• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • MAGASINET
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Racer
    • Anmeldelse: Sannheten
    • Anmeldelse: Sommeren ’85
    • Anmeldelse: Sound of Metal
    • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
  • MAGASINET
    • KINOMAGASINET 5•2018
    • KINOMAGASINET 4•2018
    • KINOMAGASINET 3•2018
    • KINOMAGASINET 2•2018
    • KINOMAGASINET 1•2018
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
    • Nå kan du bestille Disney+ for 590 kroner
    • Gå ikke glipp av én eneste utgave – bestill abonnement på KINOMAGASINET her
    • Ja, vi elsker Kinoklubben!
    • HOLD skaper engasjement for kinogjengeren
  • Facebook

  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: Jurassic World: Fallen Kingdom (3D IMAX)

KINOFILM : Jurassic Park: Fallen Kingdom

4
Karakter:

Konklusjon

Om du bare er på utkikk etter god dinosauraction, skuffer ikke denne. Den har noen av de beste dinosaurene siden Jurassic Park  og Jurassic Park: The Lost World. Dinosaurene føles ekte, og de har klart blandingen av ekte effekter og CGI ypperlig. Problemet ligger i plottet, noe av manuset og en hel haug av unødvendig eksposisjon.

Eksterne lenker

Anmeldelse: Jurassic World: Fallen Kingdom (3D IMAX)
Alexander Svanåsbakken
Alexander Svanåsbakken
7. juni 2018

FILMFAKTA

Norgespremiere: 08.06.2018
Originaltittel: Jurassic World: Fallen Kingdom
Sjanger: Action Eventyr Sci-Fi
Skuespillere: Bryce Dallas Howard, Chris Pratt, Jeff Goldblum, Toby Jones, Ted Levine, James Cromwell
Regi: J.A. Bayona
Manus: Derek Connolly, Michael Crichton, Colin Trevorrow
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Lengde: 2 t. 8 min.
Produksjonsår: 2018
Distribusjon: United International Pictures
Aldersgrense: 12 år
Begrunnelse: Partier med mørk stemning og scener med skremmende og truende dinosaur-angrep, hvor mennesker blir drept, gjør at denne filmen får 12-årsgrense.

HANDLING

Tre år har gått siden dinosaurparken Jurassic World stengte dørene for godt. Dinosaurene har overtatt øya, men et vulkanutbrudd truer med å utrydde hele deres eksistens på nytt. Owen og Claire må bestemme seg for om de skal trosse naturens gang, og berge de forhistoriske skapningene. Men det viser seg at organisasjonen som rekrutterer dem til redningsoppdraget har farlige hensikter.

Jurassic World: Fallen Kingdom begynner sterkt. Åpningscenen er spennende, intens, episk og du begynner å kjenne en smule av den gamle Jurassic Park-følelsen.

Deretter kommer det sekvenser som er så full av eksposisjon at du nesten blir kvalm. Det er denne blandingen som jeg føler beskriver filmen best.

Det er i all hovedsak en underholdende film, men den har så mye tullete ting ved seg som jeg ikke vet hvorfor de har gjort.

Jurassic World: Fallen Kingdom prøver på en måte å gå en litt annen vei enn de tidligere filmene. Første halvdel av filmen er en komprimert versjon av Jurassic Park (1993) og Jurassic Park: The Lost World (1997). Det er her du virkelig merker hvor mye bedre de filmene er. Det er scener som nesten er en direkte kopi fra originalen, men som langt i fra har den samme magien. Et eksempel er når noen av karakterene i denne filmen ser en dinosaur for første gang. Det er en brontosaurus, akkurat som i den første, og filmskaperen prøver seg på et klassisk Spielberg skudd. Vi ser på karakterene som ser på noe som gir de hakeslepp, men vi får ikke se hva de ser på før spenningen til hva de ser på er til å ta og føle på. Når Laua Dern, Sam Neillog Jeff Goldblum ser de dinosaurene for første gang, så føler vi virkelig hvor stor og overveldende den opplevelsen er. Den samme scenen i Jurassic World: Fallen Kingdom har ikke den samme magien, og det er sånn filmen er – nesten, men ikke helt. Og når man ikke tilfører noe nevneverdig til filmserien, så burde ihvertfall det som er der være bra. Det blir også litt for mye håndholdt kameraføring for min smak.

