• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • MAGASINET
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    • Anmeldelse: Operasjon Nordpolen: Svippen på eventyr
    • Anmeldelse: Ma Rainey’s Black Bottom
    • Anmeldelse: Pinocchio
    • Anmeldelse: Mank (VOD, Netflix)
  • MAGASINET
    • KINOMAGASINET 5•2018
    • KINOMAGASINET 4•2018
    • KINOMAGASINET 3•2018
    • KINOMAGASINET 2•2018
    • KINOMAGASINET 1•2018
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
    • Nå kan du bestille Disney+ for 590 kroner
    • Gå ikke glipp av én eneste utgave – bestill abonnement på KINOMAGASINET her
    • Ja, vi elsker Kinoklubben!
    • HOLD skaper engasjement for kinogjengeren
  • Facebook

  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: The Mummy

KINOMAGASINETs anmelder gir The Mummy terningkast tre.

KINOFILM : The Mummy

3
Karakter:

Konklusjon

The Mummy starter en ny filmunivers til Universal, men om de ligner denne første filmen burde de mumifisere hele prosjektet og begrave det i en gravkammer.

Eksterne lenker

Anmeldelse: The Mummy
Rafael Motamayor
Rafael Motamayor
7. juni 2017

FILMFAKTA

Norgespremiere: 09.06.2017
Sjanger: Action/Skrekk
Skuespillere: Tom Cruise, Annabelle Wallis, Sofia Boutella, Russell Crowe
Regi: Alex Kurtzman
Manus: David Koepp, Dylan Kussman og Christopher McQuarrie
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Distribusjon: Universal International Pictures
Produksjonsår: 2017
Lengde: 2 t. 8 min.
Aldersgrense: 12 år
Begrunnelse: Filmen inneholder partier med skrekkeffekter og voldsskildringer. Da dette foregår i et tydelig eventyrunivers, får filmen 12-årsgrense.

HANDLING

Navy Seal-soldaten, Tyler Colt (Tom Cruise), finner et gammelt gravkammer i Irak som rommer en egyptisk prinsesse. Et arkeologisk team frakter sarkofagen hjem til Storbritannia, uvitende om at de har sluppet løs en eldgammel forbannelse. Mumien hviler ikke før hun har fått sin hevn.

Til tross for Tom Cruise og skrekkelementer klarer ikke The Mummy verken å bli like skremmende, spennende eller morsom som 1999-utgaven med Brendan Fraser.

Det var overraskende da Universal annonserte en omstart av The Mummy-serien. At Universal også skulle starte et nytt filmunivers à la Marvel, men med sine egne monstre, var enda mer overraskende.

Jeg var og er veldig skeptisk til denne ideen. Og etter å ha sett The Mummy er ikke skepsisen min blitt det slag mindre.

Kan dette konseptet virkelig lykkes? Basert på denne første filmen er svaret nei, med mindre de endrer mye.

Tom Cruise spiller rollen som Nick Morton, en tjuvradd av en leiesoldat som også er den dummeste arkeologen noensinne.

Han og kompisen Chris Vail – spilt av filmens «humoravløser» Jake Johnson – slipper ut verdens største fiende: en urgammel egyptisk mumifisert prinsesse som har evnen til å kysse livet ut av mennesker for å bli sterkere.

For å beseire prinsesse Ahmanet (Sofia Boutella) og forhindre gjenkomsten av enda flere onde skikkelser må Tom Cruise få hjelp av Universals The Avengers-lignende team, blant annet med selveste Dr. Henry Jekyll. Det er også en del gjesteopptredner og hint til resten av Universals Dark Universe, som det hele skal hete.

Ett av elementene som The Mummy lider under er bruken av humor. Manuset er skrevet av tre forfattere: David Koepp, Dylan Kussman og Christopher McQuarrie. Sistnevnte skrev (og regisserte) den forrige Mission: Impossible-filmen. Disse forfatterne har forsøkt å balansere filmen mellom skrekk og komedie – som i 1999-versjonen – men de endte opp med å skape flate og dumme karakterer. Alt i filmen forklares minst tre ganger og karakterene er likevel forvirret.

Klippingen virker amatørmessig, med mange unødvendige kutt mellom scener som forvirrer seerne. Og selv om filmen har mange kjente og gode skuespillere er kjemien mellom dem helt fraværende. Spesielt når det gjelder den obligatoriske og tvungne romansen mellom Tom Cruise og Annabelle Wallis – som spiller agenten Jerry Halsey, en av Jekylls medarbeidere i monsterjakten.

Ikke engang Tom Cruise sine stunts i en vektløs scene kan redde en uinteressant The Mummy.

Men ikke alt er feil i The Mummy. Fra starten av vil seerne merke at filmen har mye mer skrekk enn trailerne solgte inn. Dette betyr en «jump-scare» hver tjuende minutt, svermer av rotter som drukner Tom Cruise, skjeletter som svømmer … og edderkopper, altfor mange edderkopper!

