• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Black Phone
    • Anmeldelse: Jurassic World: Dominion
    • Anmeldelse: Filmtyven
    • Anmeldelse: Men
    • Anmeldelse: Eiffel
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: Miracle in the Cave

KINOFILM : Miracle In the Cave

1
Karakter:

Konklusjon

Det er så mye feil med denne filmen at jeg vet ikke hvor jeg skal begynne. Den svikter på både teknisk, underholdnings- og presisjonsnivå. Budskapet blir tapt i dette rotet av en film.

Eksterne lenker

Anmeldelse: Miracle in the Cave
Eren Gudny
5. februar 2020

FILMFAKTA

Norgespremiere: 06.02.2020
Sjanger: Drama / Thriller
Skuespillere: Maythavee Burapasing, Ron Smoorenburg, Ting Sue
Regi: Tom Waller
Manus: Katrina Grose, Don Linder, Tom Waller
Produsent: Jonah Greenberg
Originalspråk: Engelsk/Thai
Lengde: 1 t. 43 min.
Distribusjon: Fredrik Sträng AB
Aldersgrense: 9 år
Begrunnelse: Enkelte faretruende situasjoner med en urovekkende stemning gjør at filmen får 9-årsgrense.

HANDLING

12 gutter og fotballtreneren deres blir fanget i en grotte i nord-Thailand. Redningaksjonen må kjempe mot byråkrati og naturens krefter for å få de ut i tide.

Det egentlige mirakelet her er hvordan regissør Tom Waller har klart å lage en så rotete og ufokusert film om et virkelig interessant tema.

Jeg hadde aldri trodd jeg skulle si dette, men: jeg skulle ønske det var mer «Hollywood-drama» i denne filmen.

Miracle In the Cave er gjenfortellingen om hvordan tolv gutter og fotballtreneren deres blir fanget i en grotte i Thailand sommeren 2018, grunnet regnvær som oversvømmer stien. Etter to uker i grotten, forsøkes dette å hente ut guttene med hjelp av erfarne grottedykkere.

Det er basert på en virkelig hendelse. Nyhetene om dramaet gikk verden rundt.

Det er så mange feil med denne filmen at jeg vet ikke hvor jeg skal begynne. Det første som slår meg, er mangelen på nødvendig informasjon man trenger for å forstå det store bildet. Jeg river meg i håret og tenker: hvorfor? om og om igjen mens jeg ser. Hvorfor stopper guttene plutselig å spille fotball for å løpe inn i grotten sånn, helt ut av det blå? Hvorfor, i et land kjent for å være et dykkemekka, kontakter de amerikanske dykkere for å få hjelp, før de kontakter noen litt nærmere? Hvorfor, hvis det er slik de påstår at de har rekruttert verdens beste grottedykkere, sies det senere at disse dykkerne bruker for få flasker, som om de ikke vet bedre? Og hvorfor ligger en polsk dykker begravet i Irland, hvorfor står det alder i stedet for fødsels- og dødsår på gravstenen hans, og hvorfor er han beskrevet (på gravstenen) som «polsk dykker» i stedet for det som vanligvis står på en gravsten? Det finnes sikkert helt logiske svar på alle spørsmålene jeg stiller underveis, men ingen som deles med seeren.

Det hjelper heller ikke at filmen mangler synsvinkel. Det er så mange karakterer her at det blir vanskelig å skille de fra hverandre, og uten en hovedperson blir fortellingen kjedelig å følge. Midtveis blir vi introdusert til en som kan minne om en protagonist, men mannen har lite personlighet og ingen karakterutvikling. Faktisk kunne jeg ikke fortalt deg navnet eller et eneste karaktertrekk på noen av de tjue eller mer personene vi møter i dette dramaet – så lite tilstedeværelse har skuespillerne. Dessuten spilles to av «hovedpersonene» av de ekte menneskene som var til stedet under redningsaksjonen i Chiang Rai og ikke av lærte skuespillere, noe som er smertefullt synlig i filmen.

