• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Agent Max
    • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    • Anmeldelse: The Dam
    • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
  • KINOBRANSJEN
    • Varsler storsatsing på kinofilmer
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: The Happytime Murders

KINOFILM : The Happytime Murders

2
Karakter:
Plakat The Happytime Murders

Konklusjon:

Dukker, vold, sex, porno, narkotika, store mengder alkohol og banning! Hva mer kan man egentlig ønske av en god komedie? Ganske mye mer skal det vise seg. For eksempel hadde det vært fint med et litt mer troverdig plot, noen artige vitser og et par interessante karakterer.

Eksterne lenker. Les mer hos:

Anmeldelse: The Happytime Murders
Torbjørn Grav
15. september 2018

FILMFAKTA

Norgespremiere: 14.09.2018
Sjanger: Action, Komedie, Krim
Skuespillere: Melissa McCarthy, Elizabeth Banks, Maya Rudolph
Regi: Brian Henson
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Lengde: 1 t. 31 min.
Produksjonsår: 2018
Distribusjon: SF Studios
Aldersgrense: 12 år
Begrunnelse: Denne komedien inneholder flere scener med grov og seksualisert humor. Den får derfor 12-årsgrense.

HANDLING

Et mordmysterium satt i en verden hvor mennesker og dukker eksisterer sammen, men dukkene blir sett på som annenrangs borgere. Når dukkene fra en 80-talls barne-tv serie blir drept en etter en, tar en tidligere politimann, som siden har blitt privatetterforsker, på seg saken.

Hva skjer når du kombinerer en mørk film noir historie med festlige The Muppet Show? En interessant kombinasjon, men fungerer det?

Vi befinner oss i et alternativt Los Angeles. Mennesker og dukker lever side om side, men i hierarkiet befinner dukkene seg noen hakk under menneskene.

På ordentlig film noir-vis blir vi presentert for et makabert mordmysterium.

En etter en blir dukkene fra det klassiske barne-tv-showet «The Happytime Gang» myrdet på bestialsk vis. Det blir opp til privatdetektiv, og forhenværende politidukke, Phil Phillips å løse saken. Med seg får han sin tidligere partner Connie Edwards (Melissa McCarthy). Etterforskningen tar oss med inn i Los Angeles sin nedrige underverden bestående av narkotika, porno, prostitusjon og grov vold.

I utgangspunktet høres jo dette skikkelig forlokkende ut. En voksen, hardkokt krimfortelling satt til en Muppet Show-aktig verden. Lignende filmer har fungert veldig bra tidligere, som i Peter Jacksons rølpete Meet the Feebles fra 1989 og i Matt Stone og Trey Parker sin hysteriske Team America: Word Police fra 2004.

Problemet er bare det at der Meet the Feebles var fullstending anarkistisk i stil og innhold, og leverte noe man aldri hadde sett maken til tidligere, og Team America klarte på sin side å kombinere sexvitser med hardtslående kritikk av amerikansk utenrikspolitikk og samfunnssatire, klarer aldri The Happytime Murders å heve seg over det banale og barnslige.

Filmen virker å være så fornøyd med å kunne fråtse i obskøniteter at den glemmer at vold, sex og dop ikke er så grensesprengende som det engang var. Dagens publikum krever mer for å holde på oppmerksomheten. Joda, det er artig med en blekksprut som onanerer ei ku, men er det artig i flere minutter?

The Happytime Murders

Det er synd at ikke filmen evner å være noe mer enn en alt for lang russesketsj, for det er mye bra potensiale her. Leken med film noir-genren er fin og privatdetektiven Phil Phillips er i utgangspunktet en bra karakter. Med sin rufsete fremtoning og genretypiske voiceover er det tydelig at filmskaperne kan sin Philip Marlowe og har sett et par filmer med Humprey Bogart. Phillips blir likevel for endimensjonal og lite spennende til at han kan bære filmen alene.

The Happytime Murders

Melissa McCarthy har vært blant Hollywoods artigste skuespillere de siste årene. Hennes roller i Bridesmaids, Spy og The Heat har vært artige, underholdene og til tider riktig så nyskapende. Dermed er det desto mer skuffende at hun her virkelig ser ut til å gå på sparebluss. Hvor er snerten i replikkene og glimtet i øyet som jeg alltid har forbundet med henne? Her oser det likegyldighet og en distanse til karakteren. Det virker rett og slett som om hun kjeder seg i rollen. Det eneste lysglimtet på skuespillersiden er Maya Rudolph i rollen som Bubbles, den sexy sekretæren til Phillips. Hun er en fryd å se på og stjeler showet i alle scenene hun er med i.

På papiret burde dette være en enkel, men hysterisk artig svart komedie, men ender opp som en av årets mest skuffende filmer.

Takk til Trondheim Kino for presseadgang.

Relaterte sakerAnmeldelseForsidenKinokomediekrim
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
15. september 2018
Torbjørn Grav

Frilansjournalist for KINOMAGASINET. Til daglig teknisk leder for Cinemateket Trondheim og jobber med Ramaskrik Oppdal.

Relaterte sakerAnmeldelseForsidenKinokomediekrim

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Agent Max

Joachim Eikeri27. mars 2023
Les mer

En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4

Jon Smeland Olsen25. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods

Matias Kjølstad23. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: The Dam

Anne Helen Houg15. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl

Terje Thomassen15. mars 2023
Les mer

En trygg og blodig oppfølger: Scream VI

Jon Smeland Olsen9. mars 2023
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023
  • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    ANMELDELSE25. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival dc animasjon eventyr

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Trailer: Sulis 1907
    TRAILER28. februar 2023
  • Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak
    KINODRIFT21. mars 2023
  • Disney+ sender Oscar-utdelingen
    PRISUTDELING3. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023
  • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    ANMELDELSE25. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Anmeldelse: Searching
Anmeldelse: Blindsone