Det er noe litt interessant med en så komprimert utgave av de to første filmene. En slags «Best of».  Det er nesten som om de ikke måtte skuffe de som ville ha litt “Hot dino action” Så de måtte bare kjappe seg gjennom alt det man forventer før de går over til det som er deres egen idé. Det er litt meningsløst, og filmen kunne lett blitt en del kortere om de var litt mer effektive og kanskje valgte å utforme første halvdel litt bedre. Det kan jo hende at de ville sørge for at alle hadde en viss forståelse for dinosaurene og hvor de kom fra, så de måtte lage en kjapp versjon først. Siste halvdel er til en viss grad avhengig av at du kjenner til dinosaurene og deres historie i dette universet.

Det er ingen tvil om hvem som er sjefen.
(Universal Pictures)

Det er i andre halvdel de prøver på noe nytt. De bringer frem noen nye ideer, prøver seg på noen nye vinklinger, men de tør ikke utforske dem hundre prosent. En slags vending som kanskje burde hatt litt større slagkraft blir nesten en bisetning fordi de ikke har bygd det opp godt nok. Kjernen i det de prøver å utforske ligger her, men det blir bare med forsøket. Det ender egentlig opp med å bli ganske likt som de tidligere filmene, bare i en litt ny setting. Det er likevel noen ideer som de kanskje burde brukt mer tid på eller som jeg håper de utforsker mer, så lenge de gjør det litt mer subtilt og mer nyansert. Det er jo ting som er hintet om i tidligere utgaver, men de klarer ikke å fullføre tanken. Det kommer noen kule dinosaurscener her, men de beste er tydelig inspirert av Jurassic Park.

For alle som gleder seg fordi Jeff Goldblum er med, ikke forvent noe. Han er med i maks 2 minutter. Og han gjør egentlig ingenting. Det du ser han i traileren er omtrent alt.

Dette er omtrent alt du får se av Jeff Goldblum i filmen.

Jeg likte både Bryce Dallas Howard og Chris Pratt mye bedre her enn i Jurassic World (2015). Selv om Chris Pratt bare er den samme karakteren som i Guardians of the Galaxy (2014). Denne gangen funket det bedre, og Bryce Dallas Howard utvikler seg mer til å bli en «badass» og det er gøy! Selv om de virkelig gjør noe ut av at hun går med høye hæler, noe hun tydeligvis kjempet for å beholde. Hun løper heldigvis ikke i dem.

De to nye karakterene Zia og Franklin, spilt av Daniella Pineda og Justice Smith, er litt meningsløse. De utgjør sammen med Pratt og Howard, de som reiser til øya for å redde dinosaurene. De oppleves som ekstreme stereotyper og gir egentlig filmen ingenting. Skuespillet er heller ikke allverden, så de føles ekstremt overflødige. Det er nok en sjanse for at det rett og slett er manuset, for de gir oss ingen grunn til å bry oss om dem.

Denne filmen bruker i mye større grad animatroniske dinosaurer og det merkes. Dinosaurene føles i en mye større grad som en del av universet og som levende vesener. Det var noe av problemet med den første Jurassic World. Der tok CGI overhånd, og det føltes ikke virkelig. Men denne fikk meg til å føle litt mer ærefrykt for dinosaurene igjen. Og hva mer kan be om fra en Jurassic Park-film? Det var vel det beste med denne filmen, hvordan man virkelig fikk følelsen av at dinosaurene var ekte, farlige dyr.

Chris Pratt og hans trofaste bestevenn Blue.

