• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    • Anmeldelse: Memory
    • Anmeldelse: Doctor Strange in the Multiverse of Madness
    • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: Den fantastiske reisen til Fakiren som gjemte seg i et Ikea-skap

KINOFILM : Den fantastiske reisen til Fakiren som gjemte seg i et Ikea-skap

2
Karakter:

Konklusjon

Til tross for at enkelte biroller skinner igjennom, er filmen retningsløs og pinlig. Problemer oppstår når protagonisten sjonglerer mellom to karaktermotivasjoner og er bare en kasteball i europeiske land i håp om å hoppe tilbake i en dårlig etablert «kjærlighet ved første blikk»-historie.

Eksterne lenker

Anmeldelse: Den fantastiske reisen til Fakiren som gjemte seg i et Ikea-skap
Christian Høkaas
3. april 2019

FILMFAKTA

Norgespremiere: 05.04.2019
Originaltittel: The Extraordinary Journey of the Fakir
Sjanger: Komedie, drama, familiefilm
Skuespillere: Dhanush, Bérénice Bejo, Erin Moriarty, Barkhad Abdi, Gérard Jugnot
Regi: Ken Scott
Produsent: Tia Hasibuan, Mike Im, Tae-sung Jeong, Priya N.K., Gope T. Samtani, Sunil Samtani
Nasjonalitet: Frankrike
Språk: Engelsk
Produksjonsår: 2018
Distribusjon: Another World Entertainment

HANDLING

Aja er en svindler fra India som nylig mistet sin mor. Han drar til Paris for å gjenforenes med sin far, men møter på den amerikanske Marie i en Ikea-butikk. Han forelsker seg i henne og de avtaler et stevnemøte dagen etterpå. Uheldigvis for Aja, som overnattet i et Ikea-skap, våkner han opp i en varebil, som tar han ut av landet.

Jorda rundt på 80 klisjéer.

En såkalt road movie, er en av de mange sjangrene som har en lei tendens av å kjøre rett inn i en klisjévegg. Særlig i komedier. Du har selvfølgelig filmer som Little Miss Sunshine med nyanserte, morsomme og flotte karakterer (og som har et klart budskap), mens enkelte filmer gir overbærende, flaue stereotyper (slik som EuroTrip).

Jeg har veldig lyst til å si at Den fantastiske reisen til Fakiren som gjemte seg i et Ikea-skap, eksisterer i den første kategorien.

Særlig når den har en så festlig tittel, som jeg kommer til å forkorte til Reisen til Fakiren videre i anmeldelsen. Uheldigvis er dette en retningsløs film, som hopper rett over steget av glimrende parodi og lander på en flau fadese.

Reisen til Fakiren introduserer oss for den indiske guttungen Aja, som blir fengslet av tryllekunstnere på gatene i hjembygda. Han oppdager også at disse gatetriksene er ypperlige anledninger til å svindle turister. Dette blir hans jobb fra liten gutt til voksen mann, hvor han sjarmerer og opptrer for dumme turister mens han stjeler lommebøker, mobiltelefoner og andre eiendeler. Etter hans mors død tar han med asken hennes, 100 Euro (falske selvfølgelig), et indisk pass og et kjærlighetsbrev til sin far på en spennende reise.

Aja har fått vit at faren er i Frankrike og bestemmer seg for å dra for å finne ham. Første mål for reisen er å besøke den lokale Ikea-butikken i Paris, fordi han alltid har hatt en fascinasjon for denne kjeden.

Her møter han Marie (Erin Moriarty), som han forelsker seg i ved første øyekast. De avtaler å møtes dagen etterpå, men Aja får et problem. Han overnatter i et skap i Ikea-butikken, som blir fraktet ut og transportert til et annet land. Nå må han begi seg ut på nye utfordringer hvis han skal møte Marie igjen.

Noen kan allerede se problemene ved denne filmen av synopsisen i avsnittet ovenfor. Hvis man sammenligner det med klassiske heltefortellinger, hvor øyeblikket man «krysser over dørterskelen» skal lede hovedkarakteren inn i et nytt eventyr, så har denne filmen to «dørterskel»-øyeblikk i to forskjellige sjangere, med to forskjellige motivasjoner, satt sammen over veldig kort tid.

Den ene er når Aja (som i voksen alder er spilt av den indiske superstjernen Dhanush) skal dra fra India og finne sin far. Han tar et valg og oppdager en helt ny verden. Det andre er når Ikea-skapet leder ham til et annet land og han skal nå finne tilbake til sin «store kjærlighet».

Det er ikke nødvendigvis at dette er en svakhet med filmen. Jeg hadde et håp at den kunne sjonglere mange motivasjoner. Filmer som har absurde motivasjoner med enda mer absurde konsekvenser kan være ekstremt latterlige på film. Dette her kunne vært en indisk versjon av komedien Hundreåringen som klatret ut gjennom vinduet og forsvant.

