• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    • Anmeldelse: How to Blow Up a Pipeline
    • Starten på slutten av en endeløs motorvei: Fast & Furious 10
    • Anmeldelse: R.M.N
    • Anmeldelse: Corsage: Ubeskrivelig hjerteskjærende
  • KINOBRANSJEN
    • Gir seg etter femten år på Ski kino
    • Varsler storsatsing på kinofilmer
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 7•2022
    • KINOMAGASINET 6•2022
    • KINOMAGASINET 5•2022
    • KINOMAGASINET 4•2022
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

KINOBRANSJEN

BI-undersøkelse: Færre går på kino

Illustrasjonsfoto av kinobesøkende. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
BI-undersøkelse: Færre går på kino
John Berge
26. november 2013

Nordmenns digitale filmforbruk er undersøkt av Handelshøyskolen BI. Studien baserer seg på intervjuer med 1.901 innbyggere som er 15 år eller eldre. BI har siden 2008 kartlagt nordmenns digitale konsum av kultur.

Undersøkelsen Digitalt filmkonsum 2013 er en oppfølging av forskningsprosjektet Digitalt kulturkonsum ved Handelshøyskolen BI. Undersøkelsen er gjennomført av Handelshøyskolen BI i samarbeid med Film og Kino og OpinionPerduco. Datainnsamlingen er gjennomført på web i mai 2013.

Utvalget respondenter er trukket fra Norstats webpanel med 100 respondenter fra hvert fylke. Resultatene er vektet i henhold til geografisk fordeling og kjønn- og alderssammensetningen i befolkningen. Resultatene må tolkes innenfor en feilmargin på +/- 1,0 og +/- 2,4 prosentpoeng for hovedfrekvensene avhengig av prosentresultatenes størrelse. Usikkerheten er størst ved prosentresultat på 50 % - 50 % og minst ved prosentresultat på 5 % - 95 %.

I 2009 oppga 64 prosent av de spurte at de hadde vært på kino de siste seks månedene. Våren 2013 oppga kun 52 prosent av befolkningen at de hadde gjort det samme.

Det viser en ny undersøkelse, Digitalt filmkonsum 2013, som er en oppfølging av forskningsprosjektet Digitalt kulturkonsum ved Handelshøyskolen BI.

I mai 2013 sa halvparten av befolkningen (52 prosent) over 15 år at de hadde vært på kino i løpet av de siste seks månedene. Høsten 2011 sa 60 prosent av befolkningen at de går på kino, og et par år før det igjen, i 2009, sa 64 prosent at de gjorde det.

Det er første gang andelen kinogjengere faller siden BI startet opp målinger av kulturkonsum i 2008.

– Det er for tidlig å si om dette er starten på en tendens eller utslag av enkeltfilmers popularitet, sier professor Anne-Britt Gran ved Institutt for kommunikasjon, kultur og språk ved Handelshøyskolen BI. Hun vil følge nøye med på om det digitale hjemmekonsumet begynner å fungere som substitutt også for kinobesøk.

– Burde kinoeierne være bekymret?

– Det er et godt spørsmål, sier forsker og filmbransjeekspert Terje Gaustad ved Handelshøyskolen BI til KINOMAGASINET.

– Jeg er usikker på faktorene bak nedgangen. Er det kun filmkvaliteten, har ikke kinoeierne grunn til å være bekymret. Generelt er det likevel ikke tvil om at kinoeierne har fått mye større konkurranse fra det å se film hjemme. Slik kan de være bekymret. Og vi merker at de oppgraderer kinoene for å møte konkurransen. Men det er ingen grunn til panikk, mener Gaustad.

– Kino var stabilt frem til 2013. Nedgangen i år kan være et utslag av enkeltfilmer som har sviktet. Flere store filmer har ikke gått så bra. Det sier distributørene selv, at det er der ligger. Den alternative forklaringen er at kinobransjen har blitt presset av aktører i hjemmevideo på å korte ned vinduet hvor kinoene har filmen eksklusivt, så tallene kan være et utslag av det også.

– Hva med VOD-tilbudenes påvirkning på kinobransjen?

