
Landets største kino hadde åtte prosent færre besøkende i januar 2014 sammenlignet med januar i fjor. For få «typiske Oslo-filmer» og mange populære barnefilmer er årsaken, mener kinokjeden.
Mens det i 2013 var 211.208 som besøkte Oslo Kinos kinoer i januar måned, var det bare 194.050 som løste ut billett i januar i år.
Nedgangen på 17.158 billetter utgjør 8,1 %, ifølge Film & Kinos statistikk.
Og det i en måned hvor det er rekordoppgang hos en lang rekke kinoer landet rundt, ifølge samme statistikk. Stavanger og Drammen har begge en oppgang på over 14,5 % i denne måneden, mens Sandvika og Lillestrøm øker med hhv. nærmere 20 og 29 prosent.
De to eneste kinoene med januarnedgang, foruten Oslo Kino, er Trondheim kino (ned ca seks prosent) og Brygga Kino i Tønsberg (ned nesten 20 prosent).
For Oslo Kinos vedkommende hadde de i januar 2013 20 dager med drift av Vika Kino, før den ble stengt 21. januar.
Hvordan forklarer så Oslo Kino besøksnedgangen. Økonomidirektør Morten Valestrand svarer på vegne av kinogiganten.
– I januar 2013 var Topp 10-listen preget av typiske Oslo-filmer, som f.eks. Django Unchained, Amour, Silver Linings Playbook, Historien om Pi og De urørlige. I 2014 er Topp 10-listen preget av barnefilmer – der Oslos markedsandel tradisjonelt er lavere – og andre filmer som normalt sett ikke slår så godt an i Oslo. De store Oscarfilmene har i år premiere først i februar, og vi forventer da en økning i besøket.
– Det blir veldig forenklet å si at Kino Victoria ikke har bidratt positivt. Det var aldri hensikten at Kino Victoria skulle løfte vår markedsandel på filmer som Frost, Det regner kjøttboller 2 og Kill Buljo. Tvert imot ser vi at Hundreåringen har spilt for fulle hus. I tillegg til at vi i større grad har fått ut potensialet på filmer som Den store skjønnheten og Fortiden. Nå er vi veldig spente på hvordan de kommende Oscar-filmene vil slå an. Her tror vi det er mye godt i vente for Oslo- og Kino Victoria-publikummet.
– Hva slags grep tar OK for å øke besøkstallene?
– Det er på ingen måte uventet at vi opplever en besøksnedgang i Oslo når de typiske Oslo-filmene erstattes med filmer der vi normalt har lavere markedsandel. Heldigvis er vi ikke så kortsiktige – verken internt i selskapet eller hos våre eiere – at vi legger om strategien etter det som tross alt er normale besøkstall for den type filmer som blir vist. Vårt fokus vil som alltid være å tilby et bredt spekter av filmer og sørge for at våre gjester får en best mulig opplevelse, svarer Valestrand.
Han sier kjeden gleder seg stort over at kinoer utenfor Oslo leverte en svært solid måned.
Valestrand trekker frem Halden, som økte sitt besøk med hele 65 % og Askim med 50 %.
– Spesielt gledelig er det også at Ålesund, som vi overtok driften av 1. januar, har økt besøket med 47 % i forhold til i fjor, noe som er veldig sterkt av en kino på den størrelsen. Det viser at Ålesunds befolkning har satt pris på at vi har utvidet kinotilbudet. Vi ser virkelig fram til fortsettelsen der, sier Valestrand.
PS! Trondheim Kino ved direktør Arild Kalkvik forklarer trønderhovedstadens nedgang i januar med at kinoen i fjor satte opp Bully som ble vist for 7.000 skolelever. – Fjerner vi den, har vi en oppgang på tre prosent i januar i år, sier Kalkvik.


Facebook
RSS