
– Vi hadde 45 søkere. Det var mange toppkvalifiserte folk blant dem, men Astrid Aure skilte seg ut.
Det forteller festival- og programsjef Martha Otte i Tromsø internasjonale filmfestival (TIFF).
Astrid Aure blir administrativ leder etter tidligere daglig leder Lisa Hoen, som når går over i ny stilling som kultursjef i Tromsø kommune. Lisa har vært ansatt i TIFF i forskjellige roller i nesten åtte år.
– Vi kommer til å savne henne, og det var jo en utfordring å finne hennes erstatning, sier Otte til kinobransjens fagblad.
TIFF innleder hvert år det nye filmåret og samler bransjen i Tromsø noen gode, men kalde januardager.
– Hva er nytt med stillingen Aure har fått?
– Vi har valgt å forandre tittelen fra daglig leder til administrativ leder fordi det gjenspeiler virkeligheten bedre. Festivalsjefen er festivalens øverste leder, og står oppført som daglig leder i Brønnøysund registrene.
– Vi har opplevd at folk var forvirret over av at det var en annen som hadde tittelen i det daglige. Administrativ leder er min nestkommanderende, sier Otte.
– Vi skal utfylle hverandre, men for TIFF er det viktig å holde fast på at det er det kunstneriske innholdet, filmen, som er det aller viktigste. Det blir ingen større endring i arbeidsoppgavene som følge av denne ansettelsen.
Om Aure sier Otte dette:
– Hun er et kreativt menneske med solid ledererfaring kombinert med et hjerte som banker for TIFF. En uimotståelig kombinasjon!
I 2015 arrangeres Tromsø internasjonale filmfestival for 25. gang.
Festivalen ble arrangert for første gang i 1991 med et totalt besøk på 5200. I 2014, i sitt tjuefjerde år, hadde festivalen et totalt besøk på 58.167.
Facebook
RSS