• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Bullet Train
    • Anmeldelse: Annette
    • Anmeldelse: Thor: Love and Thunder
    • Anmeldelse: The Black Phone
    • Anmeldelse: Jurassic World: Dominion
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: Staying Alive

Staying Alive fikk terningkast fire av KINOMAGASINETs anmelder.

: Staying Alive

4
Karakter:

Konklusjon

Eksterne lenker (Rework!)

Anmeldelse: Staying Alive
Ann Mari Nettum
16. januar 2015

FILMFAKTA

Regi: Charlotte Blom. Skuespillere: Agnes Kittelsen, Anders Baasmo Christiansen, Linn Skåber, Nils Jørgen Kaalstad, Mattis Seeberg-Lund, Allis Vedal Strømberg, Tor Erik Gunstrøm, Anne Marie Ottersen. Sjanger: Komedie. Kinopremiere: 16.01.2015. Manus: Charlotte Blom. Nasjonalitet: Norge. Produksjonsår: 2014. Produksjonsselskap: Maipo Film AS. Distribusjon: Nordisk Film Distribusjon AS. Aldersgrense: Tillatt for alle. Egnethet: Voksen. Begrunnelse: Filmen inneholder ingen scener som antas å ha skadelig virkning på de yngste

HANDLING

Komedien Staying Alive omhandler 34 år gamle Marianne (Agnes Kittelsen) som helt overraskende oppdager at ektemannen, Håkon (Anders Baasmo Christiansen), har et forhold til en kvinne på jobben.

Avsløringer blir det mange av, og lykken for kjernefamilien med to barn er over. De flytter hver for seg, og skal dele på ansvaret for barna. Mariannes bestevenninne, Kristin (Linn Skåber), trår til både med hevntips og livsvisdom. Samtidig forsøker hun å få Marianne til å fortsette å leve i den nye livssituasjonen.

Staying Alive er en realistisk skilsmissefarse sett fra kvinnens ståsted.

I starten skildrer Staying Alive et ordinært ektepar som ser ut til å trives i hverandres selskap. Marianne (Agnes Kittelsen) og Håkon (Anders Baasmo Christiansen) får meg til å trekke på smilebåndet helt fra starten av da Marianne byr opp Håkon til en nokså godt koreografert dans til Johnny Logans store slager Hold Me Now.

Lykken i Marianne og Håkons ekteskap varer ikke lenge, men jeg fortsetter likevel å humre og le. Mariannes reaksjoner er mange da hun får vite at Håkon har vært utro. Regissør og manusforfatter Charlotte Blom klarer virkelig å gi triste, tragiske og vanskelig ting en helt annen undertone.

Agnes Kittelsen gjør en svært god rolle i Staying Alive. Kittelsen får fram den ordrappe og satiriske Marianne i de opphetede situasjonene, men får også fram sinne, aggresjon og sårhet i møte med det sviket hun har opplevd.

Baasmo Christiansen takler rollen godt som «den skyldige» som forstår at han har gjort livet til ett eneste virvar.

Diskusjonene dem i mellom blir mange, og nettopp dette samspillet skaper humor og engasjement. Jeg blir sittende som en tredjeperson som spent følger med på hvilke ord som skal benyttes som brutale våpen neste gang.

Linn Skåbers rolle, som den lojale og lite objektive venninnen Kristin, kan nok få hvem som helst til å le. Hun er på hugget med en gang, og føler et stort behov for hevn mot Håkon. Samtidig forsøker hun å overbevise Marianne om både det ene og det andre ved å hevde at hun «har lest det» både her og der.

Charlotte Blom er en én av mange norske regissører som spillefilmdebuterer i år. Tidligere har hun regissert kortfilmer som blant annet Kjære Lisa, som blir beskrevet som en nokså bittersøt film. Kjære Lisa er en film hvor de alvorlige delene av livet får noe søtlig over seg med Bloms skarpe og sjarmerende humor. Mye av dette ser man også i Staying Alive. Humoren er som regel ikke påtrengende; den bare er der, og det fungerer svært ofte.

