
– Husk at dette er ikke et rent frynsegode for oss som jobber ved kinoene. Fribillettene er også en måte vi kan holde oss faglig oppdatert og informert på, sier Ronny Bekken Larsen til Fagbladet.no.
De nye reglene for såkalte naturalytelser trådte i kraft fra 1. januar 2019. Det er vedtatt endringer i reglene som gjelder personalrabatter både når det gjelder vilkårene for hva som er å regne som skattefri personalrabatt, og når det gjelder arbeidsgivers innberetningsplikt. Dette får konsekvenser for mange yrker hvor man tidligere har fått fribilletter, ikke bare kinobransjen, men også fly-, buss-, og togbransjen, heter det i en artikkel hos NA24.no.
På bakgrunn av dette er det vedtatt nye vilkår for hva som skal regnes som skattefri personalrabatt. I tillegg skal det være en øvre beløpsgrense for den samlede verdien av skattefrie rabatter en ansatt kan få i løpet av året.
– Vi har opplevd en ekstremt negativ reaksjon blant de ansatte. Odeon er tydelig på at dette ikke er noen policyendring fra vår side, men en endring fra borgerlige partier som øker skattetrykket, sier adm. direktør Ivar Halstvedt hos ODEON Norge til NA24.
Han beskriver de kinoansattc som «en typisk lavlønnsgruppe der jobben dreier seg mye om idealisme og sterk interesse for faget», og mener at endringene gjør det mye mindre attraktivt å jobbe i kinobransjen.
Også Nordisk Film Kino-direktøren, Jannicke Haugen, er negativ til endringen, og vil gi de ansatte et gavekort på 1.000 kroner. De øvrige kinoforestillingene kan de ansatte se med 50 prosent rabatt.
Ronny Bekken Larsen er kinomaskinist hos Folldal kommunale kino, og tillitsvalgt i Fagforbundet i Folldal. Av landets rundt 2000 kinoansatte er i overkant av 330 medlemmer i Fagforbundet, skriver Fagbladet.no.
– Vi ansatte synes det er ekstremt kjipt. Jeg benytter meg av gratisbillettene ganske ofte, for det er veldig viktig for oss å se filmene vi viser slik at vi vet hva vi selger til kundene, sier Christine Jokerud, som er hovedtillitsvalgt hos ODEON til NA24.
– Uklare regler medførte varierende praksis og mangelfull etterlevelse. De nye reglene klargjør rammene for når man kan motta skattefrie personalrabatter, sier statssekretær Jørgen Næsje (Frp) i Finansdepartementet, og poengterer at økonomiske fordeler man mottar i jobbsammenheng er skattepliktige, men at det har vært mye uklarheter rundt dette tidligere.
Facebook
RSS