• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    • Anmeldelse: How to Blow Up a Pipeline
    • Starten på slutten av en endeløs motorvei: Fast & Furious 10
    • Anmeldelse: R.M.N
    • Anmeldelse: Corsage: Ubeskrivelig hjerteskjærende
  • KINOBRANSJEN
    • Gir seg etter femten år på Ski kino
    • Varsler storsatsing på kinofilmer
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 7•2022
    • KINOMAGASINET 6•2022
    • KINOMAGASINET 5•2022
    • KINOMAGASINET 4•2022
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: Baby Driver

KINOFILM : Baby Driver

5
Karakter:

Konklusjon:

Baby Driver er en musikalfilm med bil og kuler. En høyspent opplevelse som får deg til å ville råkjøre ut av kinosalen.

Eksterne lenker. Les mer hos:

Anmeldelse: Baby Driver
Rafael Motamayor
3. august 2017

FILMFAKTA

Norgespremiere: 04.08.2017
Sjanger: Action/Komedie
Skuespillere: Ansel Elgort, Lily James, Jon Hamm, Jamie Foxx
Regi: Edgar Wright
Manus: Edgar Wright
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Lengde: 1 t. 52 min.
Produksjonsår: 2017
Distribusjon: United International Pictures
Aldersgrense: 15 år.
Begrunnelse: Flere nærgående volds- og drapsskildringer gjør at filmen får aldersgrense 15 år.

Baby Driver er en høyoktan musikalsk opplevelse hvor dansing og synging er erstattet med kuler og dekk.

Det mest frustrerende med «heist»-filmer er hvor langt man må vente før ranet endelig begynner. Dette er det dog ingenting å bekymre seg for i Edgar Wrights sin nyeste film, Baby Driver.

Rett fra starten, og jeg mener det bokstavelig talt – åpningsscenen av filmen ligger allerede på YouTube – er du midt i et bankran. Dere har sett andre heist- og biljaktscener før, men dere har aldri sett en heistscene som er koreografert etter en sang.

Husker dere barscenen i Shaun of the Dead der Shaun, Liz og Ed slo en zombie til rytmen av Don’t Stop Me Now fra Queen? Har du lyst til å se en hel spillefilm i samme stil? Da er Baby Driver filmen for deg. En film der ingen synger og med en koreografi uten dansing.

Ansel Elgort spiller Baby – det stemmer, B-A-B-Y – Baby. En fluktsjåfør som alltid hører på musikk for å drukne øresusen. Han snakker ikke, han bare hører på musikk og kjører bedre enn alle andre. Tenk Ryan Gosling i Drive – bare 14 år yngre og ikke så seriøs. Elgort spiller Baby på en måte som får oss til å tro at noen faktisk kunne gjør det han gjør, og klarer å ikke miste sympati for karakteren selv når han begynner å gå dypere inn i krimverden.

Han snakker bare til Debora, spilt av Lily James (kjent fra siste Askepott-film og Downton Abbey). Hun er en servitrise som virker veldig Twin Peaks-inspirert, men Debora er mer enn bare en eventyrprinsesse. Hun faller ikke bare for Baby, men for livet hans, og snart ligner hun Bonnie (and Clyde) mer enn Askepott.

Karaktergalleriet i Baby Driver er ikke så utviklet, men likevel er man interessert i dem.

Her møter du et spektakulært persongalleri av bankrøvere spilt av Jon Bernthal, Jon Hamm, Eiza Gonzalez – og Jamie Foxx som her fremfør kanskje sin beste rolleprestasjon – gjennom hele karrieren.

Det er ikke mye rom for karakterutvikling i Baby Driver, men vi trenger ikke det. Man får akkurat nok informasjon til å vite hvem disse menneskene er og hvorfor de gjør det de gjør. De ledes av en nokså kjedelig Kevin Spacey – mest kjent i det siste som Frank Underwood i den meget suksessfulle serien House of Cards.

Selv om det er en heistfilm/musikal, får du også en spennende kjærlighetshistorie i Baby Driver.