Jeg vil ikke gå i ”den fellen» at jeg ser kvinnelige synsvinkler i filmen med en gang jeg ser at filmen har en kvinnelig regissør, for slik trenger det nødvendigvis ikke å være. Men nettopp det kvinnelige synspunktet på utroskap og skilsmisse kommer tydelig fram i Staying Alive, og dette er på ingen måte noe negativt. Vi får se en følelsesmessig reise med både oppturer og nedturer hvor både aggresjon, tristhet og savn får store roller.

På mange måter blir denne filmen veldig ordinær. Både dramaturgi, foto og klipp er utført på nokså streite måter, og jeg savner et lite løft. Litt mer nyskapende og kreative løsninger kunne tilført Staying Alive en del, og vært med på å heve helhetsinntrykket av den.

Den norske artisten Stein Torleif Bjella debuterer på lerretet med en liten rolle i filmen. Også den irske stjernen Johnny Logan dukker opp som seg selv, uten at jeg forstår den helt store motivasjonen bak det.

Jeg humrer, smiler og ler gjennom store deler av filmen, men får aldri de helt store latterutbruddene. Det hele ender med at jeg sitter igjen med en noe ufullstendig følelse.

Historien fører ikke helt fram, og hele skilsmisseberetningen blir alt i alt noe vag. I begynnelsen har filmen en god nerve, men etter hvert som minuttene flyr av sted skjener fokuset litt ut på siden.

Energien i filmen blir stadig mindre, og småhistorier med Mariannes foreldre, Kristins type, Johnny Logan og andre elementer tar opp mye plass uten at det fører noe sted.

Stor takk til Hamar Kino for presseadgang.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
16. januar 2015
Ann Mari Nettum https://www.facebook.com/amnettum

Redaksjonsassistent, journalist og anmelder for KINOMAGASINET og VIDEOMAGASINET

Relaterte sakerKino

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Bullet Train

Matias Kjølstad17. august 2022
Les mer

Anmeldelse: Annette

Anne Helen Houg1. august 2022
Les mer

Anmeldelse: Thor: Love and Thunder

Matias Kjølstad9. juli 2022
Les mer

Anmeldelse: The Black Phone

Jon Smeland Olsen22. juni 2022
Les mer

Anmeldelse: Jurassic World: Dominion

Jon Smeland Olsen8. juni 2022
Les mer

Anmeldelse: Filmtyven

Anne Helen Houg5. juni 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Anmeldelse: Bullet Train
    ANMELDELSE17. august 2022
  • MGM til Warner Bros. Discovery
    FILMDISTRIBUSJON16. august 2022
  • «Eksplosive besøkstall» hos Harstad kino
    KINODRIFT16. august 2022
  • Trailer: Storm
    TRAILER16. august 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet skrekk Netflix spenning Star Wars thriller superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser dc

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Stadig nye muligheter til å bli kinosjef
    LEDIG JOBB26. juli 2022
  • Ny a-ha-film kinoklar
    FILMLANSERING5. august 2022
  • De største filmnyhetene fra San Diego Comic Con 2022
    FILMPRODUKSJON29. juli 2022
  • «Full steam ahead» for Krigsseileren
    FILMLANSERING5. august 2022
  • Anmeldelse: Bullet Train
    ANMELDELSE17. august 2022
  • MGM til Warner Bros. Discovery
    FILMDISTRIBUSJON16. august 2022
  • «Eksplosive besøkstall» hos Harstad kino
    KINODRIFT16. august 2022
  • Trailer: Storm
    TRAILER16. august 2022
  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper | Erzurumdanhaber.com says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • Massasje escorte thai escorte oslo | escorte massasje real escorte date – Realxpressionz says:

    […] som så skulle bringe ordrene videre til de norske…

  • Alexandr says:

    He Makes Money Online WITHOUT Traffic? Most people believe that…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Filmanmeldelse: Mr. Turner
Anmeldelse: Leviatan