• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    • Anmeldelse: The Dam
    • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    • En trygg og blodig oppfølger: Scream VI
  • KINOBRANSJEN
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: House of the Dragon (episode 1)

VOD : House of the Dragon

4
Karakter:

Konklusjon:

House of the Dragon starter trygt, men inneholder fortsatt nok intriger og kamper at man vil se hvor veien går videre. Det er en fryd å være tilbake i Westeros!

Eksterne lenker. Les mer hos:

Anmeldelse: House of the Dragon (episode 1)
Preben Lillebø Rongve
22. august 2022

FILMFAKTA

Vises på: HBO Max, med 4K og Dolby Vision
Norgespremiere: 22. august 2022
Skuespillere: Paddy Considine, Matt Smith, Milly Alcock
Språk: Engelsk
Episoder: 10. Slippes en hver mandag fremover
Lengde: Ca 50 min per episode
Aldersgrense: 18 år

HANDLING

Vi er tilbake i det kjente Game of Thrones-universet, Westeros. Denne gangen følger vi bare et hus, Dragenes hus. Targaryen-familien sitter på Jerntronen, men hvem av de med drageblod i kroppen ender opp på tronen til slutt?

Det medfølger enorme forventninger når man ta opp tråden etter Game of Thrones, så spørsmålet er enkelt: Klarer den første episoden av House of the Dragon å vise at de fremdeles holder samme standard?

Så hva gjør en god første episode? For min del er det å gi en tydelig og klar introduksjon til rollegalleriet seerne skal følge over de neste episodene. Å presentere hvem vi skal heie på og hvem vi skal hate, hvilke drømmer og potensiale karakterene har. Og ikke minst; et mysterie som holder interessen oppe. Game of Thrones hadde mystiske skapninger i skogen allerede i første episode. Hva har House of theDdragons?

Milly Alcock er sjarmerende og sympatisk i rollen som Rhaenyra Targaryen.

Historien starter 173 år før Daenerys Targaryen. En drage flyr over King’s Landing og det gir en bittersøt smak å tenke tilbake på sist gang jeg så en drage fly over samme by. Men denne gangen er det fred og ingen fare, og rytteren på dragen er prinsesse Rhaenyra Targaryen (sjarmerende spilt av nykommeren Milly Alcock). Hun vil ri på drager og kjempe kamper, men dronningen minner prinsessen på at «kvinner skal føde, ikke krige». Hennes far Kong Viserys Targaryen (spilt av Paddy Considine) sitter på Jerntronen og venter ivrig på at sin arvtager skal bli født. Han er bombesikker på at sitt neste barn blir en gutt. Faktisk er han så sikker at han arrangerer turnering og fest for å feire sin førstefødte sønn! Dette utløser episodens høydepunkt. Men actionscene blir dessverre her  utført filmatisk enkelt og serverer ikke noe sjokkerende eller overraskende visuelt. Et par interessante kameravinkler under turneringen sitter igjen i minnet, men blir raskt oversvømt av overdreven vold og hurtige klipp.

Kongen t.v fremføres av Paddy Considine, her sammen med broren t.h., som er spilt av Matt Smith.

Intrigene som eksisterer på denne tiden i King’s Landing etableres tydelig ganske raskt. «Dronningen som skulle vært» (Eve Best) er fortsatt bitter på at hun ikke fikk sitte på Jerntronen ettersom hun er kvinne – vi skjønner at hun pønsker på ett eller annet for å kunne ende på Jerntronen selv.

Broren til kongen, Daemon Targaryen, er en voldelig og uforutsigbar mann, (ekkelt godt spilt av Matt Smith) og skaper uro blant kongens råd med sine hensynsløse handlinger.

Jeg ser enkelt for meg hvilke spill rundt Jerntronen som vil oppstå, men historien i første episode legger ikke frem så mye de mulige konsekvensene eller betydninger det kan få, enten visuelt eller via dialoger. Serieskaperne Ryan Condal og Miguel Sapochnik starter trygt og rolig.

For meg var forholdet mellom kongen (Considine) og dronningen (Sian Brooke) det mest interessante i denne episoden. Det er tydelig hvor mye som står på spill for at de må få en sønn. De har forsøkt utallige ganger og dronningen føler hun har feilet i sin rolle som kvinne etter å ha mistet hele fem unger tidligere. Kongen føler seg svak og sviktende i rollen som konge og mann ved å ikke kunne produsere en gutt. Det er sårt, menneskelig og forståelig hvor skjørt det er og hva som står på spill for dem.

Det er tydelig at serieskaperne vil fremheve kvinnens rolle i Westeros. Både gjennom «Dronningen som skulle vært» og det nesten forsømte barnet Rhaenyra. Dessverre velger de å fokusere på mannstunge scener i rådet og legger kvinnekarakterene litt i skyggen i løpet av hele episoden. Jeg skulle gjerne sett mer av problemstillingene og konfliktene til Rhaenyra fra hennes perspektiv, isteden for å få servert meningene om henne gjennom andres øyne og tanker.

Kommer jeg til å se neste episode? Ja. Rollefigurene som fikk mest kjøtt på beina er interessante og fascinerende nok til at jeg vil vite hva som skjer med dem videre. Jeg har mine tanker om hvor historien vil gå, men håper at på klassisk Game of Thrones-vis går serieskaperne imot det åpenbare og trygge. Det er jo derfor vi vil tilbake til Westeros. Her var ingen til å stole på og alt – virkelig alt – kunne skje. Jeg håper at House of the Dragon forlater sin trygge havn til slutt og sender publikum ut i stormfulle og usikre eventyr i Westeros.

Trailer fra serien. Anbefaler å ikke sees for å hindre spoilers.
Relaterte sakerAnmeldelseForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
22. august 2022
Preben Lillebø Rongve

Relaterte sakerAnmeldelseForsiden

Siste saker fra ANMELDELSE

En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4

Jon Smeland Olsen25. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods

Matias Kjølstad23. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: The Dam

Anne Helen Houg15. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl

Terje Thomassen15. mars 2023
Les mer

En trygg og blodig oppfølger: Scream VI

Jon Smeland Olsen9. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Saint Omer

Anne Helen Houg7. mars 2023
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    ANMELDELSE25. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak
    KINODRIFT21. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival dc animasjon eventyr

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Nye Lord of the Rings-filmer i sikte
    FILMPRODUKSJON26. februar 2023
  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023
  • Trailer: Sulis 1907
    TRAILER28. februar 2023
  • Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak
    KINODRIFT21. mars 2023
  • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    ANMELDELSE25. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak
    KINODRIFT21. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Anmeldelse: Bullet Train
Anmeldelse: Nope