J.A. Bayona er forsåvidt en habil regissør. Han har jo laget den ekstremt gode The Orphanage (2007) tidligere, men han står også for The Impossible (2012), som er noe av det dårligste jeg har sett, i absolutt alle ledd, så jeg var litt usikker på hvordan denne filmen kom til å bli. Han gjør en god jobb. Han klarer å skape spenning i en del scener og noen kule dinosaur mot mennesker-action, og åpningscenen, som nevnt, er bra. Noe jeg la merke til i denne filmen, var at regissøren liker å ta noen bevegelser eller noe litt mer actionorientert og repetere det i klippingen. Han klipper så man ser samme bevegelse, hopp eller fall flere ganger. Jeg kan jo ikke annet enn å tro at det er bevisst, men det var veldig rart og satte meg litt ut av de øyeblikkene. Jeg vet ikke hvor god han er på å få frem følelser.

Kul nok film, tiden går fort når du ser den, men mye kommer til å irritere. Heldigvis er dinosaurene kule nok til å håndtere det.

Takk til ODEON kino Oslo for presseadgang.

Relaterte saker3DAnmeldelseForsidenImaxKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
7. juni 2018
Alexander Svanåsbakken
Alexander Svanåsbakken https://www.facebook.com/alexander.svanasbakken

Journalist for KINOMAGASINET og utdannet filmregissør.

Relaterte saker3DAnmeldelseForsidenImaxKino
  • Ny trailer: Jurassic World: Fallen Kingdom 09.12.2017

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: The Racer

Anne Helen Houg18. februar 2021
Les mer

Anmeldelse: Sannheten

Torunn Sola10. februar 2021
Les mer

Anmeldelse: Sommeren ’85

Anne Helen Houg8. februar 2021
Les mer

Anmeldelse: Sound of Metal

Preben Lillebø Rongve4. februar 2021
Les mer

Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)

Iver Neset27. desember 2020
Les mer

Anmeldelse: Operasjon Nordpolen: Svippen på eventyr

Joachim Eikeri23. desember 2020
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Redaksjonsassistent: Christian Høkaas.

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, 
Katrine Wang Svendsen
, Torbjørn Grav
, Marcus Patai
, Preben Lillebø Rongve, 
Matias Kjøstad, 
Torunn Sola,
Stina Ueland, 
Joachim Eikeri
, Rolf Einar Hammerås, Trond Sätre, Eren Gudny og Kaisa Waldenstrøm Breiland

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

KINOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Disney-sjefen sier det er «ingen vei tilbake»
    KORONAVIRUSET4. mars 2021
  • Stor amerikansk kinokjede har bedt om konkursbeskyttelse
    KORONAVIRUSET3. mars 2021
  • Trailer: Delete Me (TV-serie)
    TRAILER3. mars 2021
  • Fikk bare holde åpent halvannen uke
    KORONAVIRUSET2. mars 2021

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Teknologi Video DVD Blu-ray VOD trailer drama film action Disney Fremhevet Netflix Marvel skrekk spenning Star Wars thriller superhelt komedie eventyr krim grøsser spillefilm dc Skrekkfilm animasjon x-men

© 2013-2020 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Sound of Metal
    ANMELDELSE4. februar 2021
  • Anmeldelse: Sannheten
    ANMELDELSE10. februar 2021
  • Ny, norsk versjon av «Tre nøtter til Askepott»
    FILMPRODUKSJON18. februar 2021
  • Her er de nye trailerne vist under Super Bowl 2021
    TRAILER8. februar 2021
  • Disney-sjefen sier det er «ingen vei tilbake»
    KORONAVIRUSET4. mars 2021
  • Stor amerikansk kinokjede har bedt om konkursbeskyttelse
    KORONAVIRUSET3. mars 2021
  • Trailer: Delete Me (TV-serie)
    TRAILER3. mars 2021
  • Fikk bare holde åpent halvannen uke
    KORONAVIRUSET2. mars 2021
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Anmeldelse: Vann over ild (Oslo Pix)
Anmeldelse: Adrift