Fordi en del av filmen finner sted i under vannet i en grotte, er det mørkt og vanskelig å se hva som faktisk foregår. Det som skal være et dramatisk og trist dødsfall, blir latterlig presentert ettersom jeg ikke ser hva som skjer. Men jeg forstår at scenen er dramatisk – fordi musikken forteller meg det.

Generelt sett er bildene lite tiltalende og rotete. Det er mulig at dette er poenget, altså et forsøk på å gjenspeile desperasjonen og mangelen på organisasjon denne redningsaksjonen tydeligvis hadde – men på et underholdningsnivå er det for dårlig. I tillegg er filmen overraskende tonedøv til å være en katastrofe-fortelling. Innimellom blir stemningen usedvanlig oppløftende, til tross for at tolv barn fortsatt sitter fanget inne i en grotte.

En ting som kommer godt frem er thailandske styrkers motvilje til samarbeid. I dette kaoset får ikke dykkerne lov til å gå inn i grotten da det kan være farlig. Mennesker løper rundt og prøver å finne riktig person for å få tillatelser til å dykke eller pumpe ut noe av vannet, og det er klart at ingen helt vet hvem som sitter med makten, og ingen tør å gjøre noe uten klarsignal fra hovedsetet. Det er først når en tilfeldig mann sitter med kongelige kontakter at ting begynner å gå seg til, noe som igjen føles litt for kunstig.

Miracle In the Cave klarer ikke helt fange det utrolige med den sanne historien den er basert på. Derfor klarer ikke jeg anbefale denne filmen til noen – den er rett og slett for kjedelig.

Relaterte sakerAnmeldelsedramaForsidenKinosann historie
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
5. februar 2020
Eren Gudny

Relaterte sakerAnmeldelsedramaForsidenKinosann historie

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: The Black Phone

Jon Smeland Olsen22. juni 2022
Les mer

Anmeldelse: Jurassic World: Dominion

Jon Smeland Olsen8. juni 2022
Les mer

Anmeldelse: Filmtyven

Anne Helen Houg5. juni 2022
Les mer

Anmeldelse: Men

Jon Smeland Olsen31. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: Eiffel

Anne Helen Houg30. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: Top Gun: Maverick (IMAX)

Arne Bakkevold26. mai 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • 70 år med sang i regnet
    FILMHISTORIKK24. juni 2022
  • Tingen fra en annen verden runder 40 år
    FILMJUBILEUM23. juni 2022
  • Anmeldelse: The Black Phone
    ANMELDELSE22. juni 2022
  • Barbariske Arnold
    FILMJUBILEUM21. juni 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet skrekk Netflix spenning Star Wars thriller superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Top Gun: Maverick (IMAX)
    ANMELDELSE26. mai 2022
  • Anmeldelse: Jurassic World: Dominion
    ANMELDELSE8. juni 2022
  • Kinoalliansen har startet kinoteknisk selskap
    KINOBRANSJEN3. juni 2022
  • Anmeldelse: The Black Phone
    ANMELDELSE22. juni 2022
  • 70 år med sang i regnet
    FILMHISTORIKK24. juni 2022
  • Tingen fra en annen verden runder 40 år
    FILMJUBILEUM23. juni 2022
  • Anmeldelse: The Black Phone
    ANMELDELSE22. juni 2022
  • Barbariske Arnold
    FILMJUBILEUM21. juni 2022
  • How to Pay For College Essays Online – Fusion Personnel says:

    […] do to deter fraud? Schools need to change their…

  • Pay For a Paper and Improve Your Grades - בית ספר זרקור says:

    […] fatigue. The lack of water can result in anxiety,…

  • How to Pay For College Essays Online - Corbet Naturecraft says:

    […] cost of college https://kinomagasinet.no/who-can-write-my-essay-for-me/ essays is very similar to…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Anmeldelse: The Body Remembers When the World Broke Open
Anmeldelse: Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of one Harley Quinn)