• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    • Anmeldelse: Munch
    • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    • Anmeldelse: Babylon
    • Anmeldelse: La elva leve
  • KINOBRANSJEN
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
    • Filmweb har rundet 25 år. Her er historien om dette unike norske nettstedet.
    • Er over kneika, men fortsatt utfordrende
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

KINOBESØK

Alt i rute i Fredrikstad med Atmos-installasjonen

Daglig leder Dan Hugo Marki Fuhlendorrf og medarbeider Joakim Fuhlendorrf i Kino & AV Teknikk i gang i den siste og minste salen hos Fredrikstad Kino – sal 1 (68 seter). Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
Alt i rute i Fredrikstad med Atmos-installasjonen
John Berge
19. oktober 2016

FREDRIKSTAD: – Jeg synes ikke det er «overkill» med Dolby Atmos-installasjon i så mange saler, selv om noen kanskje synes det!

Det forteller daglig leder og gründer Dan Hugo Marki Fuhlendorrf i Kino & AV Teknikk til KINOMAGASINET om Dolby Atmos-installasjonen som firmaet har sørget for hos Fredrikstad Kino.

Arbeidet startet i midten av august og vil bli fullført nå mot slutten av oktover 2016. Dermed er kinoen som fjorten ganger har vunnet tittelen årets norske kino klar som landets største Dolby Atmos-kino, i hele fire saler.

Kino & AV Teknikk fra Lier utenfor Drammen, anført av familien Fuhlendorrf, vant det prestisjetunge anbudet foran giganten Unique Cinema Systems og den andre etablerte utfordreren, Videvox.

Foruten nye Klipsch-høyttalere kostet kinoen også på seg et nytt Harkness-lerret.

Kinosjef Jørgen Søderberg Jansen i Fredrikstad Kino (t.v.) og daglig leder Dan Hugo Marki Fuhlendorrf i Kino & AV Teknikk inne i sal 2, den største hos Fredrikstad Kino. Der er nå Dolby Atmos-utstyret installert. Foto: John-Håkon Asker, KINOMAGASINET.no ©

Kinosjef Jørgen Søderberg Jansen i Fredrikstad Kino (t.v.) og daglig leder Dan Hugo Marki Fuhlendorrf i Kino & AV Teknikk inne i sal 2, den største hos Fredrikstad Kino. Der er nå Dolby Atmos-utstyret installert. Foto: John-Håkon Asker, KINOMAGASINET.no ©

Kino & AV Teknikk startet arbeidet med den største og mest omfattende salen – sal 2 med 330 seter – 15. august.

Deretter tok Kino & AV Teknikk suksessivt salene i størrelsesorden: sal 3 (213 seter), deretter sal 5 (112 seter) og sal 1 (68 seter).

KINOMAGASINET besøkte nylig Fredrikstad Kino mens Fuhlendorff & Co. arbeidet med denne minste salen.

– Det er lenge siden kinoen har oppgradert lydanlegget. Det har ikke skjedd siden kinoen var ny for femten år siden. Så nå har vi byttet ut de gamle og selvsagt lagt til mange nye forå få Atmos-lyd fra take.

Dette er den tredje kinoen i Norge som det kinotekniske firmaet installerer verdens mest avanserte lydsystem for kino i.

De har tidligere hatt lignende oppdrag hos prestisjekinoen til Norsk filminstitutt i Filmens hus i Oslo, samt hos Hamar Kino.

– Hvordan gikk arbeidet?

– Det gikk veldig fint. Det er ikke annerledes enn å ta en sal, å ta fire. Vi tar en sal ad gangen. Jeg er også prosjektleder og koordinerer andre involverte. Samarbeidet fungerer bra så lenge de gjør som jeg sier! Vi lå hele tiden godt an i forhold til skjema. For en gangs skyld har fremdriftslanen holdt, så vi har rukket alle fristene vi satte. Den eneste utfordringen var å få til de andre småjobbene vi hadde for andre kundeer.

Fuhlendorrf forklarer at elektrikeren gjorde kabelstrekkene og snekkerne monterer.

– Vi utførte kosejobben. Som å koble på høytalerne, sier han og ler.

Spesielt i sal 2, den største hos Fredrikstad Kino, var det mye jobb. Bare å få opp det enorme stillaset tok en uke.

