
Den nye eieren av Nordic Cinema Group (NCG) – som inkluderer SF Kino i Norge – tror at kjeden blir størst i Norge.
Det fremgår av pressemeldingen der AMCs oppkjøp av NCG blir bekjentgjort.
NCGs kinoer er fra før markedsleder i Sverige, Finland, Estland, Latvia og Litauen, og nummer to i Norge – etter Nordisk Film Kino.
Med den nye kinoen på Storo i Oslo – som har utsatt åpning fra høsten 2017 til våren 2018 – skriver AMC at de venter at markedsandelen til kjeden øker, slik at de blir også nummer én i Norge.
Etter AMCs oppkjøp av NCG forblir hovedkontoret i Stockholm, men dette blir nå en underavdeling av London-baserte Odeon Cinemas Group, som AMC kjøpte i november 2016.
Odeon Cinemas er markedsleder i Storbritannia, Irland, Italia og Spania, nummer to i Østerrike og Portugal og nummer fire i Tyskland. Samlet sett er Odeon Europas største kinokjede.
Og morselskapet AMC er den største kinokjeden i USA, og via eierskapet av Odeon altså den største kinokjeden i Europa – og den største kinokjeden for hele Tellus (Jorden) sett under ett.
Facebook
RSS