
KINOFILM : Gulliver er tilbake

Konklusjon:
Dette er en film for de minste barna. At filmen har seks-årsgrense og ikke er tillatt for alle synes undertegnede er merkelig. Den har humor i alle kampscener og den er på ingen tidspunkt tilnærmet skummel. Animasjonen kunne vært bedre og historien distanserer seg fra det originale-materialet om Gulliver. En familiefilm hvor de eldste barna raskt faller av, men trygg og god underholdning for de minste.
Eksterne lenker. Les mer hos:
FILMFAKTA
Norsk kinofilmpremiere: 20.01.2023
Originaltittel: Gulliver Returns
Norske stemmer: Odin Waage, Alexandra Rotan, Frank Kjosås, Mikkel Gaup, Paul Ottar Haga
Sjanger: Animasjon / Familiefilm / Barnefilm
Regi: Ilya Maksimov
Nasjonalitet: Ukraina / Kypros
Aldersgrense med begrunnelse: 6 år. Denne animasjonsfilmen har en neddempet og humoristisk grunnstemning. Enkelte mørke og dramatiske scener med kamphandlinger, gjør at filmen får aldersgrense 6 år.
Språk: norsk/ukrainsk
Produksjonsår: 2021
Distributør: Manymore AS
HANDLING
Historien er at Gulliver inviteres tilbake til Lilliput, øystaten han hjalp mot nabostaten Blefuscu ett år tidligere. I mellomtiden har det gått 40 år i Lilliput, grunnet kongens ekstremt sterke ønske om å se Gulliver igjen. Når den normalt store Gulliver ankommer øystaten, blir han anklaget for forræderi.
Det er ikke størrelsen som teller. Det er hvordan du bruker det du har er det et ordtak som sier.
Etter en forespørsel om hjelp mot en forekommende invasjon returnerer Gulliver til Lilliput. Det har gått 40 år siden han var der sist. Og en ting er sikkert: han er ingen kjempe slik eventyret forteller at han en gang var. Han er en helt vanlig mann.
Filmen distanserer seg fra originalhistorien på flere måter. Kanskje på så mange måter at den egentlig ikke har noe med den foregående historien å gjøre.
Uansett, det er selskapet Manymore AS som distribuerer denne ukrainske animasjonsfilmen som er basert på en ide av selveste president Volodymyr Zelenskyj.
Ideen gikk ut på å presentere Gulliver som en vanlig mann som utførte store bragder. Zelenskyj er også en av manusforfatterne på filmen.
Denne ideen ble unnfanget for flere år siden. Og nå som Russland har gått til krig mot Ukraina kan man i grunn trekke mange likhetstrekk fra filmen og til virkeligheten. En stormakt invaderer en mindre by og kun samarbeid, heltemot og kløkt kan stoppe den store trusselen.

Kongen av Lilliput ergres over Gullivers størrelse. Han forventet en kjempe! Er dette redningsmannen?
Animasjonen er ikke så flytende og god som vi er vant til her i huset. Det virker som karakterene har begrenset med ansiktsuttrykk og er noe stive i bevegelsene. Dette er elementer som jeg hang meg oppi i starten av filmen, men ikke tenkte så mye over utover i filmen. Jeg så denne filmen med to av mine barn. En på seks og en på åtte, og ingen av de reagerte på animasjonen. Filmen er tross alt en barnefilm og jeg baserer terningkast og opplevelse gjennom deres syn på filmen.

Gulliver og Marci i trøbbel.
Den norske dubben fungerer utmerket. Det er Skuespiller Odin Waage som har dubbet Gulliver og Frank Kjosås har kongens stemme. Sangeren Alexandra Rotan hører vi som Marci. Disse tre hovedrollene fungerer utmerket. Og sangene i filmen er overraskende gode og passende der de dukker opp.
Men det er mye som kunne vært bedre i denne filmen. Animasjonen og historien blant annet. Historien bruker det kjente eventyret om Gulliver’ reise som grunnfortelling, men velger å sette søkelys på at han aldri var noen kjempe, som i originalhistorien, bare en vanlig fyr som bokstaveligtalt har blitt blåst opp gjennom fortellingene om ham.
Dette er et grep som fjerner materien såpass langt fra originalmaterialet at det kan diskuteres om det er en fin vri på historien eller om det rett og slett ødelegger klassikeren. Jeg personlig liker grepet da det gjør det hele til en mer barnevennlig historie om viktigheten av å stå sammen. Samtidig savnet jeg en stor kjempe Gulliver som kunne knuse seg vei gjennom fiendens hær. Der igjen ville det barnevennlige i det muligens forsvinne.
Allikevel er moralen såpass god at den veier opp for mye. Filmen forteller oss at selv om du har en kjempegod spiller på laget, så hjelper ikke det om ikke hele laget jobber sammen.

Kjærligheten blomstrer.
Barna mine likte også filmen og den er tross alt myntet på dem. Om du skal se film med hele familien ville jeg kanskje valgt en annen, da denne ikke engasjerer hele familien. Den er veldig trygg, tar ingen sjanser og går en smule tregt til tider. Skal barna se film alene er dette et trygt valg. Så kan de voksne gjøre andre ting.
Og husk, det er ikke størrelsen som teller. I alle fall ikke ifølge denne filmen.
Facebook
RSS