Høres dette latterlig ut? Regissøren Edgar Wright er kjent for å lage spennende og utrolig vellagde filmer ut fra latterlige konsepter. En komedie-zombiefilm? En sci-fi film om alkoholikere? Hvorfor ikke! Men Baby Driver har kanskje det latterligste premisset ennå.

Og det fungerer! Noen filmer bruker klipping for å sette scener til rytme av en sang, men i Baby Driver er hele filmen er laget med koreografi fra starten. Kuler, bildører, politisirener, dialog og fottrinn beveger seg med musikken. Vi ser ingen dansere eller store musikalnummere som i La La Land, men Baby Driver danser likevel til musikken.

Det finnes mye moro i Baby Driver, som en misforståelse om hva «Mike Meyers fra Halloween-mask» betyr.

En film synkronisert til musikk må ha et godt soundtrack. Heldigvis har Baby Driver like god smak i musikkvalgene som karakteren Baby. Filmen begynner jo med en biljakt, mens Bellbottoms av Jon Spencer Blues Explosion sprenges ut fra hodetelefonene til Baby.

Vi er vitner til de kuleste actionscenene – koreografert til sanger som Brighton Rock, Tequila, Smokey Joe’s La La – og en spektakulær scene der kuler sprenges under jodling fra sangen Hocus Pocus av Focus.

I en kinosommer full av superheltfilmer, oppfølgere og nyinnspillinger, er det forfriskende å se en god original film.

Om denne filmen er vanvittig morsom, actionfylt og har et badass soundtrack? Rent gull!

Med Baby Driver klarer Edgar Wright å lage en film som får deg til å ville råkjøre ut av kinosalen med soundtracket på høyt volum.

Relaterte sakeractionbilForsidenheistfilmmusikkran
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
3. august 2017
Rafael Motamayor https://www.facebook.com/rafael.motamayor?fref=ts

Skribent for KINOMAGASINET. Journalistikkstudent.

Relaterte sakeractionbilForsidenheistfilmmusikkran
  • Omtale av Baby Driver: Ny standard for bilfilm 02.08.2017

Siste saker fra ANMELDELSE

Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting

Jon Smeland Olsen29. mai 2023
Les mer

Anmeldelse: How to Blow Up a Pipeline

Terje Thomassen23. mai 2023
Les mer

Starten på slutten av en endeløs motorvei: Fast & Furious 10

Jon Smeland Olsen18. mai 2023
Les mer

Anmeldelse: R.M.N

Anne Helen Houg8. mai 2023
Les mer

Anmeldelse: Corsage: Ubeskrivelig hjerteskjærende

Ole-Kristian Solberg Elden4. mai 2023
Les mer

Anmeldelse: Guardians of the Galaxy Vol. 3

Magnus Meling2. mai 2023
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    ANMELDELSE29. mai 2023
  • En oppsummering av Cannes 2023
    FESTIVAL27. mai 2023
  • En ny havfrue, for en ny tid
    FILMOMTALE24. mai 2023
  • Anmeldelse: How to Blow Up a Pipeline
    ANMELDELSE23. mai 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama Kinobransjen film action Disney Magasinet skrekk Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix thriller spenning Star Wars Skrekkfilm superhelt komedie Festival dc grøsser animasjon

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Heng på – Stallone tar en ny «Cliffhanger»
    FILMPRODUKSJON2. mai 2023
  • Fort & farlig: Fast & Furious 10
    FILMOMTALE12. mai 2023
  • Anmeldelse: Guardians of the Galaxy Vol. 3
    ANMELDELSE2. mai 2023
  • Viva El Duderino! Et kjært tilbakeblikk på The Big Lebowski
    FILMHISTORIKK15. mai 2023
  • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    ANMELDELSE29. mai 2023
  • En oppsummering av Cannes 2023
    FESTIVAL27. mai 2023
  • En ny havfrue, for en ny tid
    FILMOMTALE24. mai 2023
  • Anmeldelse: How to Blow Up a Pipeline
    ANMELDELSE23. mai 2023
  • kathleen says:

    Would you cum to the dark side for me? http://prephe.ro/Phqn

  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Anmeldelse: Atomic Blonde
Anmeldelse: Den andre siden av håpet