– Folk ser mer film hjemme og går mindre på kino. Den store veksten kom med Netflix, abonnementsbasert streaming. Men de har fem år gamle filmer, så det skulle tilsi at ikke er så store lekkasjer fra kino til Netflix. Men så ser vi at det fortsatt er et stort konsum på PirateBay, og der er mange av kinofilmene. Det, sammenfalt med dårlig kinotilbud, kan spille inn.

Kino er fortsatt den mest populære måten å se film på, lovlige og ulovlige gratistjenester som nrk.no og PirateBay med 38 prosent, og deretter fysiske videomedier med 35 prosent. Videobransjen må tåle et skarp fall i antall brukere, fra en prosentandel på 58 prosent i 2009 som kjøpte BD og DVD, til nå en tredjedel av befolkningen.

Gratiskonsum populært

Nærmere fire av ti nordmenn (38 prosent) oppgir at de har lastet ned/strømmet film/Tv-serier gratis de siste 6 måneder.

Tre av fire i aldersgruppen under 30 år (74 prosent) oppgir at de har lastet ned/strømmet gratis film eller TV-serier i løpet av det siste halve året. NRK er på topp på lovlig gratis konsum og The Pirate Bay på det illegale konsumet.

Nærmere halvparten (46 prosent) av disse oppgir NRK som førstevalg, mens 24 prosent oppgir The Pirate Bay som førstevalg. Gjennomsnittskonsumet for NRK-forbrukerne er på 7 filmer mot 12,5 filmer for The Pirate Bay-brukerne.

Netflix vinneren

Mer enn sju av ti brukere av abonnementsbaserte strømmetjenester (71 prosent) oppgir at de bruker Netflix som sitt førstevalg. På andreplass kommer TV2 Suomo som 13 prosent oppga som førstevalg. 7 prosent oppgir Viaplay som sitt førstevalg, mens kun 3 prosent oppgir HBO som sitt førstevalg.

Mindre enn en prosent av intervjupersonene oppgir tjenester som C More Play, Lovefilm, og Voddler som sitt førstevalg.

Reklameplakat for Hevn. Forsker og filmbransjeekspert Terje Gaustad ved Handelshøyskolen BI. Foto: BI (Gjengitt med tillatelse.)
Relaterte sakerKinoVOD
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINOBRANSJEN
26. november 2013
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKinoVOD

Siste saker fra KINOBRANSJEN

Gir seg etter femten år på Ski kino

John Berge10. mai 2023
Les mer

Varsler storsatsing på kinofilmer

John Berge28. mars 2023
Les mer

Filmdistributørene hedret Vega Scene 

admin16. mars 2023
Les mer

Kinoklubben har nådd en stor milepæl

John Berge13. februar 2023
Les mer

Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023

John Berge7. januar 2023
Les mer

Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal

John Berge2. desember 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Nye Tolkien-filmer i sikte
    FILMPRODUKSJON6. juni 2023
  • Det lages en ny Gladiator-film
    FILMPRODUKSJON5. juni 2023
  • Alle elsker (fortsatt) Mary
    FILMHISTORIKK2. juni 2023
  • Dypere inn i Spider-verset
    FILMOMTALE2. juni 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama Kinobransjen film action Disney Magasinet skrekk Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix thriller spenning Star Wars Skrekkfilm superhelt komedie Festival dc grøsser animasjon

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: R.M.N
    ANMELDELSE8. mai 2023
  • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    ANMELDELSE29. mai 2023
  • Trailer: Oppenheimer
    TRAILER9. mai 2023
  • Sommerfilm om norsk-pakistanere i Oslo blir festivalåpnings-film
    FILMOMTALE30. mai 2023
  • Nye Tolkien-filmer i sikte
    FILMPRODUKSJON6. juni 2023
  • Det lages en ny Gladiator-film
    FILMPRODUKSJON5. juni 2023
  • Alle elsker (fortsatt) Mary
    FILMHISTORIKK2. juni 2023
  • Dypere inn i Spider-verset
    FILMOMTALE2. juni 2023
  • kathleen says:

    Would you cum to the dark side for me? http://prephe.ro/Phqn

  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

«Størrelsen sikrer forretningsmodellen»
Finnkino valgte Unique Digital