– Etter det visste alle hvordan ting skulle løses, så det gikk betydligere raskere i de neste salene.

Kino & AV Teknikks sjef mener at Fredrikstad Kino har lagt seg på en «tøffere linje» enn mange andre med Dolby Atmos.

Med det tenker han ikke minst på antall høytalere. Sal 2 med 330 seter har hele 53 surroundhøyttalere og fire surround subwoofere.

– Det er ganske heftig. Alle høyttalere og forsterkere er overdimensjonert. Vi bruker Crown-forsterkere og Klipsch høyttalere. Jeg har installert en del av de tidligere og liker de godt. De låter bra. De er verken den rimeligste eller dyreste, men du får mye høyttaler for pengene. Fredrikstad Kino hadde nylig byttet til Klipsch i et par av salene, så de ville fortsette med merket.

Kino & AV Teknikk har mye å gjøre for tiden. De skal også bistå under Den norske kinokonferansen i regi av Film & Kino – som i år arrangeres hos Hamar Kino. Der skal de sammen med sin franske samarbeidspartner Eclair sørge for en solid HDR-demonstrasjon.

De installerer også nye musikkanlegg i foajeområdene til Nordisk Film Kino for tiden, blant annet hos Kilden i Tønsberg, Asker, Hønefoss og Saga og Ringen i Oslo.

HJERTET i en Atmos-sal er prosessoren CP850. Her i et rack på bakrommet til Fredrikstad Kino. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©

HJERTET i en Atmos-sal er prosessoren CP850. Her i et rack på bakrommet til Fredrikstad Kino. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINOBESØK
19. oktober 2016
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsiden
  • Kino & AV Teknikk: «Helt fantastisk nydelig» 09.09.2016
  • Kino & AV Teknikk vant Fredrikstad-anbudet 24.05.2016
  • Den vesle utfordreren er blitt større 19.05.2016
  • Travle dager for Kino & AV Teknikk AS 08.04.2015
  • Den vesle kinotekniske utfordreren 10.04.2014
  • Ny storslagen Dolby Atmos-sal i Haugesund 01.06.2016
  • Fredrikstad vil ha Dolby Atmos i fire saler 08.03.2016
  • NFK: Dolby Atmos er ikke prioritert 05.01.2016
  • Edda kino med Dolby Atmos-anlegg 07.11.2015
  • Hamar Kino får Dolby Atmos 28.05.2015
  • Lørenskog Kino investerer i Dolby Atmos 30.04.2015
  • Rimeligere Dolby Atmos-prossesor 05.01.2015
  • Stavanger: Dolby Atmos selger 28.11.2014
  • Prioriterer ikke Dolby Atmos-markedsføring 27.11.2014
  • «Nå er tiden for Dolby Atmos» 13.09.2014

Siste saker fra KINOBESØK

Forbedringer hos Strand kino

John Berge7. februar 2022
Les mer

Kinojulen berges av filmene som forblir på programmet

John Berge24. desember 2021
Les mer

Tre nøtter til Askepott har snart solgt nesten 140.000 kinobilletter

admin15. november 2021
Les mer

Cruella sett av 1.079 på kino

John Berge1. juni 2021
Les mer

Ventet koronasvikt for Den store kinodagen 2020

John Berge10. november 2020
Les mer

Børning 3 sett av snart 150.000

admin19. oktober 2020
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen,Matias Kjølstad, Magnus Meling.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Anmeldelse: Munch
    ANMELDELSE31. januar 2023
  • Stevens Spielbergs fabel
    31. januar 2023
  • Nye eventyr på Apeplaneten
    FILMPRODUKSJON30. januar 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Stevens Spielbergs fabel
    31. januar 2023
  • KINOMAGASINET 8•2022
    MAGASINET5. januar 2023
  • De lystige skurkene i Sherwood-skogen
    FILMHISTORIKK16. januar 2023
  • Anmeldelse: Munch
    ANMELDELSE31. januar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Anmeldelse: Munch
    ANMELDELSE31. januar 2023
  • Stevens Spielbergs fabel
    31. januar 2023
  • Nye eventyr på Apeplaneten
    FILMPRODUKSJON30. januar 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Supersal nr. to for SF KINO
Kinorabatt for eldre hos SF Kino