Dessverre har ikke filmen like stor forståelse av komedie som denne svenske perlen. Reisen til Fakiren prøver litt for hardt og litt for ofte. Den kan til tider minne litt om en klein film fra 1. klasse på medier og kommunikasjon, som sitter på en idé og maser febrilsk denne idéen på publikumet. Man humrer kanskje litt, men synes det er flaut å se på til slutt.

Det er litt synd, for jeg tror det er elementer ved denne filmen som kan bearbeides og gi et kompetent verk. F.eks. er fargesymbolikken i filmen veldig spennende i kontrasten mellom de røde, oransje og brune fargene i India i samspill med de blå og gule i Ikea. Det er også enkelte karakterer som skinner godt igjennom. Barkhad Abdi har et veldig karakteristisk utseende og imponerte i både Captain Phillips og Blade Runner 2049. Det er enkelte rollefigurer han gjør veldig godt. Bérénice Bejo var også en fryd å se igjen, i en mye mer nyansert rolle enn det Marie har.

Jeg er fullstendig klar over at filmen er basert på en bestselgende bok, men den tas ikke med i vurderingen da undertegnede har verken lest den eller kjenner til innholdet. For det første fungerer ikke rammeverket i Reisen til Fakiren særlig godt. Rammeverket er Aja som forteller om hans reise til tre unge gutter i India. Dette er et klassisk rammeverk i mange dramafilmer som har et utgangspunkt i en fabelaktig historie, men det er ikke alltid det er nødvendig. (Jeg mener at Historien om Pi, som er en vidunderlig film, hemmes av dette).

Jeg tror også idéen om å plassere faren til Aja i Paris er et dårlig valg. Kulturforskjellene hadde kanskje vært enda morsommere (og mindre rotete) om Aja dro til Sverige og møtte henne i en svensk Ikea-butikk og ikke en fransk. Bollywood-dansenumrene er også uutholdelige. Til slutt har vi kjærlighetshistorien mellom Aja og Marie, som er pinlig og lite troverdig. Det er som en voldsom irriterende festbremser i en allerede fungerende karaktermotivasjon (Aja som prøver å gjenforenes med sin far) at dette blir en vond infeksjon som dreper filmen.

Det virker som om hvert land Aja besøker er regissert og skrevet av en ny person, med hver sin sjangerforståelse og sans for humor. Det kan kanskje komme av problematikken ved å adaptere fra en roman, men jeg sliter med å plukke ut hva filmen vil fortelle meg. Noen ganger hedrer den Bollywood gjennom musikalnumre, så gjør den et halvhjertet forsøk på å si noe om innvandring i Europa, så litt Ikea-parodi og deretter sklir den ned i en klassisk «kjærlighet ved første blikk»-historie.

Hva er visjonen? Skal den parodiere klisjéene, så gjør den en dårlig jobb med det. Skal den gi et dypere budskap om migrasjon og Europe gjennom stereotyper, så gjør den en dårlig jobb her også. Reisen til Fakiren er dessverre retningsløs. En bomtur. En reise som avslutter med et «bleh».

Relaterte sakerForsidenVideo
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
3. april 2019
Christian Høkaas

Redaksjonsassistent hos KINOMAGASINET. Fullførte en mastergrad i filmvitenskap på NTNU i 2018.

Relaterte sakerForsidenVideo

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once

Jon Smeland Olsen17. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: Rutete Ninja 2

Joachim Eikeri14. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: Memory

Jon Smeland Olsen10. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Magnus Meling5. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel

Joachim Eikeri4. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: Villmenn

Joachim Eikeri21. april 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Hvorfor får filmer oss til å gråte, skvette og juble
    19. mai 2022
  • To år etter blir det krigsfilmpremiere
    FILMLANSERING19. mai 2022
  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix skrekk spenning thriller Star Wars superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
    ANMELDELSE4. mai 2022
  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022
  • Kampen om kinogodtet fortsetter. Noen norske kinosjefer ønsker å nekte kundene å ta med medbragt.
    KINOBRANSJEN22. april 2022
  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Hvorfor får filmer oss til å gråte, skvette og juble
    19. mai 2022
  • To år etter blir det krigsfilmpremiere
    FILMLANSERING19. mai 2022
  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022
  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper | Erzurumdanhaber.com says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • Massasje escorte thai escorte oslo | escorte massasje real escorte date – Realxpressionz says:

    […] som så skulle bringe ordrene videre til de norske…

  • Alexandr says:

    He Makes Money Online WITHOUT Traffic? Most people believe that…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Anmeldelse: Dumbo
Anmeldelse: Pet Sematary