• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Fabelmans
    • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    • Anmeldelse: Munch
    • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    • Anmeldelse: Babylon
  • KINOBRANSJEN
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
    • Filmweb har rundet 25 år. Her er historien om dette unike norske nettstedet.
    • Er over kneika, men fortsatt utfordrende
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

PRISUTDELING

Beste norske film i 2017? Hva vil folk si, ifølge norske filmkritikere

Hva vil folk si, regissert av Iram Haq, er tildelt norske filmkritikeres pris i 2018 for beste film i 2017. Foto: Mer Film.
Beste norske film i 2017? Hva vil folk si, ifølge norske filmkritikere
Per Mork
22. mars 2018

En sterk film om en ung norsk-pakistansk kvinnes dramatiske oppvekst var den beste på norske kinoer av norske filmer i 2017.

Filmkritikerprisen 2018 for fjorårets beste norske langfilm er gitt Hva vil folk si, regissert av Iram Haq. Prisen, en polymer-etsing av Terje Risberg med tittelen «Øy».

Prisen ble overrakt vinneren av Mode Steinkjer, styreleder i Norsk filmkritikerlag, torsdag 22. mars 2018.

Prisen ble først delt ut for 68 år siden og er kåret etter en avstemning blant lagets rundt 90 medlemmer.

Tre andre priser ble også delt ut.

Prisen for beste skuespiller er ny av året. Den gikk til Eili Harboe for hovedrollen i Thelma, regissert av Joachim Trier. Prisen var et litografi av Alf Chr. Hvaring med tittelen «Dagdrømmer».

Prisen for beste fagfunksjon gikk til Ola Fløttum for filmmusikken i Thelma. Prisen var et dyptrykk av Terje Risberg med tittelen «Svabergform».

Budbringeren er en hederspris til en person eller organisasjon som har beriket filmkulturen gjennom å spre kunnskap, engasjement og entusiasme for film som kunstuttrykk. Den gikk i år til Tor Fosse, leder av Bergen internasjonale filmfestival.

«Det finnes vel knapt den filmfestival på kloden denne budbringeren ikke har besøkt for å hente hjem det uventede, det kunstnerisk ambisiøse, det skeive, det politisk brennaktuelle, kontroversielle eller provoserende,» heter det i begrunnelsen.

Prisen tar utgangspunkt i den originale kinoplakaten for Pål Sletaunes film Budbringeren, laget av Kim Hiorthøy, og er redesignet av Lise Kihle.

I begrunnelsen for hovedprisen heter det:

«Årets vinner av Filmkritikerprisen har laget en film som er like brutal som den er poetisk og samfunnsengasjert. Den er engasjert på vegne av et tema som ofte er offer for unyanserte påstander og sterke, steile meninger; dette er et drama som utdyper en mangslungen konflikt og presenterer oss for en kompleks problemstilling samtidig som hovedpersonens hjerteskjærende skjebne er nødt til å opprøre den som ser.
Tittelen på årets prisvinner er ikke et spørsmål, selv om det kan høres slik ut. Det er en internalisert refleks, en kontrollmekanisme, en form for selvjustis som kan ha forferdelige konsekvenser. Denne filmen setter de nødvendige spørsmålstegnene ved tungt sementerte seder og skikker med en velspilt historie som beveger oss der far og datter står i sentrum, og hvor skyld og ansvar ikke nødvendigvis er så lett å fordele som man i utgangspunktet skulle tro.
Prisvinneren er dessuten et formfullendt drama av høy kunstnerisk kvalitet som har fått et stort publikum både her hjemme og i utlandet.
Filmkritikerprisen for 2018 går til regissør og manusforfatter Iram Haq for «Hva vil folk si».»

Filmen ble lansert på Blu-rat og DVD 19. mars 2018.

Anmeldelse: Hva vil folk si

Hva vil folk si: En svært viktig historie

Kinosjefer rørt til tårer av Hva vil folk si

Over 101.000 har sett Hva vil folk si på norske kinoer

Gøteborg filmfestivals publikum mener at Hva vil folk si er den beste filmen

Fire Kanonpriser hver til Hva vil folk si og Thelma

I begrunnelsen for prisen for beste skuespiller, til Eili Harboe for hovedrollen i Thelma, heter det:

«Norsk filmkritikerlag har i år etablert en egen fast pris som gis til Beste skuespiller. Årsaken er de siste årenes synlige profesjonshevning blant skuespillere i norske filmer. Dette løfter ikke bare filmenes kvaliteter, det gjør også skuespillerne selv til utadrettede fellesnevnere som er med på å definere vår kulturelle og kunstneriske samtid. Det åpenbare i dette krever at et samlet filmkritikerlag anerkjenner den viktige rollen det bokstavelig talt er å bære en films fortelling. Dette gjør årets vinner så til de grader at man ikke kan tenke seg den aktuelle filmen uten vedkommendes uredde og direkte levendegjøring av tematikken og rollefigurens mentale utvikling som utgjør filmens kjerne.
Årets mottaker av prisen for beste skuespiller har en gjennomsiktighet i sin tilnærming som fint antyder de intellektuelle, likevel intuitive valgene som ligger bak den mentale turbulensen innlevelsen krever. Samtidig er vi vitne til et av disse sjeldne ansiktene som møter kameraets blikk med naturlig intimitet og åpenhet. Slik tolker skuespilleren på nydelig vis spenningene mellom det uskyldsnaive, og det underliggende mørket.

