Dominion
    ANMELDELSE8. juni 2022
  • Kinoalliansen har startet kinoteknisk selskap
    KINOBRANSJEN3. juni 2022
  • Nå skal kinofilmdistributørene selv sette aldersgrensene
    KINOBRANSJEN10. juni 2022
  • Lenge å vente til neste Bond-film
    FILMPRODUKSJON30. juni 2022
  • Kevin Costner skal gi oss filmer vi aldri har sett maken til
    FILMPRODUKSJON27. juni 2022
  • 70 år med sang i regnet
    FILMHISTORIKK24. juni 2022
  • Tingen fra en annen verden runder 40 år
    FILMJUBILEUM23. juni 2022
  • How to Pay For College Essays Online – Fusion Personnel says:

    […] do to deter fraud? Schools need to change their…

  • Pay For a Paper and Improve Your Grades - בית ספר זרקור says:

    […] fatigue. The lack of water can result in anxiety,…

  • How to Pay For College Essays Online - Corbet Naturecraft says:

    […] cost of college https://kinomagasinet.no/who-can-write-my-essay-for-me/ essays is very similar to…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Prissjekken: Divergent
Norge blant verdens dyreste kinoland