Regissøren Alex Kurtzman har andre planer enn bare å vise skumle monstre i denne filmen. The Mummy har en utrolig arv å videreføre og Kurtzman ønsker åpenbart å gi dybde til sine monstre. Her klarer Sofia Boutella å levere. Ahmanet er en fascinerende karakter, som er like skummel som hun er vakker og sympatisk. Hun klarer å selge inn det faktum at verdens undergang kanskje ikke er så ille.

Til slutt møter vi en ny skurk som er både overraskende som han er velkommen.

En annen ting som The Mummy klarer å gjøre bra er å hinte til det større universet som skal utvikles i neste filmene. Russell Crowe spiller en solid Dr. Henry Jekyll, en mann som skjuler en mørkere side, altså Mr. Hyde. Crowe gjør en god jobb med å skildre begge personlighetene.

Selv om The Mummy har mye skrekkelementer i seg er ikke filmen til å bli vettaskremt av. I tillegg er digitaleffektene så dårlig at de kjøttetende skarabéene fra 1999-versjonen ser bedre ut i sammenligning.

Det er alltid et monster skjult i alle oss mennesker. Det er grunnidéen som The Mummy prøver å utforske. Til tross for gode prestasjoner og noen kule skrekkscener klarer filmen hverken å leve opp til spørsmålet de prøver å stille, eller å underholde særlig mye.

Relaterte sakerForsidenmonstermummyUniversal
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
7. juni 2017
Rafael Motamayor
Rafael Motamayor @https://twitter.com/rgmotamayor https://www.facebook.com/rafael.motamayor?fref=ts

Skribent for KINOMAGASINET. Journalistikkstudent.

Relaterte sakerForsidenmonstermummyUniversal

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)

Iver Neset27. desember 2020
Les mer

Anmeldelse: Operasjon Nordpolen: Svippen på eventyr

Joachim Eikeri23. desember 2020
Les mer

Anmeldelse: Ma Rainey’s Black Bottom

Anne Helen Houg17. desember 2020
Les mer

Anmeldelse: Pinocchio

Joachim Eikeri16. desember 2020
Les mer

Anmeldelse: Mank (VOD, Netflix)

Magnus Meling2. desember 2020
Les mer

Anmeldelse: Black Milk (VOD, Film fra Sør 2020)

Anne Helen Houg2. desember 2020
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Redaksjonsassistent: Christian Høkaas.

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, 
Katrine Wang Svendsen
, Torbjørn Grav
, Marcus Patai
, Preben Lillebø Rongve, 
Matias Kjøstad, 
Torunn Sola,
Stina Ueland, 
Joachim Eikeri
, Rolf Einar Hammerås, Trond Sätre, Eren Gudny og Kaisa Waldenstrøm Breiland

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

KINOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Veien til Oscarene 2021: En guide til «Award season»
    FILMPRIS17. januar 2021
  • Ber Oslo åpne opp for kinodrift slik at bransjen kan overleve. Møter motbør i kommentarfeltet.
    LESERINNLEGG16. januar 2021
  • Robotene slippes løs i regi av svenske Mikael Håfström
    FILMLANSERING15. januar 2021
  • Johanne Anderssens sitt første år som kinosjef ble HELT annerledes enn hun hadde sett for seg
    HURTIGSPOLING14. januar 2021

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Teknologi Video DVD Blu-ray VOD trailer drama film action Disney Fremhevet Netflix Marvel skrekk spenning Star Wars thriller superhelt komedie eventyr krim grøsser spillefilm dc Skrekkfilm animasjon x-men

© 2013-2020 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • En lang rekke storfilmer utsettes enda en gang. No Time to Die og Fast & Furious 9 trolig først på kinoene høsten 2021.
    KORONAVIRUSET13. januar 2021
  • ODEON-sjef mener at deler av nedstengningen er absurd og mangler begrunnelse
    KORONAVIRUSET23. desember 2020
  • Edelh Lena Ingebrigtsen sier farvel til kinobransjen og blir museumsdirektør
    NYTT OM NAVN5. januar 2021
  • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    ANMELDELSE27. desember 2020
  • Veien til Oscarene 2021: En guide til «Award season»
    FILMPRIS17. januar 2021
  • Ber Oslo åpne opp for kinodrift slik at bransjen kan overleve. Møter motbør i kommentarfeltet.
    LESERINNLEGG16. januar 2021
  • Robotene slippes løs i regi av svenske Mikael Håfström
    FILMLANSERING15. januar 2021
  • Johanne Anderssens sitt første år som kinosjef ble HELT annerledes enn hun hadde sett for seg
    HURTIGSPOLING14. januar 2021
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Anmeldelse: Baywatch
Anmeldelse: Wonder Woman