Vedkommende har tross få roller rukket å etablere seg som en lysende karakterskuespiller, med et register som er imponerende og fascinerende. Allerede i sin første hovedrolle i «Kyss meg for faen i helvete», var hun et varslet stortalent i norsk film. Gjennom den naturlig finstemte måten hun bærer tittelrollen i Joachim Triers «Thelma», står hun fram som Norges for øyeblikket mest spennende skuespiller.»

I begrunnelsen for prisen for beste fagfunksjon, til Ola Fløttum for musikken i Thelma, heter det:

«Mørke, langsomme og bittersøte tonelandskap preger det siste arbeidet til denne fremragende komponisten. Partituret er mer utadvendt og melodisk enn hva vi er vant til å høre fra ham; messingakkorder i det lavere registeret settes opp mot varsomme strykerharmonier i det øvre for å levendegjøre de mørke kreftene som river og sliter i filmens hovedperson, som forsøker å finne seg selv og sin plass i relasjonen til en hun er forelsket i.
Med fremtredende bruk av piano, strykere, messing og elektronikk, mikset med romslige, dype klanger, smyger musikken seg gjennom Thelma som en mørk og romantisk skygge. Den originalskrevne filmmusikken er organisk og samtidig markant tilstedeværende som ren komposisjon, og er et foreløpig høydepunkt i samarbeidet mellom regissør Joachim Trier og hans faste komponist.
Årets fagpris tildeles en som har bidratt til å løfte nivået på norsk filmmusikk i over ti år: Ola Fløttum.»

I begrunnelsen for Budbringeren til Tor Fosse heter det:

«Å tilby publikum filmer de ikke visste de ville ha, er en kunst. Men det hjelper å ha lang fartstid som eksepsjonelt filmgal. I sin ungdom jobbet årets Budbringer som drosjesjåfør i helger og ferier for å finansiere reiser til Europas store filmfestivaler. I dag er radiusen atskillig utvidet. Det finnes vel knapt den filmfestival på kloden denne budbringeren ikke har besøkt for å hente hjem det uventede, det kunstnerisk ambisiøse, det skeive, det politisk brennaktuelle, kontroversielle eller provoserende.
Som tilfellet ofte er med filmentusiaster, kan vi også her spore karrieren tilbake til filmklubb-bevegelsen. Også den gangen sto formidlingsgleden sentralt. Da vår budbringer arbeidet i hjembyens filmklubb på 1980-tallet, var klubben landets største innen filmformidling. 30 år og mange filmer senere blir denne budbringeren fremdeles like glad over å finne gull som kan tas med hjem til det som er blitt hans egen filmfestival. Han var med på å bygge opp Tromsø Internasjonale filmfestival, og jobbet der i åtte år. Men det var hjemme i Bergen han skulle bygge opp sin store formidlingskanal. Den oppsto som et ektefødt barn av Bergens status som europeisk kulturby.
Med nærmere 170 filmer og mer enn 60 000 besøkende har den vokst til å bli Norges største filmfestival, med dedikert fokus på dokumentarfilm, og med et unikt samarbeid mellom byens universitet og skoler. Hvert år arrangeres gratis og tematisk spissede filmvisninger for mer enn 32 000 elever fra barneskolen til videregående. Å se disse barna og ungdommene flokke seg foran kinoen i Neumannsgate oktobermorgen etter oktobermorgen er i seg selv et kraftfullt og rørende uttrykk for det arbeidet mannen har lagt ned i Bergen Internasjonale Filmfestival.»

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
PRISUTDELING
22. mars 2018
Per Mork https://facebook.com/permork72

Grafisk designer og nettside utvikler.

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra PRISUTDELING

Norske «Nattrikken» ble Oscar-nominert

Christian Høkaas24. januar 2023
Les mer

Vinnerne av Golden Globe Awards 2022

Christian Høkaas11. januar 2023
Les mer

Her er Oscar-vinnerne 2022

Christian Høkaas28. mars 2022
Les mer

Dette ble BAFTA-vinnerne 2022

Christian Høkaas13. mars 2022
Les mer

Norske filmkritikere ga to priser til Verdens verste menneske

admin23. februar 2022
Les mer

Oscar-nominasjoner til Verdens verste menneske

Christian Høkaas8. februar 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen,Matias Kjølstad, Magnus Meling.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Anmeldelse: Munch
    ANMELDELSE31. januar 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Anmeldelse: Gulliver er tilbake
    ANMELDELSE7. januar 2023
  • Anmeldelse: Babylon
    ANMELDELSE19. januar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Anmeldelse: Munch
    ANMELDELSE31. januar 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

The Shape of Water ble beste film under Oscars 2018. Her er vinnerlisten.
Oscars-akademiet innfører «populærfilm-pris»